Siyasilerden Sert Tepki

Ankara-Niğde otobanının bilet gişelerinin açılışı için Aksaray'a gelen Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Hızlı treni getirsek uzaya yol istersiniz” sözleri üzerine çok gecikmeden Aksaraylı siyasilerden sert tepkiler geldi.

Siyasilerden Sert Tepki
19.12.2020 / 04:21 1713

Bakan Karaismailoğlu’nun sözlerine eleştirilerde bulunan isimler arasında Aksaray İYİ Parti Milletvekili Ayhan Erel, İYİ Parti İl Başkanı Özhan Türemiş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve DEVA Partisi İl Başkanı Necati Coşkuner bulunuyor.
İYİ Parti Milletvekili Ayhan Erel “Seçim zamanı geldiğinde de kimin uzaya gideceği kimin yaya kalacağı belli olacak diyerek Bakan Karaismailoğlu’nun sözlerine Meclis’te yaptığı gündem konuşmasında karşılık verdi. Milletvekili Erel konuşmasında;” Üzüntü duyduğum bir konuya değinmek istiyorum. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu Ankara-Niğde otoyolu açılışı için ilimiz Aksaray’daydı. Aksaraylılar Sayın Bakana haklı olarak yıllarca sözünü verdikleri ama bir türlü gerçekleştiremedikleri tren yolunu sordular. Bakan vermiş olduğu sözleri tutamadığı için Aksaraylılardan özür dileyeceği yerde gülerek hatta dalga geçerek hızlı treni yaparsak uzaya yol da isteyecekler herhalde diye kahkahalarla cevap veriyor. El insaf el vicdan Aksaray kurulduğu günden bu yana Ak Parti’ye en yüksek desteği veren ilimiz. Ama Aksaray bunu unutmaz. Sayın Bakanın bu sözlerini tarihe not olarak düşürdük. Seçim zamanı geldiğinde de kimin uzaya gideceği kimin yaya kalacağı belli olacak. ”ifadelerine yer verdi.
Milletle Dalga Geçmek Siyasetinizin Parçası Olmuş 
“Millete 18 yıldır söz verip tutmayanların özürleri olması gerekirken, bir de üstlerine kabahat işliyorlar” diyen Türemiş “Bu hiç olmadı, bu üslup size hiç yakışmadı, diyeceğiz ama AK Parti siyasetinin yıllardır yaptığı milletle dalga geçmek, aşağılamak ve hor görmek sizin siyasetinizin artık bir parçası olmuş” dedi.
Özhan Türemiş yaptığı açıklamada “Kıymetli hemşehrilerim; AK Parti'ye 18 yıldır birçok seçimde çuval çuval oy veren sizler, temel ihtiyaç haline gelmiş, ilimizin konumundan dolayı lojistik anlamda olmazsa olmazların başında gelen tren yolu konusunda yaşanan son diyaloga şahit oldunuz. Bu kentin bırakın hızlı treni; yük-treni dahi yok. Bu konuda ilimize yatırım yapan işadamlarının defaten dile getirmesine rağmen 18 yıldır yapılmayan tren yolumuz konusunda AK Parti İl Başkanının bir canlı yayında yaptığı; ‘Seçimde söz verilmesi gerekiyordu. Tren yolu sözü verdik’ sözleri de daha hafızalardan silinmedi. Şimdi de oy verdiğiniz hükümetin Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün, dalga geçer gibi yaptığı açıklama Aksaraylıya, vatandaşa bakışlarını ortaya koymuştur. Aksaraylı hemşehrilerimizin ekmeğiyle oynayacak bir otoyolun açılışında 18 yıldır defalarca söz verilen tren yolunun akıbetini soranlara Bakan Karaismailoğlu özür dileyeceği yerde ‘Hızlı treni getirsek uzaya yol istersiniz’ yanıtı vermiş ve hepimizi hayrete sürüklemiştir. Bakan Karaismailoğlu alaycı bir tavırla sıra dışı bir üslupla bir de dalga geçmiştir” açıklamasında bulundu.
