Çevreci Üniversite ASÜ’de Yeşil Alan Varlığı Artıyor

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, son altı yıl içinde yapılançalışmalarla kampüsteki yeşil alan varlığının iki kat artarak 510 binmetrekareye, kişi başına düşen yeşil alan miktarının ise 25 metrekareyeçıktığını söyledi.


Çevreci Üniversite ASÜ’de Yeşil Alan Varlığı Artıyor
25.02.2021 / 13:38 1818

Yeşil Alan Varlığı Altı Yılda İki Kat Arttı -

Türkiye genelinde orman ve yeşil alan varlığınıarttırmaya dair kapsamlı ve etkili faaliyetler yapıldığını, Aksaray’da ve ASÜkampüsünde de bu çalışmalara katkı anlamında işler üretildiğini söyleyen Prof.Şahin, “Orman Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre Aksaray’ımızda kişibaşına düşen orman alanı 564 metrekare. Bunun arttırılmasına ilişkin şehrimizyerel idarelerinin yaptığı samimi çalışmaları görüyoruz. ASÜ olarak biz de buçalışmalara mümkün olan her katkıyı sunmaya çalışıyoruz” dedi. Kampüste2015-2021 yılları arasında yapılan yeşillendirme, ağaçlandırma ve çevredüzenlemesi çalışmalarından örnekler veren Rektör Şahin, “Hâlihazırdakampüsümüzdeki yeşil alan miktarı yaklaşık 510 bin metrekare. Bunun yarısı sonaltı yıl içinde üretildi. Bu süre içerisinde kişi başına düşen yeşil alanmiktarı 25 metrekareye yükseldi. Kampüste farklı türlerde yaklaşık 37 binağacımız var. Toprak yapısı ve yeraltı su kaynaklarındaki çeşitliolumsuzluklara rağmen, gerek kullanılan aktif alan içerisinde gerekse aktifalan dışında kalan ve yaklaşık 980 bin metrekare büyüklüğe sahip olanpotansiyel orman alanındaki saha düzenleme ve ağaçlandırma çalışmalarına sabırve samimiyetle devam ediyoruz” dedi.

 Konuya BütüncülBir Anlayışla Yaklaşıyoruz -

Kampüsteki toprak yapısının ve yeraltı su kalitesinin -bitkiyetiştirmeye uygunluk bakımından- arzu edilen düzeyde olmadığının altını çizenASÜ Rektörü, “Bitki yetiştirebilmek için önce kampüs dışından toprak ediniyoruzve bunu bağışlar yoluyla sağlıyoruz. Daha sonra kampüs dışından getirilentoprakla bir zemin hazırlıyor ve kökleri yana uzayan ağaç ve bitki türlerinidikiyoruz. Bu, son derece meşakkatli bir süreç. Kampüs alanının büyüklüğü vemeşakkatli süreç bir arada değerlendirildiğinde, son altı yıl içinde yaptığımızçalışmaların ehemmiyeti daha doğru anlaşılacaktır” dedi. Yeşil dokuyugeliştirmeye dair çalışmaları farklı uygulamalarla daha anlamlı bir zeminetaşıdıklarına da dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Kampüste bisiklet kullanımınıarttırdık ve 10 bin kayıtlı kullanıcıya eriştik. İhtiyaca binaen bisiklet veakıllı bisiklet istasyonu sayımız artıyor. Çevreci ulaşım sistemi sayesindekampüsteki hava kalitesi pozitif yönde gelişiyor. Bunların yanı sıra enerjiyiverimli biçimde kullanıyor, atıkları düzenli biçimde bertaraf ediyor ve doğalkaynaklarla enerji üretimine dair projeler üretiyoruz” dedi.

Rektör Şahin, yapılan tüm bu çalışmaların ardındanASÜ’nün “En Çevreci Kampüs” unvanına sahip olduğunu da belirterek, “GreenMetricdeğerlendirmelerinde Üniversitemiz hem 2019 yılında hem de 2020 yılında, ulusalve uluslararası ölçekte en çevreci kampüsler sıralamasında üst basamaklarda yeralmıştır” dedi. Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.