Aksaray Anadolu’nun Özeti Hatta Özüdür

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, beşincisi bu yıl düzenlenenUluslararası Aksaray Sempozyumu’nun, şehrin dünü ve bugünü ile alakalı olarakyarınlara derin ve akademik denetimden geçmiş bir külliyat oluşturma anlamınageldiğini söyledi. 

Aksaray Anadolu’nun Özeti Hatta Özüdür
03.11.2020 / 15:42 2107

OnlineSempozyumda Bu Yıl, 12 Alanda 64 Bildiri Sunulacak -

 

ASÜRektörlüğü tarafından, Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, İl Kültür veTurizm Müdürlüğü ile ASÜ Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama veAraştırma Merkezi katkılarıyla organize edilen “5’inci Uluslararası AksaraySempozyumu,” düzenlenen açılış töreni ile başladı. Törene Aksaray Valisi HamzaAydoğdu, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, ASÜ Rektör Prof. Dr. YusufŞahin, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve akademisyenler katıldı.İki gün sürecek olan ve COVID-19 pandemisi nedeniyle elektronik ortamda yapılansempozyum kapsamında, farklı sanal salonlarda Aksaray’la alakalı 64 bildirisunulacak. Daha önce sosyal bilimler ağırlıklı bir içeriğe sahip olansempozyumda bu yıl eğitim bilimleri, fen bilimleri ve temel matematik,filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama ve tasarım, mühendislik,sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idari bilimler, ziraat, orman vesu ürünleri ile spor bilimleri alanlarında hazırlanan bildiriler de yer alacak.

 

-Hedef, Akademik Denetimden Geçmiş Bir Bilgi Stoku Oluşturmak - 

 

Sempozyumunönemi ve düzenleme amaçlarına dair bilgiler veren ASÜ Rektörü Prof. Dr. YusufŞahin, Aksaray sempozyumunu, güzel işler listesinin üst basamaklarında yer alanişbirliği çalışmalarından birisi olarak tanımladı. Somuncu Baba’nın Aksaray’ınönemli değerlerinden birisi olduğunu ve göreve başladıktan hemen sonra SomuncuBaba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nikurduklarını kaydeden Prof. Şahin, hızlı biçimde, -genel adına vefa projeleridenilebilecek- bir dizi çalışma yapmaya başladıklarını belirtti. AksaraySempozyumu’nun bu çalışmalardan birisi olduğuna dikkat çeken Rektör Şahin,“Aksaray’ın kültürü, tarihi, siyaseti, turizmi, mimarisi, ovaları, dağları,hayvancılığı, tarımı, oyası, çemberi… Aklınıza ne geliyorsa, tüm detaylar busempozyumun konusu” dedi. İlk dört sempozyumun daha çok sosyal bilimlerağırlıklı bir muhtevaya sahip olduğunu, bu yılsa tüm disiplinleri kapsayacakşekilde genişletildiğini söyleyen Şahin, “Buradan Aksaray’la ilgili bire-ansiklopedi çıkaralım istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık.Hedefimiz, akademik denetimden geçmiş bir bilgi stoku oluşturmak. Şu ana değinoldukça yoğun bir malzeme oluşmuş durumda. İleride, Aksaray’ın her şeyinikapsayan güzel bir ansiklopedi ortaya çıkmış olacak” dedi. Şahin, vefaprojeleri kapsamında şehitler, gaziler ve Aksaray’ın hafızası konumunda olanisimlerin hayat hikâyelerinden oluşan belgeseller hazırladıklarını da anımsatarak,“Şehrimize ilgili bir dizi vefa projesini ortaya çıkarmış olmaktan memnuniyetduyuyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan Valiliğimiz, Belediyemiz,Kültür Turizm Müdürlüğümüz başta olmak üzere, katkı veren herkese çok teşekkürediyoruz” dedi. 

