ESNAFIN SORUNLARI ARAŞTIRILACAK

ESNAFIN SORUNLARI ARAŞTIRILACAK

MHP Aksaray Milletvekilimiz Ramazan Kaşlı Covid-19 pandemi sürecinde esnafların sorunları ve çözümüne dair meclis araştırma komisyonu kurulması ile ilgili önerge verdi.


ESNAFIN SORUNLARI ARAŞTIRILACAK
03.03.2021 / 12:35 236

MHP Aksaray Milletvekilimiz Ramazan Kaşlı Covid-19 pandemi sürecinde esnafların sorunları ve çözümüne dair meclis araştırma komisyonu kurulması ile ilgili önerge verdi.
MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı ve MHP TBMM Grubumuzdaki 20 Milletvekilinin imzası ile; Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’ de faaliyet gösteren esnafların karşı karşıya bulunduğu problemlerin araştırılması ve esnafların sorunlarıyla ilgili kapsamlı bir analizde bulunularak çözüm yollarının ortaya konulması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili önergeyi TBMM başkanlığına verdi. 
MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Ülkemizde ve dünyada yaşanan Covit19 salgını sürecinde özellikle büyük sıkıntılar yaşayan esnaflarımızın sorunlarının çözümüne yönelik hayırlı bir sonuç almamız temennisiyle tüm hemşehrilerimize ve esnaflarımıza selam, saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Esnafımızın yanındayız diye konuştu. 
MHP Milletvekili Kaşlı; Esnaf, ekonomik faaliyetleri sermayelerinden daha çok bedenî çalışma usulüne dayanan ve kazancı sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan bireysel girişimcilerdir. Ülkemizde neredeyse 2 milyona ulaşan esnafımız, tarım nüfusunun azalmaya başladığı günden bu yana, işgücünün en yoğun olduğu alan olmuş, ticaretin ilk dönemlerinden bu yana iş hayatı içerisinde ekonominin bel kemiği olarak varlığını sürdürmektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız ülkemizde refahın yayılmasında, istihdamında, ekonomik ve sosyal istikrarın sağlanmasında önemli bir paya sahiptir. Ayrıca ülkemizde ahilik kültürümüzün geçmişte günümüze aktarılmasında önemli bir aktördür. 
Niğde ilimizde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine kayıtlı 36.970 esnaf, Nevşehir ilimizde 40.944, Kırşehir ilimizde 28.157, Aksaray özelinde ise Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine kayıtlı 34.400 üye bulunmaktadır. Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’i içerisine alan bu bölge M.Ö 8000-7000 yıllarından beri kadim yerleşim alanlarından biridir. Birçok kültüre ev sahipliği yapmış halen daha yapmaktadır. Bu kültürel zenginlik ise ekonomik faaliyetlere de yansımıştır. Bölgede sanatsal ve kültürel değeri olan geleneksel meslek dallarında da ekonomik faaliyetler sürdürülmektedir. 
Ancak ekonomi içerisinde yerine getirdiği işlevlere rağmen esnaf işletmeleri hem makroekonomik hem de yapısal sorunlardan kaynaklanan nedenlerle rekabette her geçen gün daha çok kan kaybetmektedir. Özellikle tüm dünya ile birlikte ülkemizde de ortaya çıkan Covid-19 virüsü salgını nedeniyle Ülkemiz genelinde 415 meslek dalı olan esnafımızın tamamı olumsuz etkilenmiş kira ve fatura ödemeleri mağduriyete neden olmuştur. Özellikle bu süreçte elektrik, su, doğalgaz gibi temel harcamalarda indirim sağlanması, esnaf ve sanatkârlarımız için oldukça önemli bir destek olacaktır. Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR prim gün sayısının eşitlenmesi esnafımızın öncelikli beklentileridir. İş yerleri 50 m2’nin altında ve kira olan küçük esnafımıza sağlanan kira desteğinin artırılarak daha nitelikli hale getirilmesi dar boğazdaki esnafımız için can suyu niteliğinde olacaktır. Zincir marketler, büyük mağazalar ve AVM’lerin karşısında küçük esnaf ve sanatkârlarımızın ayakta kalabilesi adına yeni iş yeri açacak esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik destek ve teşviklerin getirilmesi, zincir mağazaların yerel nüfus sayımına göre sınırlandırılması ile ilgili çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Esnaf ve sanatkârlarımızın yanında çalışan çırak ve kalfalarımızın barınma ihtiyaçlarının mahalli imkânlar çerçevesinde çözümlenmesi için bakanlığımızın bir düzenlemeye gitmesi çıraklık ve kalfalık eğitimlerinin birleştirilerek kalfaların sigorta primlerinin devletimiz tarafından karşılanarak çözüme kavuşturulması eğitimini yarım bırakan veya sürekli iş yeri değiştirmek zorunda kalan kalfa kademesindeki vatandaşlarımız için çok yerinde ve hayati olacaktır.
Esnafımızın bir diğer önemli sorunu ise küresel ekonomik sisteme entegre olabilmeleri ve zor şartlar altında ayakta kalabilmeleri için gerekli olan dönüşümü sağlayacak bilgiye ulaşamamalarıdır. Bilgi, ürün ve hizmete dayalı rekabet ortamında esnafların danışmanlık, yönlendirme ve eğitim ihtiyaçlarının, örgün eğitim sistemi ve yerel yönetimlerin de desteğiyle sağlanabilmesi halinde esnafımız teknik bilgilerini çağa uygun olarak güncelleyecek ve bu sorun çözüme kavuşmuş olacaktır.
Bu anlamda Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’de faaliyet gösteren esnaflarımızın karşılaştığı problemlerin tespit edilerek çözüm yolları ile ilgili kapsamlı bir analizde bulunulması adına Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yönünde TBMM başkanlığına teklif ettik diye konuştu.
Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.