ANIZ YAKMAYIN

Çiftçilere "anız yakmayın" uyarısı Aksaray Tarım ve Orman il Müdürü Bülent Saklav Anız yakmak 
tarımsal üretime zarar veriyor. Yaban hayatı açısından da bu işlemin ciddi etkileri vardır, organik maddeler ve canlılar yandığı için verimli  topraklarımızı fakirleştirir. Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav ; 

ANIZ YAKMAYIN
12.06.2021 / 02:02 517

Anızın yakılması binlerce hayvana zarar verdiği gibi, arazinin içindeki minareleri yok ettiği, çok ciddi çevresel sorunları neden olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Lütfen ANIZ yakmayalım diyerek hasat sonrası çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı. İl Müdürü Bülent Saklav yaptığı açıklmada; Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden İç Anadolu da anız yangınlarının, çiftçilere bu işlemin zararlarının anlatılmasıyla önüne geçilebileceğini belirtti. Saklav, "Bilindiği gibi anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına denir. Buğday ve 
mısır hasadı sonrası tarlada kalan anızın her yıl bilinçsiz bir şekilde yakılması, hem 
toprağa hem de çevreye geri dönüşü olmayan ciddi zararlar veriyor, Hububat hasadı toprak yüzeyine yakın yapılırsa kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır ve anız yakmaya gerek duyulmayacaktır'' dedi.
"Organik madde ve canlılar yandığı için topraklar fakirleşir"
Aksaray'ımın bereketli topraklarında, bir dönemde birden fazla hasat alındığını belirten Saklav, “Hasadın 
ardından bitki kalıntılarının ekonomik olacağı düşüncesiyle yakılarak ortadan kaldırılıp, tarlayı ikinci ürüne yetiştirme çabası oldukça yanlış bir yöntem. 
Anız yakımı ile toprağın 
Verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer. Yaban hayatı açısından da bu işlemin ciddi etkileri vardır, organik maddeler ve canlılar yandığı için verimli topraklarımızı fakirleştirir ve insanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması noktasında sürdürülebilir tarımı adeta baltalar ifadelerine yer verdi.
Haber Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.