Bu Zihniyetle Buradan Geçmeyecek
“Buradan AK Parti İl Başkanı ve milletvekillerine ve ilimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanı’na sesleniyorum” diyen Özhan Türemiş “Bu halk size oy vermekten başka ne yaptı? İlimize tren sözü verdiğiniz günde doğan çocuklar Bugün 18 yaşında. Görünüyor ki 30 yaşına da gelse bu tren yolu bu gidişle, bu zihniyetle; ilimizden geçmeyecek. Yıllardır yok ihalesi yapıldı, yok altyapı çalışması yapıldı, yok fizibilite çalışması ihale edildi gibi bahanelerle 18 yıldır uyuttuğunuz bu millet artık  gördü ki bu tren yolu Aksaray'a AK Parti döneminde gelmeyecek. Üstüne üstlük Aksaray’dan geçen ancak hiçbir tabelasında Aksaray'ın ismi geçmeyen ve Aksaray'ın tesislerde çalışan yaklaşık 5000 emekçisine büyük zarar verecek olan; Cumhurbaşkanı tarafından daha önce açılışı yapılmasına rağmen sırf millet gözünde yeni bir hizmetmiş gibi açılışı yapılmış otobanın gişe açılışını yapmak için ilimize gelen Ulaştırma Bakanının onca müsrifliğini bir kenara koyarsak, bir de Aksaray halkı ile dalga geçmesini Aksaraylı hemşerilerimizin takdirine bırakıyorum” diye konuştu.
Millet Tarihe Düştü
Türemiş sözlerini “Sayın Bakanın milletin paraları ile yapılmış otoban gişe açılışında, yine milletin naçizane taleplerini iletmesinin ardından onu bakan yapan milletle dalga geçerek sarf etmiş olduğu sözleri Aksaray kamuoyu ve bizler tarihe not düştük. Yapılacak olan en erken ve ilk seçimlerde Aksaray halkı ile dalga geçen, küçümseyen siyasetçilerin tarih sayfasında yok olacağını şimdiden kendilerine söylemek isteriz” ifadeleriyle sonlandırdı.
Bakan, bakıp geçmekle kalmadı! Bir de dalga geçti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk AK Parti’nin yılan hikâyesine dönen Aksaray’a tren yolu getirme vaadinin dün Aksaray’a gelip Valiliği ziyaret Eden Bakan Adil Karaismailoğlu tarafından ti’ye alındığını söyledi. 
Yapımı ve açılmasıyla Aksaray’ın ekmeğiyle oynanan Ankara-Niğde otobanının açılışı için Niğde’ye giderken uğradığı kentte bir vatandaşın sorusu üstüne Bakan Karaismailoğlu’nun verdiği yanıtı “Vatandaşla dalga geçmek” olarak niteleyen Ertürk “Bugün İlimiz için çok önemli olan E-90 karayolunun alternatifi, içinde ilimizin adı bile geçmeyen Ankara - Niğde otobanı Aksaray Alayhan mevkiinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından kullanıma açılmıştır. İlimizin en haklı taleplerinden ve yıllardır her seçimin iktidar tarafından vaadi olan hızlı tren talebi bugün sayın bakana tekrar iletilmiştir. Bu talebe karşı Sayın Bakan Aksaraylımızın yıllardır yinelenen hızlı tren talebi ile ilgili bugün ‘hızlı tren getirsek uzaya yol isteyecekler’ diye cevap vermiştir. Sayın Bakan bakıp geçmekle kalmamış, bir de vatandaşla dalga geçmiştir” dedi.
20 Yıllık Ayıbı Pişkinliğiyle Örttüğünü Sandı Ama…
Bakan Karaismailoğlu’ya ilginç yanıtı için teşekkür eden CHP İl Başkanı Ertürk “İktidarın 20 yıllık sözünü haklı olarak hatırlatan, şehrinin menfaatini düşünen vatandaşımıza dalga geçer gibi cevap veren, pişkinliği ile iktidarın ayıbını örttüğünü sanan sayın Bakanımıza hatırlatmak isteriz ki; Kendisinden önce kimler kimler bu sözü vermiş olup, kendisi kadar dürüst ve net olmamıştır. Bu şehrin insanları ve onların talepleri ile ilgili dalga geçildiğini itiraf eden sayın bakanımıza samimiyetinden dolayı teşekkür ediyoruz. Kendisinden önce Bakanımız kadar dürüst olmayan ve söz veren iktidar mensuplarını kamuoyuna saygı ile sunarız” ifadelerini kullandı.
