TUZ GÖLÜ’NDEKİ BİTKİ-TOZLAYICI ETKİLEŞİMİ ARAŞTIRILACAK

Tuz Gölü bölgesinde biyolojik varlığı tehlike altında olan endemik bitkilerin korunması ve etkili bir tarımsal strateji geliştirilebilmesi adına Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Nihal Kenar’ın hazırladığı proje, TÜBİTAK’tan destek aldı. 

TUZ GÖLÜ’NDEKİ BİTKİ-TOZLAYICI ETKİLEŞİMİ ARAŞTIRILACAK
16.09.2021 / 14:05 136


Proje, kuşlar, arılar ve böcekler gibi tozlaşmayı sağlayan ve biyolojik varlığın sürmesinin ana unsurlarından olan polinatörlerle, bitkiler arasındaki etkileşimi ortaya koymayı amaçlıyor. İç Anadolu Bölgesinde yer alan tuzcul bataklıklar ve bozkırların dünyada benzeri olmayan ekosistemler olduğunu söyleyen Nihal Kenar, bu habitatların yüksek tür çeşitliliğine sahip olmanın ötesinde, yöreye has türler de barındırdığını ve öncelikli olarak korunması gereken alanlar olduğunu söyledi. Tuz Gölü’nün tuzcul habitatlar içindeki önemine temas eden Kenar, kuşlar, arılar ve böcekler gibi tozlayıcı hayvanlarla, bölgede bulunan bitkiler arasındaki etkileşimi anlamanın, biyolojik varlığın korunması ve geliştirilmesi açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi. Bu alandaki bilgilerin gerek yerel gerekse küresel düzeyde oldukça yetersiz olduğunu da kaydeden Araştırma Görevlisi Dr. Nihal Kenar, “Hazırladığımız proje ile bahsi geçen bölgedeki bitkileri ziyaret eden tozlayıcı hayvanları tespit etmeye ve tozlaşma sürecine etkilerini belirlemeye çalışacağız. TÜBİTAK’ın da desteklediği projemiz birkaç açıdan önemli görünmektedir. Bunlardan ilki, iklim değişikliği, kirlenme, doğal kaynakların aşırı kullanımı, kentleşme gibi faktörler nedeniyle tozlayıcı hayvanların ve dolayısıyla endemik bitki türlerinin yoğunluğundaki azalmaya dikkat çekmek; ikincisi, tarımsal bitki destinasyonunda yaşanan azalmaların neden olduğu ekonomik kayıpları ortaya koymak; üçüncüsü ise etkili bir koruma ve geliştirme stratejisinin oluşmasını sağlamak. Bu çalışma, hem ülkemiz hem de dünya üzerindeki diğer tuzcul yaşam alanlarında bulunan bitki-tozlayıcı etkileşimleri açısından örnek bir modeli temsil edecektir” dedi.  

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ekosistemin korunması gibi kapsamlı bir amaca yönelik çalışmasında Nihal Kenar’a başarı dileklerinde bulundu.  
Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.