Bir Ülke Üretemiyorsa İflah Olmaz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi.


Bir Ülke Üretemiyorsa İflah Olmaz
25.02.2021 / 15:51 1848

İlk olarak Yeşiltepe Belediyesini ziyaret eden Kılıçlaroğlu burada vatandaşlarla sohbet ederek gündeme dair konulara değinerekvatandaşlarla görüştü.

" Bizi besleyecek olanlar çiftçiler. Her alandaüreten çiftçilere destek olmak zorundayız. Eğer bir ülke buğdayını, arpasını,mercimeğini, nohudunu, baklasını, canlı hayvanını, etini, dışarıdan ithalediyorsa o ülke iflah olmaz. Bizim ülkemizde insanımız çalışmak istiyor.Üretmek istiyor, alın teri dökmek istiyor ve kazancını da almak istiyor, zararetmek istemiyor. Geliri olsun istiyor, çoluk çocuğuyla huzur içinde geçineyimdiyor dedi.

 

Yeşiltepe Belediyesi Meydanda bir konuşma yapanKılıçdaroğlu, üreticilerin sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek, “Biraz önceçiftçimiz ‘20 kat fakirleştik’ dedi. Arabanız olmayabilir ama günde 3 öğünyemek, yemek zorundasınız. Bizi besleyecek olanlar çiftçiler. Her alanda üretençiftçilere destek olmak zorundayız. Eğer bir ülke buğdayını, arpasını,mercimeğini, nohudunu, baklasını, canlı hayvanını, etini, dışarıdan ithal ediyorsao ülke iflah olmaz. Bizim ülkemizde insanımız çalışmak istiyor. Üretmekistiyor, alın teri dökmek istiyor ve kazancını da almak istiyor, zarar etmekistemiyor. Geliri olsun istiyor, çoluk çocuğuyla huzur içinde geçineyim diyor.Elim ekmek tutsun evime akşam huzur içinde gideyim diyor. Bu imkansağlanamıyor, sağlanmadı, bundan sonra da sağlanmayacak. Ben sizden sadece şunuistiyorum. Gerçekten üretmek istiyorsanız, gerçekten alın teri dökmekistiyorsanız, gerçekten ürettiğiniz malın karşılığını almak istiyorsanız, önceAllah’a güveneceksiniz, sonra kendinize, en sonunda da bize güveneceksiniz.Size bunların tamamını sağlayacağım. Çiftçi üretiyor, başımızın üzerinde yerivar. Kanun çıkardılar 2006 yılında dediler ki, ‘Çiftçiye her yıl en az milli gelirinyüzde 1’i oranında destek verilir.’ Sizin devletten 210 milyar lira alacağınızvar. Eski parayla 210 katrilyon lira alacağınız var. Bankalara borçlusunuz.Tarım krediye borçlusunuz. Üzerine faizi bindirdiler nereden ödeyeceksiniz?Nasıl ödeyeceksiniz? Sözüm var, o faizlerin taamını sileceğim, tamamını. Sadeceana parayı ödeyeceksiniz. Bunu söylüyorum, kızıyorlar. Her türlü hakaretiyapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar inandığım yoldan beni geridöndüremeyecekler. Halk için, millet için çalışacağım. Alın teri döken içinçalışacağım, emek harcayan için çalışacağım. Çoluğunun çocuğunun rızkınıemeğiyle kazanan insanın hakkı için çalışacağım. Adalet için çalışacağım vesizin için çalışacağım" dedi.

