Eski Ceza Evi yıkılmasın

Aksaray’a bir dizi inceleme ve ziyarette bulunmak üzere gelen CHP milletvekilleri ve Aksaray İl Örgütü eski cezaevi önünde bir basın açıklaması yaptı. Burada yapılan basın açıklamasında CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 18 şubat Perşembe günü bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a gelecek dedi.

Eski Ceza Evi yıkılmasın
12.02.2021 / 03:59 2090

Aksaray’a bir dizi inceleme ve ziyarette bulunmak üzere gelen CHP milletvekilleri ve Aksaray İl Örgütü eski cezaevi önünde bir basın açıklaması yaptı. Burada yapılan basın açıklamasında CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 18 şubat Perşembe günü bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a gelecek dedi.
Aksaray’a bir dizi inceleme ve ziyaret gerçekleştiren CHP Milletvekilleri Kadim Durmaz, Nurhayat Altacı Kayışoğlu ve Burcu Köksal, CHP İl Başkanı  Ali Abbas Ertürk ve Parti yöneticileri Aksaray gündeminde yer alan eski cezaevinin yıkılması konusunda ceza evi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.
Ana Muhalefet Partisinin İl Başkanının Giremediği Bir Mekâna Tinerciler Nasıl Girdi?
Burada konuşma yapan Aksaray CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk; Bugün Cumhuriyet döneminin eseri olan ceza evinin önündeyiz, sizlerin de yakından takip ettiği gibi bu ceza evinin yıkılması sık sık gündemde. Belediye başkanı meclisten burayı konut yapmak için gündeme getirdi, hâkim savcılara lojman yapacağım diyerek, o zaman itirazlarımızı yaptık. Aksaray’da 53 hâkim savcı varken siz 250 kişilik konutu siz hangi hâkim savcı konak olacak diye sorduk ve o dönem bu geri çekildi. 
Biz Belediye Başkanına da teşekkür ettik o zaman. Kamuoyunun duyarlılığını da dikkate aldığı için fakat daha sonra birkaç ay önce içeride kepçelerin çalıştığını duyduk. O zaman   Cumhuriyet Halk Partisi yönetici arkadaşlarımızla geldik. Bu tarihi mekânda neyin çalışması yapılıyor diye, kapıdaki adalet bakanı görevlisi bizi içeri almadı. Bunu şunun için söylüyorum değerli arkadaşlarım geçtiğimiz günlerde bir gazeteci arkadaşımız şu haberi yaptı “Eski Ceza Evi Tinercilerin Yuvası” diye. Ben şimdi sormak istiyorum Ana muhalefet partisinin İl Başkanının giremediği bir mekâna tinerciler nasıl girdi? Cevaplanması gereken soru bu yada bizim çok alışık olduğumuz sahil bölgelerinde orman yangınlarında çok duyduğumuz , ısmarlama bir haber mi kimsenin günahını almak istemiyoruz. Şüphelerimiz üst düzeyde bu konuda , bu haberin hemen akabinde de hemen burada bir yangın çıktı. Bu filim bize çok tanıdık geliyor bu ülkenin defalarca yeşil alanlarını , ormanlarını tarih ile olan bağlarını yağmalamak için  bunlar çok kez yaşandı yapıldı. Buna Cumhuriyet Halk Partisi olarak müsaade etmiyoruz , müsaade de etmeyeceğiz. Gerek buranın anıtlar kurumu tarafından koruma altına alınması için gerek kamuoyu oluşturulması için mücadelemiz devam edecek. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 18 Şubat Perşembe günü bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere  Aksaray’a gelecek dedi.
Cumhuriyet Tarihinin İl Ceza evlerinden Birisi burası
 İl başkan yardımcım mimar Nazife Küçük; Ceza evi Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin ceza evi olarak yapılan ilk binası 1924 yılında neo classic tarafından yapılmıştır. Bu ceza evi aynı anda açılmıştır birisi Sinop ceza evi Bizanslardan kalma bir ceza evi yapıtı olduğu için yeni değildir. Bu bina yeni yapılmıştır 1927 yıllarında tarihlenen bir bitiş süresi vardır. Kitabesi çok özeldir. Üzerinde hırsızlara verilecek cezayı anlatır , suçlulara verilecek cezaları anlatan özel bir kitabeye sahiptir. Aynı zamanda da Aksaray tarihinin daha önceden kalan Aksaray tarihinde , Selçuklu ve beylikler döneminden kalan yıkıntı o dönem için harabe dediğimiz mescit ve yapılardan toplanan taşlarla yapılmıştır. Bazı bölgelerde onlarında kitabelerini barındırır. O yüzden bunlardan bizim aklımıza gelecek ilk isim Yusuf Hakiki Baba Türbesinin taşları vardır. O açıdan da önemli bir yapıdır sit alanı olarak korunması gerekir Çünkü tarihinin Aksaray kentler birliğinin bilindiği bir şehir. Tarihi kentler birliğine üye iseniz , tarihinizi bu kadar kolay harcayamazsınız bunu bir kuşak saklayıp gelecek kuşaklara aktarmak zorundasınız. Bu binada köprü olarak aktarılması gereken , bence önemli bir yapıdır diye konuştu.
 
