AKSARAY BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

Aksaray Belediyesi ve TOKİ iş birliğinde yapılan, Türkiye’nin örnek projeleri arasında yer alan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi projesi ve Katı atık depolama tesisinde incelemelerde bulunan belediye başkanı Dr. Evren Dinçer çalışmalarda tamamlanma aşamasına gelindi. 

AKSARAY BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
29.09.2021 / 05:32 969

3 milyon metrekare inşaat sahasına sahip Aksaray Sanayi Sitesinde 1620 adet 100, 200, 300, 400 ve 500 metrekarelik farklı dükkân tipleri bulunuyor. Projenin yatırım değeri ise 375 Milyon lira olup bu yıl içerisinde anahtar teslimlerinin yapılması planlanıyor. Katı atık depolama tesisinde 370 dönüm arazi üzerine kurulan ve 80 Milyon TL’lik yatırım değerini taşıyan proje için 26 alternatif arazi arasında en uygun nokta olarak Armutlu köyü yakınları tespit edildi.  Şu an çöp depolamalarına başlanıldı. Enerji üretim tesislerinde ve diğer noktalarda kurulum çalışmalarına devam ediliyor. Projenin tamamlanması ile birlikte yeni tesisimizde çöplerden gaz üretimi de yaparak 12 bin 500 konutun ihtiyacını karşılayacak 1,3 megavat gücünde elektrik enerjisi elde edeceğiz. Bu kaynakta Belediyemize ek bir gelir olacak dedi..
Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer göreve geldiği günden bugüne yaptığı projeleri ve yatırımları basın mensupları ile bir araya gelerek projelerin tanıtımı yaptı. Yeni sanayi projesine değinen Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer Aksaray’ımızda sanayi esnafımızın hiçbirinin açıkta kalmasını istemiyoruz herkesin burada dükkân sahibi olmasını ve burada faaliyet göstermesini arz ediyor ve gerekli bütün çalışmaları yapıyoruz dedi.
Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer; Yeni Küçük Sanayi Sitesi projesinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek Aksaray belediyesi ve TOKİ iş birliğinde yapılan Aksaray Yeni Sanayi Sitesinde 1620 adet dükkânın anahtar teslimin bu yıl içerisinde teslim edileceğini bildirdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Sanayimizin yapımı ile ilgili geçici kabul süreci başladı. Firmamız TOKİ’ye müracaatını yaptı geçici kabul ile ilgili süreci başlattı. Yalnız burada bir takım eksiklikleri komisyon tespit ettiğinden dolayı, bu eksikliklerinin tamamlanması için tekrar firmaya süre verildi. Bu sürede az önce firma yetkilimizin söylemiş olduğu gibi 15 Ekim 2021 tarihine kadar, firma bu tarihe kadar eksiklikleri tamamlamayı ön görüyor. Firma daha sonra TOKİ ile yapacakları geçici kabul sürecinden sonra anahtar teslimat süreci başlayacak. Bu da belirli bir program dahilinde gerçekleşecek peyder, pey  verilecek  50- 100’erli dükkan şeklinde  verecekler  1620 dükkanın anahtar teslim süreci tamamlanacak. Eksik olan kısım ise şuan içinde bulunduğumuz kısım gördüğümüz eksik olan kısım burada imalatlar gerçekleşmemiş camları eksik oda hava şartlarından kaynaklı rüzgar estiği için takma işlemi gerçekleşmiyor.  Firma camlarımız da burada diyor sadece işçilik kısmı kalmış camlar da buraya gelmiş, camlarda monte edildikten sonra eksik Kısımı tamamlanmış olacak ondan sonraki süreçte sanayimizin taşıma süreci başlayacak dedi.
