ZİLLER ÇALACAK

Koranavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında  yeni bir sürece giriliyor. 

ZİLLER ÇALACAK
27.02.2021 / 11:37 603

Koranavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında  yeni bir sürece giriliyor. Yeni süreçte salgın seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin buna göre belirleneceği, Sağlık Bakanlığı ve Koranavirüs  bilim kurulunca belirlenen kriterlere göre  yapılan değerlendirmeler çerçevesinde 4  ayrı  risk  gurubu altında (DÜŞÜK-ORTA-YÜKSEK- ÇOK YÜKSEK) tespit edilerek  bu risk guruplarına göre uygulanacak. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemi  sürecinde okulların açılma ve yüzyüze eğitimin başlama  tarihi 2021 yılında veliler ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı 1 Mart tarihinden itibaren İlkokulun tüm sınıfları, sınav senesi olan 8-12. sınıflar ile uygulamalı liselerin açılma kararı aldı. Açılmayan ortaokul ve lise öğrencileri için nasıl bir yol haritası izlenecek.
İkinci dönemin başlaması ile gözler yüz yüze eğitime başlayacak  sınıflara çevrildi. Milli eğitim bakanlığının yaptığı açıklamalara  göre  kademeli eğitim süreci başlıyor. Kademeli  normalleşme süreci kapsamında  ilkokul 1.2.3.4.sınıflar, liseye geçiş sınavına girecek 8. Sınıflar üniversite sınavına girecek 12. Sınıflar 1 Mart 2021 tarihi itibarı ile yüz yüze eğitime başlayacak. Ayrıca Teknik Anadolu  Meslek liseleri, güzel sanatlar lisesi  ve spor liseleri yine Mart ayı içerisinde yüz yüze eğitime başlayacak . İlk okul öğrencileri haftada 2 gün,8-12 sınıflar ise okul yönetiminin belirlediği saatler içerisinde  yüz yüze eğitime geçilmesi planlanıyor. Açılmayan 5.6.7 ve diğer lise 9.10.11. sınıflar için  Valilikler vaka sayılarının düşük olduğu yerlerde bu sınıflar için karar alabileceği  bildirildi.
Aksaray Valiliğinden yapılan açıklamaya göre ise; Koranavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında  yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgın seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin buna göre belirleneceği, Sağlık Bakanlığı ve Koranavirüs  bilim kurulunca belirlenen kriterlere göre  yapılan değerlendirmeler çerçevesinde 4  ayrı  risk  gurubu (DÜŞÜK-ORTA-YÜKSEK- ÇOK YÜKSEK) tespit edilerek  bu risk guruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin  Cumhurbaşkanlığı kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir açıklaması yapılırken  Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanacak olan  kabinede yeni kararlar alınana kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edileceği bilgisi veridi.
1 Marttan 2021 Pazartesi günü mevcut uygulama doğrultusunda  15 Şubattan bu yana uygulanan, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel okullar ve İmamhatip okullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi ana okulu ve özel eğitim ana okulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında  haftada 5 gün yüz yüze yapılması 22 Ocaktan beri uygulanan 8.ve 12 sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021Salı günü itibarı ile başlanacağı  bilgisine yer verildi.
Haber: Yaşar Karatay      


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.