Ambalaj Atıkları Ayrı Toplanarak Ekonomiye Kazandırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ınbaşlattığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık’projesi kapsamında Aksaray Belediyesi ambalaj atıklarının toplanması veayrıştırılmasına yönelik faaliyet alanını genişletiyor.


 Ambalaj Atıkları Ayrı Toplanarak Ekonomiye Kazandırılacak
25.01.2021 / 11:26 557

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğininönlenmesi amacıyla Aksaray Belediyesine 2 Milyon 500 bin liralık hibe desteğisağlamış, Aksaray Belediyesi sağlanan hibe desteği ile 1 adet vakumlu yolsüpürge aracı, 1 adet (arazöz) su tankeri, 1 adet çöp kamyonu ile birlikte 100adet 800 lük çöp konteynırı, 150 adet 400 lük çöp konteynırı, 60 adet iç mekânambalaj atıkları geri kazanım kutusu, 15 adet atık getirme merkezi almıştı.

Aksaray Belediyesi vatandaşlara temiz yaşam alanlarıoluşturmak, oluşan bu yaşam alanlarını korumak ve gelecek nesillere dahasağlıklı bir çevre bırakmak için kolları sıvadı. Hibe desteği ile alınan AtıkGetirme Merkezleri nüfus yoğunluğunu göz önünde bulundurarak şehrin en işleknoktalarına konumlandırıldı.

Atık Getirme Merkezilerinde 7 farklı tipte ambalaj atığıtoplanacak. Kağıt, plastik, cam, metal, pil, elektronik atıklar ve atık yağlarayrıştırılmış olarak geri dönüşüm merkezilerine nakledilecek.  Aksaray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü,atık getirme kutusuna atık yağ bırakmak isteyenlerin atık yağları pet şişelerlebırakmalarını istedi.

BELEDİYEMİZ‘SIFIR ATIK’ta ÖRNEK PROJELER YÜRÜTÜYOR

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Belediyesinin‘Sıfır Atık’ projesinde ciddi anlamda önem verdiğini belirtti. Başkan Dinçer,Sıfır Atık Projesi ile çevre kirliliğinin önlenmesi, kaynakların daha etkinkullanılması, israfın önlenmesi, yeniden dönüşebilen atıkların ekonomiyekazandırılmasının hedeflendiği söyledi.

Toplanan atıkların geri kazanımlarını sağlamak suretiyleşehir genelinde 15 noktaya atık getirme merkezileri kurulduğunu ifade edenBelediye Başkanı Evren Dinçer, “Sıfır Atık projesi için sadece giysi kumbarası,atık pil kutuları, geri dönüşüm kutuları çalışması yapmıyoruz.  Bakanlığımız hibe desteği ile belediyemizbünyesine aldığımız araç ve ekipman sıfır atık projesi için kullanıyoruz.Belediyemizin mevcut ekipmanları ile zaten bu çalışmayı yürütüyorduk.Bakanlığımızın desteği ile kapsam alanını genişlettik” dedi.

ATIKLARDAN1 MİLYONLUK GELİR HEDEFLİYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2023 hedefleri arasındaatıkların %20’si geri dönüştürülmesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Dinçer,“Aksaray Belediyemiz şuanda günlük 30 ton atığı bertaraf ederek geri dönüşümünüsağlıyor.  Yani % 10’luk hedefi zatenyakalamış bir durumdayız. Toplama Ayırma Tesisi inşaatını kısa süre içindetamamlayıp devreye aldığımızda ise %20 hedefe ulaşmış olacağız.

Ayrıca yaptığımız ön fizibilite çalışmalarına göre atıklarınbertarafı ve geri dönüşümünden Belediyemize 1 milyonluk gibi gelir elde etmesiöngörülmektedir.  İnşallah kısa süreiçinde bu hedefimize ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

Belediye BasınYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.