Laf Siyaseti Değil Hizmet Ve Eser Siyaseti Yürütüyoruz

AK Parti Aksaray İlBaşkanı Hüseyin Altınsoy, Aksaray Belediyesi koordinesi ve TOKİ Başkanlığınıneliyle yapımında sona gelinen modern sanayi sitesi hakkında önemliaçıklamalarda bulundu.

Laf Siyaseti Değil Hizmet Ve Eser Siyaseti Yürütüyoruz
22.10.2020 / 11:46 762

Aksaray’da sanayi esnaflarının ve vatandaşların uzunyıllardır beklediği yeni sanayi sitesi için sanayi esnafları ve oda başkanlarıile birlikte görüşmeler yaparak çalışmalara 22.03.2016 tarihinde başlanıldığınıaktaran Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Türkiye’de örnek proje olarakgösterilen Aksaray Belediyesi ile TOKİ iş birliğinde yapılan, istihdam baştaolmak üzere bölgesel gelişmeye katkı sağlayacak olan Aksaray Yeni Sanayi Sitesiprojesindeki gelişmeleri detaylı olarak aktardı.

Başlattıkları yeni dönüşüm seferberliğinde esnafınrızasını ön planda tutuklarına değinen Başkan Altınsoy, “Yeni Sanayi Sitesiniyaparken esnafımızı, vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmeden, onlarla elele, omuz omuza, gönül birliği içerisinde bu dönüşüm projesini yapmak istedik.Proje sürecinde esnaflarımızın talepleri doğrultusunda ödeme planı gibi ekprotokoller imzalanmıştır. Protokollerin tamamlanmasına müteakip AksarayBelediyesi tarafından 3.000.000 metrekarelik alan için keşif, metraj, mahallisteleri dahil mimari, statik, elektrik, mekanik projeleri ile birliktealtyapı ve üstyapı projeleri 1. Etap ve 2. Etap olarak hazırlandı. 1. Etapproje bin 951 adet dükkan ve 200.000 metrekare açık alancı olarakplanlanmıştır. Aralık 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasında bin 951 adetdükkan için talep toplandı. Talep toplaması neticesinde dükkan yüzölçümlerirevize edilerek bin 620 adet dükkan olarak projelendirilmesine karar verildi.İlimizdeki odalar ile yapılan toplantı sonucu, 200.000 metrekarelik alanın açıkalancılara yeterli olmadığı tespit edilmiş ve odalar tarafından tanzim edilenaçık alan talebinde bulunan esnaf listesine istinaden yaklaşık 175.000metrekare alan TOKİ’den ekstra talep edilmiştir” diye konuştu.

Açık alancılar için TOKİ’nin ihale dışında satışyapamayacağı, doğrudan şahıslara tapu devrinin mümkün olmadığını aktaranAltınsoy, “5393 sayılı Belediye Kanunu gereği, bedeli mukabilinde olsa dahiözel şahıslara ihale yapılmadan arsa devri yapılması söz konusu olmadığındanTOKİ tarafından yaklaşık 375.000 metrekare arsanın devri Aksaray Belediyesiadına yapılamamıştır. Arsanın Ticaret Odası tarafından devri alınarak esnaflaradevri planlanmış, ancak TOBB tarafından Ticaret Odası üzerinden işlemyapılmasının mümkün olmadığı bildirilmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmenesnaflarımızın yararına ne gerekiyorsa tüm imkanlarımızla çalıştık. Nihayetindearsanın TOKİ’den alınarak esnaflara devri için Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nıdevreye aldık. 10.07.2019 tarihinde TOKİ’de yapılan toplantı neticesinde,arsanın TOKİ’den alınarak esnaflara devri ile plan notları için Esnaf veSanatkarlar Odası üzerinden işlem yapılmasına karar verildi. Sonuç olarak;yaklaşık 375.000 metrekarelik arsının TOKİ’den alınarak esnaflaradevredilmesine yönelik süreci belirleyen protokolü TOKİ ile Esnaf SanatkarlarOdası arasında imzalanmasını sağladık. Ayrıca süreç içerisinde TOKİ tarafındanbelirlenen arsa metrekare birim fiyatı yapılan ikili görüşmeler sonucu, 250 TL’den175 TL’ye indirilmiştir.”

Aksaray esnafının ve halkının kendileri için çok değerliolduğunu vurgulayan Altınsoy, “Bu süreçte Aksaray Belediyemiz üzerine düşenifazlasıyla yapmış ve yapmaya devam etmektedir. AK Parti olarak laf siyasetideğil hizmet ve eser siyaseti yürütüyoruz. Bu yürüyüşte her türlü fedakârlığıgösteren, liderine ve ülkesine sahip çıkan milletimize karşı bizlerdesorumluluğumuzun ve yüksek ideallerimizin farkında olarak çalışmalarımızısürdürüyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak bir işimiz bittiğinde bir başka işekoyulmaya devam edeceğiz. Esas olanın hizmet olduğunu, hizmetin bir nimetolduğunu unutmayarak Aksaray’ımız için el ele, gönül gönüle çalışmalarımızı hızkesmeden sürdüreceğiz. Proje sürecinde yoğun emek ve mesai harcayan MilletvekilimizCengiz Aydoğdu'ya, Belediye Başkanımız Evren Dinçer'e ve emeği geçen herkeseayrı ayrı teşekkür ederim. İş yerlerine kavuşacak olan sanayi esnafımıza yeniyerlerinin hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.