  Kılıçdaroğlukonuşmasını şöyle sürdürdü: "Başkanla konuştum biraz önce dedi ki,‘Eskiden belediye borç batağındaydı. Şimdi çok şükür hiç kimseye borcumuz yok.İşçisi, memuru, emeklisi arzu ettiği kadar ücretini alabiliyor. Tıkır tıkıraylıklarını ödüyoruz. En düşük işçi aylığı 3 bin 500 lira. Devletin belirlediği2 bin 890 lira.' Hükümetten daha çok kendi çalıştırdığı işçileri düşünen birbelediye başkanınız var. Bu belediye başkanı ile herkesin gurur duyması lazım.Bu belediye başkanı 3 bin 500 lirayı verdiği zaman kim kazanıyor? Buradakiesnaf kazanacak. Dolayısıyla esnafta mağdur edilmeyecek. En çok mağduredilenlerin başında da esnaflar geliyor. Dükkanı kapattın, kahveyi kapattın,pastaneyi kapattın, her tarafı kapattın. Peki bu insan ne ile geçinecek? Buinsan nasıl geçinecek? Bu sosyal devlet yolu, bu sosyal devlet nerede? Kimesnafın hakkını savunacak? Kim çiftçinin hakkını savunacak? Kim üreteninhakkını savunacak? Bütün bunların hepsinin bilinmesi lazım. Ben bir şeyistiyorum sadece. Bu memlekete huzur gelsin, bu memlekete bereket gelsin. Bumemlekette herkes çalışsın, herkes üretsin. 10 milyonun üzerinde işsizliğimizvar 10 milyonun üzerinde. Biz dışarıdan değil, kendi topraklarımızdaürettiklerimizi alalım. Eğer patates üreticisi ektiği patatesi satamıyorsa,buğday üreticisi ektiği buğdayın karşılığını alamıyorsa, nasıl geçinecek buinsanlar. Görev kime düşüyor? Bana düşen görevi ben elimden geldiği kadaryapmaya çalışıyorum. Size de görev düşüyor. Oturup hepimizin düşünmesi lazım.19 yıldır memleketi yönetenler nasıl bu hale getirdiler Türkiye’yi? Hepimizindüşünmesi lazım. 1 yıl değil, 5 yıl değil, 10 yıl değil, 15 yıl değil, 19yıldır memleketi yöneteceksin 20 milyon işsiz olacak. 19 yıldır memleketiyöneteceksin çiftçi perişan olacak. 19 yıldır memleketi yöneteceksin esnafperişan olacak. E artık sizin de elinizi vicdanınıza koyup düşünmemiz lazım.Kim memleketi düşünüyorsa, çiftçiyi düşünüyorsa, alın terini, emeği düşünüyorsaoyunuzu götürüp ona vereceksiniz. Benim sizlerden isteğim budur. O zaman neolur memlekete huzur gelir, memlekete bereket gelir. Elin çiftçisi kazanacağınaHollandalı, Amerikalı, Arjantinli, onlar kazanacağına neden bizim çiftçikazanmıyor? Onların ürününü alıyoruz, ya biz de ekecek adam mı yok? Ekecektarla mı yok?"

 En büyük gücümüzdehalktır. Gücümüzü sizden alıyoruz. Destek verirseniz bu memleketi hiç endişeetmeyin. En geç 5 yıl içinde bu bölgenin en güçlü, en dirayetli, en çok üreten,en çok ihracat yapan, en çok gelir elde eden ülkesi haline getireceğiz. Çünkübiz kendi cebimize değil vatandaş için çalışacağız. Malı götürmek için değilvatandaş kazansın diye yapacağız" diye konuştu.

Daha sonra Aksaray Merkezinde esnaf ziyaretlerindebulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu öğle yemeği için bir otele geçti buradabasın açıklaması yapan  CHP genel BaşkanıKılıçdaroğlu;  Milleti yönetmiyorlar,devleti yönetemiyorlar. Bu konuda herhangi bir şey yapmıyorlar.  Sadece ve sadece Erdoğan ben koltuğumu nasılkorurum bu arayış içinde koltuk benim olsun memleket mahvolsun beklediği bu,yaptığı da bu  uygulamaları da bu efendimdosyalar gelecekmiş dokunulmazlık dosyaları filan, falan ne söyledim benyıllardır söylüyorum. Aylardır söylüyorum. Ya bir partinin genel başkanımahkemeye hakim tayin edemez ben dahil bütün siyasi partiler için söylüyorum.Siyasi partilerin genel başkanları, bir partinin genel başkanı mahkemeye hakimtayin edemez. Mahkemeye hakim tayin ediyorsa orada o hakime güven olmaz bugünebakın, günümüze bakın yargı bağımsızlığı var mı?  Yargı bağımsızlığı yok. Erdoğan’ın talimatınısavcılar derhal yerine getiriyor mu? Derhal yerine getiriyor.  İstediği adamı hapse attırıyor mu? İstediğiadamı hapse attırır. Şu konuşma üslubuna bakın Meclise gelecek eller kalkacak inecek ya eller kalkacak inecek dediğinbu adamların milletin seçtiği milletvekilleri ya! Bu milletvekillerinin biriradesi yok mu? Bu milletvekilleri deyipte şu dosyaya bir bakalım demeyecekler mi? Erdoğan diyor ki demeyeceksiniz. El kaldırıpindireceksiniz  ne demek bu 19 Mayıshareketlerini yapacaksınız mecliste yazıktır günahtır bu ülkeye yazıktır. Bumillete yazıktır. Öyle bir yönetim tarzı olurmu?  Bu yönetim tarzı akıldan uzak bir yönetimtarzıdır. İnada dayanan, deve inadına dayanan bir yönetim tarzıdır. İlla bentuttum böyle yapacağım yav yanlış, yanlış bunu yapman. Yanlışa da dinlemekistemiyor. Tutturmuş bir inat gidiyor. Allah’ım akıl fikir versin başka bir şeydemiyorum dedi. Basına yaptığı konuşmanın ardından Aksaray Ticaret odasındabasına kapalı olarak  Meslek odaları,eski siyasiler, Muhtarlar ve STK başkanları ile bir araya gelen Kılıçdaroğludaha sonra Saratlı belediyesini ziyaret ettikten sonra Ankara’ya hareket etti.

Haber Yaşar KaratayYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.