Asü’den Altı İsim “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde

Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) farklı okullarında görevyapan altı bilim insanı, PLOS Biology Dergisi’nin yayınladığı “Dünyanın EnEtkili Bilim İnsanları” listesinde yer alarak önemli bir başarı elde etti.


Asü’den Altı İsim “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde
21.11.2020 / 10:09 356

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesi, ABD’debulunan Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, ABD’li ve Hollandalıbilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerinhesaplanmasıyla oluşturuluyor. Liste hazırlanırken, alanında en az beş makaleyayınlamış yedi milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi ve1996-2019 yılları arasında, “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden eldeedilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanıbelirlendi. Makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, h-endeksi,çok yazarlı yayınların hm-endeksi, atıf/makale oranı gibi bilimsel göstergelerışığında yapılan hesaplamaların ardından, her bir bilim insanının çalışma alanıiçin “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu.Buna göre; Fen Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Talat Baran ve Prof. Dr. MuratKaya “Kimya” alanında; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. TolgaTaner ve Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Işık “StratejikTeknolojiler ve Etkinleştirme” alanında; Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr.Mustafa Karataş “Mühendislik” alanında ve Veteriner Fakültesi’nden Dr. Öğr.Üyesi Neşe Hayat Aksoy “Klinik İlaç” alanında listeye girme başarısı gösterdi.

 ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, önemli bir listeyegirme başarısı gösteren tüm bilim insanlarını tebrik etti ve başarılıçalışmalarının devamını diledi. Şahin, akademik bakımdan ASÜ’nün büyümeivmesinin her geçen gün biraz daha arttığını da vurguladı.

Haber MerkeziYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.