KOVİD 19’LA MÜCADELEDE YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI

Mart ayı geldi, yeni normalleşme için Türkiye 1 Mart kabine toplantısını heyecanla bekliyordu. 7'den 70'e herkesin gözü kulağı Kabine toplantısında idi. Herkesin cevap aradığı soru ise "Kabine toplantısından Kovid 19’la mücadele kapsamında hangi kararlar çıkacağı yönünde idi.

KOVİD 19’LA MÜCADELEDE YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI
01.03.2021 / 18:45 390

Mart ayı geldi, yeni normalleşme için Türkiye 1 Mart kabine toplantısını heyecanla bekliyordu. 7'den 70'e herkesin gözü kulağı Kabine toplantısında idi. Herkesin cevap aradığı soru ise "Kabine toplantısından Kovid 19’la mücadele kapsamında hangi kararlar çıkacağı yönünde idi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşme kararlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinede yaptığı konuşmada;"İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek." dedi. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir. İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.
Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak. Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabileceklerdir. Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında kontrollü normalleşme sürecini tamamlamaktır. Denetimler de bu çerçevede daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir. Her konuda öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi ve inşallah tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum. Aldığımız kararları ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla diye konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinede yaptığı konuşmanın ardından Aksaray Valiliğince Aksaray’da kovid 19’la yeni dönemle ilgili kararlar hızlı bir şekilde uygulamaya başlaması açısından Aksaray Valiliği sosyal medya hesabından duyuruldu.

AKSARAY’DA UYGULANACAK KARARLAR
1.İlimizin risk durumu her hafta yapılacak değerlendirmelere göre yeniden tespit edilecek.
2.Aksaray’da sokağa çıkma yasağı sadece Pazar günü olacak.
3.Sokağa çıkma yasağı hafta içi 21:00-05:00 saatleri arasında uygulancak
4.Aksaray’da okul öncesi eğitim kurumları ilkokul ile 8.ve 12.sınıflarda eğitim ve öğretim yapılacak. 9.10  ve 11 sınıflarda ise yazılı sınavlar yüz yüze yapılacaktır.
5.İlimizde 65 yaş üstü  ve 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması  devam edecektir.
6.İlimizde halı saha,yüzme havuzu ve benzeri tesisler kapalı kalmaya devam edecektir.
7.İlimizde nikah ve nikah merasimi  şeklindeki düğünler 50 kişiyi geçmeyecek ve 1 saati aşmayacak kaydı ile her türlü kovid 19 tedbir ve önlemleri alınarak yapılacak.
Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.