Kısıtlamalar Neleri Kapsıyor ve İstisnaları Neler?

Artan hastasayısı ve yoğun bakımlardaki doluluk Türkiye'de de kısıtlamalara gidilmesineneden oldu. Kısıtlamalar neleri kapsıyor ve istisnaları neler?


 Kısıtlamalar Neleri Kapsıyor ve İstisnaları Neler?
25.11.2020 / 14:39 857

Türkiye'de koronavirüssalgını ile mücadelede yeni tedbirler yürürlüğe girdi. İçişleriBakanlığının valiliklere gönderdiği genelgeye göre, restoran, lokanta, pastane,kafe, kafeterya yerlerinin paket servis ve gel-al şeklindeki hizmetleri ilediğer kısıtlamalar 20 Kasım Cuma akşamı saat 20.00'de başladı.

 

Aksaray’da  korona virüssalgınına karşı alınan yeni önlemler çerçevesinde hafta sonu saat 20:00'densabah 10:00 itibaren geçerli olan sokağa çıkma yasağı  Aksaray’da başlıyor..

Türkiye genelinde alınan korona virüs tedbirleri kapsamındasaat 20.00 itibariyle 81 il genelinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Aksaray İl Emniyet ekipleri, İçişleri Bakanlığı'nınyayımladığı genelge kapsamında denetimleri aralıksız yapıyor. Şehrin pek çoknoktasında kontrol noktası oluşturan Emniyet ekipleri, saat 20.00'den itibarensokaktaki vatandaşları durdurarak belgelerini kontrol ediyor.

Yasak başlamadan önce Aksaray belediyesi tarafından tümmahallerde yasağın başladığını bildiren anonslar ile duyuruluyor.

 Kısıtlamanınbaşlamasıyla birlikte Aksaray’da sokaklar sessizliğe bürünüyor.

Tedbirler kapsamında öngörülen sokağa çıkma kısıtlamasıuygulaması  Aksaraylı vatandaşlartarafından olumlu karşılandı.

Tedbirler kapsamında öngörülen sokağa çıkma kısıtlamasıuygulaması hafta sonları sabah 10.00'la, akşamı saat 20.00'den Pazartesi saat05.00'e kadar sokağa çıkma sınırlaması geçerli olacak.

 

İçişleri Bakanlığı, üretim ve imalat tesisleri ileburalarda çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklarınıbildirdi. Bakanlık, inşaat sektörünün de muaf tutulan alana girdiğini belirtti.

Getirilen diğer kısıtlamalar ise şöyle:

- AVM, market, berber, kuaför ve güzellik merkezlerisadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunacak.

- Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içmeyerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya gel­-al hizmetiverecek şekilde açık olabilecek. Hastanelerde bulunan yeme-içme mekanları isegenelge kapsamında getirilen kısıtlamalara tabi olmayıp, hastane yönetimlerininvereceği karar doğrultusunda belirleniyor. Lokantave restoranlara getirilen kısıtlamalar oteller ve konaklamatesisleri için de bire bir geçerli değil. İçişleri Bakanlığı, kısıtlamalarlailgili yayınladığı en çok sorulan sorular kısmında, otellerin restoranlarınınsadece konaklama yapan misafirlerine hizmet edeceğini belirtti, ancak dışarıya servisyapamayacaklarının altını çizdi. Havaalanları içerisindeki yeme içmemekanlarının da sadece yolculara ve ulaştırma sektöründe çalışanlara hizmetvermek koşuluyla kısıtlama dışı tutulduğu belirtiliyor.

Şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarasıtoplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerindeyer alan yeme ­içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

 Sinema salonları31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internetkafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çaybahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadardurdurulacak.

 Tüm illerde 65 yaşve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 vesonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00saatlerinde sokağa çıkabilecek. Ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahatİzin Belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecekleri ve hertürlü şehirlerarası toplu ulaşım aracını kullanabilecekleri bildiriliyor. 20yaş altı gençler ve çocuklar da yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ileherhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculukyapabilecekler.

 Çalışma, SGK kaydıgibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise yaş grubu için getirilen sokağa çıkmakısıtlamasından muaf tutulacak.

Hangi işyerleri ve işletmeleraçık olacak?

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında açık olacak iş yeri,işletme ve kurumlar şöyle:

"İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektanüretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu veözel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvanhastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum vekuruluşları ile işletmeler, doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe stratejikolarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, yurt içi ve dışıtaşımacılık ve lojistiğini yapan firmalar, oteller ve konaklama yerleri,sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb.faaliyetleri yürüten işletme/firmalar hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri vehayvan bakım merkezleri, üretim ve imalat tesisleri, gazete, radyo vetelevizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları,valilikler/kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusabir ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası kara yolu ve varsa otoyolüzerinde her 50 kilometre için bir olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıtistasyonu ve lastik tamircisi, sebze, meyve toptancı halleri."

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlarakatılacağını belgeleyenler ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerindegörevli olanlar ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlarda kısıtlamalardan muaf.  Genelgeye göre, 11 Kasım 2020 tarihli genelgedebelirtilen sigara içme yasağı uygulamasının İl ve İlçe Umumi HıfzıssıhhaKurullarınca genişletilebileceği belirtildi.

Düğünler ve nikah merasimleri maske, mesafe, temizlikkurallarına uyulması ve asgari düzeyde katılım şartlarıyla yapılabilecek.

Toplu taziyeler ise 30 Temmuz'da yayımlanan genelgeuyarınca yasak.

Haber Yaşar Karatay

 Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.