Sıfır Atık Projesinde Başarısı Kanıtlandı

AksarayBelediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında yaptığı çalışmalarla başarılısonuçlara ulaştı.  

Sıfır Atık Projesinde Başarısı Kanıtlandı
23.10.2020 / 12:11 763

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiyegenelinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında tüm sorumluluklarınıyerine getiren Aksaray Belediyesi bu konuda yaptığı çalışmalar ve duyarlılığıneticesinde “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi EmineErdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkegenelinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek veren Aksaray Belediyesibu doğrultuda çalışmalarına devam ediyor. 2019 yılı temmuz ayında yürürlüğegiren ‘Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında’ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğütarafından, Aksaray Belediyesi’nde, yapılan incelemeler neticesinde temelseviyede “Sıfır Atık Belgesi” verildi.

Aksaray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafındanBelediyeye ait tüm birimlerde uygulanan “Sıfır Atık Projesi” doğrultusundayapılan yerinde değerlendirmeler neticesinde; kâğıt, plastik, cam, metal vb.ambalaj atıklarının kaynağında doğru ayrılabilmesi için, hizmet binalarındaatık geçici depolama alanları oluşturulduğu gözlemlendi. Ayrıca tüm müdürlüklerbünyesinden odak noktaları ve sıfır atık görevlileri belirlendi. Bu konudabelediye personeli de gerekli hassasiyeti gösterirken, Sıfır Atık Yönetmeliğihükümleri yerine getirildi.

Bu süreçte Toplam 9.995,029 Ton değerlendirilebilir atıkekonomiye kazandırıldı. 66.136,99 Ağacın kesilmesi, 7.478.766 LT Petrolçıkartılması, Cam üretimi için  1.250,29ton Ham Madde kullanımı, Metal üretimi için 1.205,36 ton Ham Madde kullanımı ve10.160 LT Biyodizel kullanımını engellenerek tasarruf sağlandı.

 

Toplanan atık cinsi ve miktarı

Geri dönüşümden sağlanan fayda

Kâğıt: 3.890 ton

66.136,99 Ağaç

Plastik: 2.868 ton

7.478.766 LT Petrol

Cam: 1.042 ton

1.250,29 ton Ham Madde

Metal: 927 ton

1.205,36 ton Ham Madde

Bitkisel Atık Yağ: 10 Ton

10.160 LT Biyodizel

 

Aksaray Belediyesi yetkilileri sıfır atık projesikapsamında yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Alınan belgeninöneminin farkında olup, “Gelecek nesillerimize yaşanabilir bir dünya bırakmakadına Aksaray Belediyesi olarak gereken tüm hassasiyeti göstermekteyiz. Doğayave çevreye olan sorumluluğumuzun farkındayız. Almış olduğumuz ‘Sıfır AtıkBelgesi’ bu çalışmaları ne kadar doğru gerçekleştirdiğimizin bir göstergesi.Çalışmalarımızı sürdürecek ve bu çalışmaların tüm il geneline yayılmasını, vatandaşlarımızında sıfır atık konusunda daha fazla bilinçlenmesini yeni yapacağımız projelerleyakın zamanda sağlayacağız.’’ İfadelerini kullandı.
Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.