Aksaraylı Hemşerilerimiz Dertlerini Anlatıyor
Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ;Aksaray’a Daha önce yaklaşık iki hafta kadar önce 20 milletvekili arkadaşımla beraber çalışmak için gelmiştim. O zamanda iki gün boyunca hem Aksaray merkezde hem ilçe ve köylerde yoğun bir çalışma içerisinde   oldum. Aksaraylı hemşerilerimizi dinledik ve onların çözümü noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde mücadele edeceğimizi belirttik. Şimdide Cumhuriyet Halk Partisi olarak esnaf masası olarak Bursa Milletvekilimiz ve parti mücessemiz Nurhayat Altacı Kayış Oğlu ve Tokat Millet vekilimiz Aksaray’da bir çalışma yürütmekte Aksaraylı hemşerilerimiz dertlerini anlatıyor Aksaray’dan seçip gönderdikleri milletvekillerini , seçimden sonra göremediklerini ve dertleriyle ilgilenilmediğini Aksaray da bu noktada sahipsiz kaldığını ifade ediyorlar. En büyük sorun tabi her seçim dönemi söz verilipte , tutulmayan demir yolu projesi bu konuda insanlar çok dertli biran önce demir yoluna kavuşmak istiyorlar özellikle ticari anlamda Aksaray’ın gelişmesi için ekonomisinin büyümesi için bu son derece önemli. Bunu ifade ediyorlar ayrıca Aksaray tarım ve hayvancılık kenti yani geçim kaynağının %80 i tarım ve hayvancılığa bağlı bir kent ancak bu noktada da sulama sıkıntısı  yaşanıyor ve kuraklık ve sulama sıkıntısı yüzünden tarım ve hayvancılıkta zora girmiş durumda her seçim döneminde sulama noktasında söz verildiğini ancak daha da sulu tarıma geçemediklerini sulama yapılmadığını Aksaray’ın topraklarının yeteri kadar su ile buluşturulmadığını söylüyorlar bu konuda takipçisi olacağız ayrıca pandemi tüm Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’da özellikle esnafı etkilemiş durumda bunun ile ilgili gözlemlerimiz oldu. Esnaf yeteri kadar desteklenmediğini pandemi sürecinde kaderine terk edildiğini ifade ediyor. Çeşitli sayıda temsilcilerle görüştük ve bunlarla ilgili de biz Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu konun takibini süreceğiz şunu ifade etmek istiyorum. Aksaray’ın Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili yok ancak biz hepimiz mecliste Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak her birimiz Aksaray milletvekili olarak sorunların takipçisi olacağız dedi. 
Anadolu’nun Büyük Saklı Hazinesi Olan Aksaray
Tokat Milletvekili Kadim Durmaz; Kıymetli basın mensupları gerçekten Anadolu’nun büyük saklı hazinesi olan Aksaray’dayız iki gündür buradaki tarihi dokuların yeteri kadar ülkemizde tanıtımın yapılıp turizmden de Aksaray’ın hakkettiği payı alamadığına tanık olduk. Gerek basın ziyaretinde gerek meslek odalarında gerekse sivil toplum örgütlerinde bunlardan bir örneği olan yapının önündeyiz. İl başkan yardımcımızın yaptığı çalışma Konya anıtlar kurumuna da başvurusu var biz bunların da takipçisi olup geçmişi geleceğe bağlayan bu kültürel miraslara sahip çıkarak ancak bizden sonraki nesilleri ve dünyadaki insanlara bu güzel kentleri tanıtabiliriz yani Ihlara vadisi denildiği zaman herkesin aklına Nevşehir geliyor ama öğrendik ki bizde bilmiyorduk eksiğimizi giderdik. Bunun tam kalbinin olduğu yer Aksaray toprakları bu anlamda bu güzel kentin tanıtımı temsili sorunları ve çözümü noktasında bizde  değerli milletvekilimizin il başkanımızın ifade ettiği gibi Aksaray’ın gönül elçisi sorumluklarımızın sözünü yerine getireceğiz dedi
Aksaray Ülke Ekonomisine Sunduğu Katma Değerin Karşılığını Alamıyor
Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ; Değerli arkadaşlar değerli basın mensupları bende iki gündür Aksaray’da bulunduğum için çok memnun oldum. Ben de daha önce gelmiştim kabil   çalışmasına arkadaşlarım anlattılar gerçekten gördük ki Aksaray ülke ekonomisine sunduğu katma değerin karşılığını alamıyor ve alamamış. Aksaraylılar da bundan münasip sorunları dile getirdi. Arkadaşlarımız bu durumda Aksaraylıların iktidara bir ihtar çekmesi gerekiyor. Hakkettiği yatırımları projeleri alması için bunları gözlemledik bu tarihi ceza evi olarak da şunu gözlemliyorum. Bursa ceza evi gerçekten benim içimde bir yaradır. Bursalılar için de böyledir. Bursa ceza evinde dünya şairi Nazım Hikmet ve bir çok hepimizin severek okuduğu şairler yazarlar yatmıştır. Orayı yıkıp maalesef adliye haline getirdiler. Şuan da o adliye kullanılamaz halde oradan da taşındılar ve dolayısıyla bir tarihi yapı yok oldu. Yani geri dönülmesi zor işler bunlar ve eğer bu ceza evine de hep birlikte Aksaraylılar sizler bizler sahip çıkamazsak aynı galibiyetle karşılaşma ihtimali var ve ranta kurban olma ihtimali var. Şehirleri şehir yapan sadece betonlar insanlar değildir şehirlerin ruhu vardır, şehirlerin tarihi vardır. Şehirlerin yaşanmışlıkları vardır , o yaşanmışlıklardan insanlar ders çıkarır ve geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez diye deriz. İşte burasıda Aksaray’ın bir tarihi olarak yaşatılması gereken sahip çıkılması gereken geleceğe taşınması gereken bir mirastır o yüzden geri dönülmesi mümkün olmayan bir yola girilmeden burada ranta kurban edilmeden diyoruz ki, hep beraber sahip çıkın , sahip çıkalım ve burası hazine olarak tarihi bir kültürel bir hizmet anlamında Aksaraylıların hizmetine sunulsun diye konuştu. 
Haber: Yaşar KARATAY


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.