Sütler Ücretsiz Analiz Edilecek

Sütler Ücretsiz Analiz Edilecek
17.10.2020 / 14:49 449

Esat Zengin, “Vatandaşlarımız sokak sütçülerinden sütalıyorlar aman hileli mi diye endişe etmesinler. O sütlerin de tahlilleriniücretsiz olarak yapabiliriz”

Aksaray Süt Üreticileri Birliğinin süt tahlil laboratuarıaçıldı. Laboratuar sayesinde 8 bin süt üreticisi sütlerini ücretsiz olarakanaliz edebilecek. Aksaray Süt Üreticileri Birliğinin süt tahlil laboratuarınınaçılışı Belediye Başkanı Evren Dinçer tarafından gerçekleştirildi. Buradasütlerin nasıl tahlil yapıldığı da örnek olarak yapıldı.

Aksaray'ın süt üretimi ve hayvancılık faaliyetlerinde önsıralarda yer aldığını aktaran Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Birliğimiz 2006yılında kurulmuş ve faaliyetlerine devam ediyor. Aksaray hayvancılık vetarımsal faaliyetlerini yoğun bir şekilde yerine getiriliyor. Aksarayekonomisinde önemli bir bölümünün paydasını oluşturuyor. Bu üretilen ürünlerinanaliz edilmesi, sağlık koşullarına uygun olup olmadığını değerlendirilmesi vetetkik edilmesi de önem arz ediyor. Merkez süt üretici birliği bu konudainisiyatif kullanarak laboratuvar açıyor. Laboratuardan tüm süt üreticileriücretsiz olarak faydalanacaklar. Sütlerini analiz ettirecekler” diye konuştu.

'İnsanların üretime katkı sağlamalarını istiyoruz'

Aksaray'da 8 bine yakın süt üreticisinin olduğu söyleyenEvren Dinçer, “Üreticilerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Hükümetimiz buüreticilere krediler sağlıyor. Onlara destekler veriyor. Yine insanlarınüretime katkı sağlamalarını istiyoruz. Hayvan üreticilerine önemli bir kredidesteği sağlandı. Bunlar birleştiği zaman Aksaray'ımızda her geçen gün sütüretimi artıyor. Çok önemli ve desteklenmesi gereken bir sektör olduğunubiliyoruz. Süt laboratuarının açılmasından dolayı Başkanımıza teşekkürediyoruz. Aksaray Belediyesi olarak bu çalışmaların bu faaliyetlerin her zamanyanındayım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

'Üreticiler daha fazla destekleme alabilecek'

Üreticilerin süt tahlillerini ücretsiz olarak laboratuardagerçekleştirebileceğini ifade eden Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı EsatZengin, yapılacak tahlillerde sütlerin beklenen kalitede olması ile birliktedevlet tarafından üreticilerin daha fazla destekleme alabileceklerini söyledi.

Aksaray süt üreticileri birliği laboratuarının ticari birlaboratuvar olmadığının altını çizen Esat Zengin,“ Yaptığımız hizmetlerintamamı ücretsizdir. Burası bir hizmet birliğidir. Vatandaşlarımız sokaksütçülerinden süt alıyorlar aman hileli mi diye endişe etmesinler. O sütlerinde tahlillerini ücretsiz olarak yapabiliriz. Vatandaşlarımızın sütlerinikullanırken gönül rahatlığı ile içmelerini sağlamak istiyoruz” şeklindekonuştu.

Ülkemizin, Akdeniz'de ve Karadeniz'de Sismik araştırmagemilerinin olduğunu da belirten Esat Zengin “Sismik araştırma gemileriyeraltında doğalgazın durumunu incelerken, bizler de burada sütün incelemesiniyapıyoruz. Aksaray'daki sütlerin tamamının yağ, protein ve kuru maddeölçümlerini rapor halinde ortaya çıkarıyoruz. Burada açılışa katılarak ruhsatınverilmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız Evren Dinçer'e teşekkür ediyorum”ifadesini kullandı.

Haber H. Hüseyin Güneş


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.