 

-Şehri İyi Tanımak Doğru Hizmet Üretme İmkânı Verir -

 

AksarayValisi Hamza Aydoğdu da, sempozyumun tarihten gelen değerleri geleceğeaktarmada önemli bir arşiv ve akademik kaynak olduğunu söyledi. Her şeyin kayıtaltına alınmasının milli bir hafıza ve kimlik oluşturacağını belirten Aydoğdu,“Yaşadığımız şehri iyi tanımak doğru hizmet üretme imkânı verir. Doğru hizmetseşehri cazibe merkezi yapar. Bu da bilgiyle olur. Bilgi en büyük güçtür” dedi.Şehrin, tarihi, turistik, kültürel değerleri olduğunu ancak esas farklılığıilkler, enler ve teklerin ortaya çıkartacağını vurgulayan Vali Aydoğdu,“Aksaray zengin bir tarih, eşsiz bir coğrafya ve derin bir manevi dokuyasahiptir. Aşıklı Ören Yeri ile başlayan binlerce yıllık bir geçmişi sinesindebarındırır. Doğu ve batı medeniyetlerinin tam ortasında olması nedeniyle farklıkültürlere beşiklik yapar. Bunun yanı sıra Aksaray, tarımsal anlamda da gizlibir lokomotiftir. TÜİK verilerine göre geçen yıl Türk ekonomisine 6.1 milyarlira katkı sağlamıştır. Türkiye genelinde yoncada birinci, kabak çekirdeği,sarımsak ve ay çekirdeğinde ise üçüncü sıradadır. Türkiye süt üretiminin yüzde25’ini tek başına karşılayan bir güçtür Aksaray. Ayrıca tarihte yetiştirdiğiâlim, kültür ve sanat adamlarıyla ‘Kubbetül İslam’ olarak anılan şehirlerin debaşında gelir. Aksaray, gerçek manada Anadolu’nun özeti hatta özüdür. Bu özükorumak herkese ortak bir sorumluluk yüklemektedir” dedi. Aydoğdu, sözlerininsonunda, sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür etti.

 

-Beş Yılda Aksaray’la İlgili Sunulan Bildiri Sayısı 399’a Ulaştı -

 

BelediyeBaşkanı Evren Dinçer ise açılış törenindeki konuşmasında, düzenlenenorganizasyonun Aksaray’ın sosyal ve beşeri sermayesine, bilim dünyasına çokgüzel katkılar sunacağına temas etti. Aksaray’ın tüm değerlerini, vizyonunu vemisyonunu bilimsel araştırmalarla ortaya koyan sempozyumu önemsediklerinikaydeden Dinçer, “Bilim dünyasındaki pek çok ismin Aksaray’a kafa yorması veortaya çıkan bilimsel içerik, Aksaray’ımıza elbette çok değerli katkılarsunacaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Aksaray’ınpotansiyeli çok yüksek bir şehir olduğundan söz eden İl Kültür ve Turizm MüdürüMustafa Doğan da bu şehrin değerlerinin derinlemesine irdelenmesi,araştırılması ve anlatılması için bilimsel verilere ihtiyaç duyulduğunu,sempozyum aracılığı ile bu verilere erişilebildiğini kaydetti. Somuncu BabaTarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr.Üyesi Mehmet Sami Yıldız ise sempozyumun içeriğine dikkat çeken bir konuşmayaptı. Bu yıl, 12 doçentlik alanıyla birlikte kapsamın genişletildiğinisöyleyen Yıldız, şöyle devam etti: “Sempozyum ilk olarak 2016 yılında başladıve şu ana kadar 335 bildiri sunuldu. Bu yıl eğitim bilimleri, fen bilimleri vetemel matematik, filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama vetasarım, mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idaribilimler, ziraat, orman ve su ürünleri ile spor bilimleri alanlarında toplam 64bildiri hazırlandı. İki gün sürecek sempozyum sonunda, beş yılda sunulan toplambildiri sayısı 399’a ulaşacak.”

 

Açılıştöreninin ardından protokol mensupları, 15 Temmuz Milli İrade Meydanını vekampüs içindeki peyzaj düzenlemelerini gezdi. 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.