Kanser Tedavisine Tübitak’tan Destek

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji BölümüÖğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Algı ve araştırma grubunun, kanser tedavisi içinyürüttüğü ilaç çalışmasına TÜBİTAK destek verecek. 

Kanser Tedavisine Tübitak’tan Destek
12.10.2020 / 08:53 14052

Algı,aside duyarlı ve kanser tedavisinde kullanılabilecek bu yeni ilaç çalışmasınınmikroorganizmaların giderilmesine de yardımcı olacağını belirtti. Vücuttaasit-baz dengesinin bozulmasının kanserin yanı sıra sistik fibroz, bağışıklıksistemi bozukluğu, böbrek yetmezliği ve iskemi gibi hastalıklarla ilişkilendirildiğinikaydeden Prof. Algı, “Ayrıca bakteri veya mikropların da bulundukları ortamınasitliğini değiştirerek olumsuz etkilere yol açabildiğini biliyoruz. Bu nedenleasit-baz dengesinin ölçülmesi, patolojik durumların belirlenmesi ve bazıhastalıkların ön teşhisi için son derece önemlidir. Geliştirmeye çalıştığımızilacın -ışığa karşı duyarlı olması münasebetiyle- hem kanserli hücrelerintedavisinde hem de zararlı bakterilerin giderilmesinde kullanılmasınıhedefliyoruz. Dahası, virüslere karşı da etkili olmasını bekliyoruz” dedi. TürkiyeBilimler Akademisi (TÜBA) GEBİP üyesi olan Prof. Algı’nın halen devam eden birTÜBİTAK projesinin yanı sıra, Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen bir işbirliğiprojesi de bulunuyor.

 ASÜRektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Fatih Algı ve araştırma grubunu çalışmalarımünasebetiyle tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.  

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.