Bedir Muhtar Cami Ve Külliyesi'nin Temeli Dualarla Atıldı

Aksaray Belediyesi’nin Bedir Muhtar Kabristanlığı içerisindehayata geçirdiği Bedir Muhtar külliye ve Camii projesinin temeli dualarlaatıldı. 

Bedir Muhtar Cami Ve Külliyesi'nin Temeli Dualarla Atıldı
23.10.2020 / 14:56 628

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in talimatları doğrultusundaçalışmalara başlanılan külliye ve cami projesinde yapılan temel atma törenineMilletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Ak Parti Aksaray İlBaşkanı Hüseyin Altınsoy, İl Genel Meclis Başkanı M. Muammer Tüzün, İl MüftüsüHasan Hüseyin Güller, Aksaray Üniversitesi rektörü Yusuf Şahin, İl EmniyetMüdürü Murat Kolcu, Jandarma Alay Komutanı Halil Murat Bilgiç, Ak Parti Merkezİlçe Başkanı Hamza Aktürk, kadın kolları başkanı Ferhan Polat, Gençlik kollarıbaşkanı M. Emin Kılıç, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, kurummüdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Şehirlerin tarihinin ülkelerin tarihinde daha eskiyedayandığını ifade eden Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklamada şuifadeleri kullandı; ‘’Devletler yıkılıyor kuruluyor ancak şehirler ülkenintemel unsuru oluyor. Şehirleri de anlatan anımsatan akıllarda kalmasınısağlayan oradaki eserler, camiler ve oranın ilim irfan alimleri, Ankara’mıznasıl Hacı Bektaşi Veli ile İstanbul nasıl Ayasofya ile anılıyorsa Anadoluşehirlerimizde yapılan yapılar eserler ve camilerle anılıyor. Bizde buradanhareketle seçim dönemimizde Bedir Muhtar Kabristanlığına külliye ve camiprojesine yer verdik. Allah nasip etti şartlar yerine geldi ve bugün temel atmatörenini gerçekleştireceğiz. İnşaallah kısa sürede inşaat çalışmalarınıtamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Camimiz 570 metrekarekapalı alana sahip aynı anda Bin vatandaşımızın namaz kılma imkânı sağlıyor.İnşaat alanı olarak da Bin 100 Metrekare alanı kapsıyor. Külliye kapsamındataziye salonları ve müştemilat alanları yer alıyor. Projemizi en kısa süredetamamlayarak hizmete açıp Aksaray’ımızın ziyaret edilecek, anımsanacak,anılacak, dua alınacak bir yeri haline getirmeyi planlıyoruz. Dualarınızı eksiketmeyin törenimize katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum’’Dedi.

Milletvekili Cengiz Aydoğdu yaptığı konuşmada şehirlerin birmana etrafında kurulduğunu ve Aksaray Belediyesinin yaptığı külliye ve camiprojesinin de Aksaray’da bir değeri ortaya çıkarttığını belirtti. BelediyeBaşkanı Evren Dinçer’e ve belediye ekiplerine başarılar diledi.

 

Protokol konuşmalarının ardından İl Müftüsü Hasan HüseyinGüller yapılan çalışmaların hayırla neticelenmesi için dua etti. Protokolüyelerinin butona basması ile cami temeli için ilk harcı atmış oldular.

Temel atma töreninin ardından protokol üyeleri vedavetlilerle birlikte inşaat alanını gezen Belediye Başkanı Evren Dinçer inşaatalanında bilgiler verdi.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.