Erel’den 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Uzaktan Eğitim sürecinde görüldü ki, hiç bir teknoloji, hiç bir sistem, öğretmenin yerini dolduramamıştır.

Erel’den 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
23.11.2020 / 11:01 344

Eğitimde yaşanan sorunların çözümü için, öncelikle eğitimin kalbi olan öğretmenlerimizin sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Öğretmenlerimizin gelir düzeyleri ve özlük hakları en başta ele alınmalı ve derhal çözülmesi gerekmektedir. Başta, ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır. Öğretmenlerin devlet kadroları içindeki statüsü, ek göstergeleri ve ek ders ücretleri yükseltilmelidir. Öğretmenlerimizin özlük hakları özel bir yasayla güvence altına alınmalıdır. Aday öğretmenlerin, devlet memurlarının yararlandığı tüm haklardan yararlanması sağlanmalıdır. Öğretmenlerimizin sabırsızlıkla beklediği, Devletimizin en yetkilisi yani Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verilen söz, 3600 ek gösterge beklentisi karşılanmalıdır.
Öğretmen atamalarında, kayırma ve kadrolaşma amaçlı sözlü sınavlar kaldırılmalı, başarı ve liyakat esas alınmalıdır.
Bir ülkenin ekonomik, bilimsel ve sanatsal gelişmesi ve çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmesinin yolu eğitimden geçmektedir. Şüphesiz ki öğretmenlik vatanperver, bilinçli, birikimli, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş nesillerin yetiştirilmesinde en önemli meslektir. Bu yüzden dünyanın en güzel,  en kutsal mesleği öğretmenliktir, denilmiştir. Öğretmenlik, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan bir meslektir. Bilgi ve iletişim çağını yaşadığımız günümüzde ve daha büyük bir hızla yaşayacağımız gelecekte, bilgisiz, bilinçsiz, ufuksuz ve idealsiz insanların yerinin olamayacağı bir gerçektir. Öğretmen, karanlığa ve geriliğe karşı aydınlığın meşalesidir.
Her 24 Kasım günü Öğretmenlerimize verilen sözler tutulmalıdır. Öğretmenin itibarının kaybedilmesi aynı zamanda toplumun geleceğinin de kaybedilmesi anlamına gelir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, görevleri başında şehit edilen ve ebediyete uğurladığımız tüm öğretmenlerimizi ve yetişmemizde emeği geçen, eğitim meşalesinin sürekli yanmasını sağlayan fedakâr eğitimcileri rahmetle, minnetle anıyorum. Görevi başında bulunan meslektaşlarıma sağlıklı, mutlu bir iş hayatı ve uzun ömürler diliyorum…
24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.
Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.