Bir Sanat Eseridir

Çeşitlidinleri bünyesinde barındıran, gelişip yayılmaların yaşandığı Aksaray’daözellikle İslamiyet ve Hıristiyanlık dönemlerine ait her biri kendi dalında birşaheser olan pek çok tarihi eserler mevcuttur. 

Bir Sanat Eseridir
19.01.2021 / 03:00 1666

Bunların arasında yer alan Eğri Minare 1221–1236 yıllarıarasında yapılmış ve geçen zaman sürecinde yaklaşık 27 derece eğilmiş İslamiyetdönemine ait bir Selçuklu eseridir.

Aksaray’ın en önemli sembolleri arasında yer alan EğriMinare Turistlerinde büyük bir ilgisini çekmektedir. Bölgeye gelen TuristlerEğri Minareyi ziyaret etmeden kentten ayrılmıyor. Eğri Minare, İtalya’dabulunan Dünyaca ünlü Pisa Kulesi’ne benzerliği ile dikkat çekmektedir. Eğimiylegörenleri hayrette bırakan bu eserin Pisa Kulesi’nden tek farkı ise Eğri MinarePisa Kulesi gibi sonradan eğilmemiş, temelden eğri olarak inşa edilmiştir.  Aksaray kent merkezinde Nevşehir Caddesiüzerinde bulunan Eğri Minare, Selçuklu Dönemi'nden günümüze ulaşan önemlitarihi eserlerinden birisidir. Minareye eğriliğinden dolayı halk tarafındanEğri Minare ismi verilirken, tuğlalarının kırmızı olmasından dolayı KızılMinare olarak da bilinmektedir.

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Eğri Minarenintarihi hikâyesi ile paylaşılan bilgiler de ise;” 13'üncü yüzyıl Selçuklu eserlerindenolan Eğri Minare, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın babası I. GıyaseddinKeyhüsrev tarafından 1221-1236 yıllarında yaptırılmıştır. Minare, Horasanharcıyla yapıştırılmış kırmızı tuğlalardan yapılmıştır. Dört köşe bir kaideüzerine silindirik gövde, ince bir silme ile iki kısma bölünmüştür. Alt kısmızikzak, üst kısmı mavi ve yeşil çini mozaiklerle kaplanmıştır. Bir şerefesi ve92 basamağı olan Eğri Minarenin yüksekliği 30,6 metredir. Eğri Minare üzerindeüç farklı eğiklik tespit edilmiştir. Zeminden itibaren 2° 28' 14.16'' eğik olanEğri Minarenin üzerine oturduğu tablanın üstünden 3° 11' 18.08'' eğik olduğutespit edilirken, üzerine oturduğu tabla ise 44' 48.59'' eğiktir. EğriMinarenin eğik mi yapıldığı yoksa sonradan mı eğildiği hep merak edilmiştir.Araştırmalara göre Eğri Minare, ustası tarafından eğik yapıldığı genel görüşolarak kabul edilmiştir.  Yaklaşık 800yıldan beri ayakta kalan Eğri Minare, Selçuklu mimarisinin eşsiz örneklerindenbiridir. ”ifadelerine yer veriliyor.

Haber Murat UĞURLUYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.