Söz Tutmayanlar Listesi Yayınlandı
“Niğde’ye yapılan otobanın açılışına katılan AK Parti’nin Aksaray Milletvekillerini de ayrıca tebrik ediyorum” diyen Ertürk söz verip de tutmayan AK Partili Bakanlar listesini de “Aksaray, tren yolu getiremeyen bakanlar konusunda çok tecrübeli” notu ile yayınladı;
1) 2002 -2007 Binali Yıldırım, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
2) 2007-2011 Binali Yıldırım, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
3) 2011-2013 Binali Yıldırım, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
4) 2013-2015 Lütfü Elvan, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
5) 2015-2016 Binali Yıldırım, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
6) 2016-2018 Ahmet Arslan, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
7) 2018-2020 Mehmet Cahit Turhan, Aksaray’da tren yolu gelmedi.
8) 2020 - ….    Adil Karaismailoğlu?
Aksaray, tren yolu getiremeyen bakanlar konusunda çok tecrübeli.
Siyasi Üslup Ve Nezaketten Yoksun 
HÜDA PAR İl Başkanı Özgür Kalkan, Ankara-Niğde otobanının bilet gişeleri açılışı için Aksaray'a gelen Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun hızlı tren talebiyle ilgili sözlerinin siyasi üslup ve nezaketten yoksun olduğunu, Aksaray'a üstenci bir bakışla bakıldığını söyledi.
HÜDA PAR İl Başkanı Özgür Kalkan, tren sözünün uzun yıllar önce Ak Parti tarafından Aksaraylılara verilen bir söz olduğunu hatırlatarak, "Sayın bakanın kullandığı ifadeler büyük bir ayıp olarak kayıtlara geçmiştir. Tren/demiryolu sözü, her seçim döneminde iktidar partisi tarafından Aksaraylılara verilen bir sözdür. Yapılması gereken, verilen sözün arkasında durmaktır; alayvari tavırlarla vatandaşı küçümsemek değil." dedi.
Bakan Karaismailoğlu’nun vatandaşın talebine verdiği cevap karşısında hayrete düştüklerini ifade eden Kalkan, "18 yıldır üzerinden oy devşirilen bir vaat var ortada. Vatandaşlarımız, verilen sözün akıbetini sormakta geç bile kalmıştır. Fakat öyle anlaşılıyor ki verilen sözlerin hesabını sormak, vatandaşa, üstenci bir bakışla bakmak olarak dönecektir. Bulunulan makamlar, hizmet makamlarıdır. Bakanların ve dahi bütün yöneticilerin görevi halka hizmet etmektir. Halkın hizmetkarı olması gerekenler, halkın efendisi gibi hareket edemezler.
HÜDA PAR Aksaray İl Başkanlığı olarak bizler de vatandaşa verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyor, Sayın Karaismailoğlu’nun ifadelerini hayret ve üzüntüyle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.
Uzaya Yol İsteğimiz Yoktur Hızlı Tren Gelirse Yeterlidir
Hızlı Tren yolu yapılması içi, Aksaraylıların yıllardır beklenti içerisinde olduğunu belirten Deva Partisi Aksaray İl Başkanı Coşkuner yaptığı açıklamada, “Hizmette Aksaraylı hemşerilerimin hızlı tren ile ilgili talebinin geldiği son nokta, Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun sözleri oldu. Ak Parti iktidarın her seçim döneminde gündeme getirip, seçimler bitince unutulan vaatlerinden olan hızlı tren projesi, Bakan Karaismailoğlu’nun yaptığı alaycı açıklama ile yeniden gündeme geldi. Ankara-Niğde otoban açılışı için Aksaray’a uğrayan Ulaştırma Bakanından müjdeli haber bekleyen Aksaraylı hemşerilerimiz, yine hüsrana uğramıştır. Aksaray’ın can damarı olan, şehrin gelişmesine önemli katkı sağlayan E-90 karayolunun alternatifi, Ankara-Niğde otobanının elbette Aksaray’a olumsuz etkileri olacaktır. Aksaray’ın iktidar milletvekilleri Ankara-Niğde otoban açılışı törenin de Aksaray’a kazanılmış bir hizmetmiş gibi hareket edip kameralara poz vermesini anlamış değilim. Diğer taraftan yıllardır tren özlemi olan Aksaraylıların Hızlı Tren ile ilgili sorusu üzerine, Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Treni de Yapınca Herhalde Uzaya Yol İsteyecekler” sözü Aksaray halkına yapılmış bir hakarettir. Sayın Bakan, kamuoyu huzurunda Aksaraylılardan özür dilemelidir.” dedi.
Haber Hasan Hüseyin GÜNEŞ


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.