Gelişen Laboratuvarlar Sanayi Üretimini De Geliştirecek

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, şehrin sanayi alanındakirekabet gücünün arttırılması için bölgedeki laboratuvar altyapısınıngeliştirilmesinin önemli bir husus olduğunu, bu doğrultuda hazırladıklarıprojenin kabul edildiğini söyledi.


Gelişen Laboratuvarlar Sanayi Üretimini De Geliştirecek
22.02.2021 / 11:10 504

ASÜSpor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü ile ASÜ Bilimsel veTeknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM), “Aksaray SanayisininRekabet Gücünün Artırılması için Bölgenin Laboratuvar AltyapısınınGeliştirilmesi” isimli bir proje hazırladı. Ahiler Kalkınma Ajansı’na (AHİKA),“2020 Yılı Sanayi Altyapısının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı” kapsamındasunulan proje, yapılan incelemelerin ardından kabul edildi. Proje ile ASÜBTAMolanaklarının sanayinin ihtiyaç ve gereksinimleri çerçevesinde geliştirilmesive Aksaray’da faaliyet gösteren sanayi kuruluşları, belediyeler, kooperatifler,çiftçiler ve akademisyenlerin hizmetine sunulması amaçlanıyor. Amaç ve kapsambağlamında değerlendirildiğinde projenin geniş bir etki alanının olduğunadikkat çeken Rektör Şahin, “Bilindiği üzere Üniversitemiz Spor ve Sağlıkalanında ihtisaslaşıyor. Endüstriyel üretim, ihtisaslaşma çalışmalarının önemlibir bölümünü oluşturmaktadır. Bu noktada şehrimizdeki sanayinin ve buna bağlıolarak da laboratuvar altyapısının gelişmesi önceliklerimiz arasında. Ötedenberi Üniversite-Sanayi işbirliğinin ivme kazanmasına yönelik olarakçalışıyoruz. Hazırlanan proje, bu çalışmaların bir yansımasıdır” dedi. Projeninbirden fazla müspet çıktısının olduğuna vurgu yapan Şahin, şöyle devam etti:“İhtisaslaşmaya yönelik kısa ve orta vade endüstriyel üretim imkânlarınınartması, laboratuvar olanaklarının sanayinin de ihtiyaç duyduğu teknolojiler veAr-Ge çalışmalarına uyumlu biçimde gelişmesi, Üniversite-Sanayi işbirliğinin dahagüçlü bir zeminde ilerlemesi… Tüm bunlar süreç içerisinde istihdama, AksarayOrganize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların rekabet gücünün yükselmesine,girişimciliğe ve yenilikçi proje üretimlerine de pozitif katkı sağlayacaktır.Biz, bölgesel kalkınmanın sağlanması hedefimize ulaşmak için ihtisaslaşma çalışmalarınatitizlikle devam edeceğiz.”

Şahin,yaptığı açıklamasının son bölümünde, projenin şekillenmesi sürecine katkıverenlere teşekkür ederek, “Çalışmanın şehrimize ve bölgemize hayırlargetirmesini diliyoruz” dedi. 

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.