İkinci etaba da değinen Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer; ikinci etaplık kısımda bu  Yeni sanayi sitemizin bulunduğu kısmın sağ tarafında olan yer TOKİ’ye tahsis edilmiş rezerve edilmiş olan alanlarımız var. Bu sanayi sitesinin yan taraflarında ilgili kısımı biz TOKİ başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmede Aksaray’ımıza kooperatifçi diye adlandırdığımız ve daha sonra bu mesleğe gripte dükkan sahibi olamayan hemşerilerimiz var esnaf grubumuz var onlara da bu dükkanlardan tahsis edilmesini yapılmasını talep etmiştik. Geldiğimizden belli bu talebimizi yeniliyorduk, sağ olsun TOKİ başkanımızda konuyla ilgili talimatı verdiler. Şimdi geldiğimiz süreçte esnaf sanatkârlar odamız talep yazısını TOKİ’ye bildirdi bildirilen yazıda dükkanların metrekaresi ve birim fiyatları ve proje istenildi. TOKİ’miz buna çalışıyor TOKİ’den talep geldikten sonra esnaf sanatkârlar odamız bunu esnaflarımıza ve talep eden vatandaşlarımıza arz edecekler. Dükkânı almak isteyenler o şartları kabul edenlerde esnaf sanatkârlar odasına başvuracak talepler toplam TOKİ’ye bildirildikten sonra onlar planlamasını yapıp ihalesini gerçekleştirecek, o süreçte şu an başladı.
Dükkân sayısı miktarı gelecek talebe bağlı değişecek diyen belediye başkanı Dr. Evren Dinçer muhtemelen bu dükkanlarımıza benzer nitelikte dükkân olacağını tahmin ediyoruz. Bu vesile ile Aksaray’ımızda sanayi esnafımızın hiçbirinin açıkta kalmasını istemiyoruz herkesin burada dükkân sahibi olmasını ve burada faaliyet göstermesini arz ediyoruz. Taşınma sürecine değinen Belediye başkanı Dr. Dinçer; anahtarların teslimat süreci gerçekleşmeye başlayacak hangi gruplara önce verilecek anahtarlar, onlarda netlik kazandıktan sonra ilerleyen bir safhada daha da belirginleşecek esnaflarımıza biz paylaşacağız. Eski sanayi tamamen kapanacak mı?  Sorusuna cevap veren Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer; O tamamen göçme taşınma işlemi tamamlandıktan sonra olur o yani süreç içerisinde gerçekleşecek işin aslı net bir tarih vermemiz doğru olmaz süreç içerisinde tabi taşınma işlemi hızlı olursa orası biran evvel kapanır. Buda biraz esnaflarımızın isteği ile bağlı olacak tabi ki inşallah kış gelmeden sonbaharın ortalarında bahsetmiş olduğumuz gibi ekim ayı içerisinde teslimat ile ilgili süreçler başlayacak dedi.
80 Milyonluk Proje Hayata Geçti
Yeni Katı atık depolama tesisi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer; Aksaray’ın genel toplam çöpü iki aydır yaklaşık buraya dökülüyor. Günlük 300 ton çöp geliyor buraya önümüzdeki hafta ve aylarda firma buradan artık elektrik üretmeye başlayacak, 80 milyonluk bir proje bu projeyi yap işlet devlet modeli ile belediyemizin kasasından bir kuruş çıkmadan ihaleyle verdik. Firma bu şekilde burayı kurmaya başladılar. Enerji müsaadesini aldılar eski Katı atık depolama ile ilgili herhangi bir şeyimiz kalmadı. Oraya artık çöp dökmüyoruz, çöpler buraya dökülmeye başlandı. Yaklaşık bir sene sonra Kasım ayında firma burayı bitirmiş olacak. Önümüzdeki aylarda bu tesis 1 megavat elektrik üretmeye başlayacak tesis tamamen bittikten sonrada 7 megavatlık elektriğe ulaşacak. Oda yaklaşık Aksaray’da 10 bin hanenin elektriğini üretmiş olacağız.   370 dönüm arazi üzerine kurulan ve 80 Milyon TL’lik yatırım değerini taşıyan proje için 26 alternatif arazi arasında en uygun noktada olarak Armutlu köyü yakınları tespit edildi.  Şu an çöp depolamalarına başlanıldı. Enerji üretim tesislerinde ve diğer noktalarda kurulum çalışmalarına devam ediliyor. Projenin tamamlanması ile birlikte yeni tesisimizde çöplerden gaz üretimi de yaparak 12 bin 500 konutun ihtiyacını karşılayacak 1,3 megavat gücünde elektrik enerjisi elde edeceğiz. Bu kaynakta Belediyemize ek bir gelir olacak dedi.
Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.