Parlamentoya Kurşun Sıkıyorsunuz

Van’da kolluk kuvvetlerinin kötü muamele yaptığı iddiaedilen hadisenin araştırılması için verilen HDP Grup Önerisi üzerine  Ak Parti Grubu adına Ak Parti AksarayMilletvekili Cengiz Aydoğdu TBMM Genel Kuruldaki  Konuşmasında şunları söyledi.

Parlamentoya Kurşun Sıkıyorsunuz
10.10.2020 / 13:57 1831

Milletvekili Cengiz Aydoğdu;  Şimdi, ben burada söylediğimde “yalan”dediğinizde bir şey söylemiş olmuyorsunuz. Benim söylediğime “yalan”dediğinizde dağdaki teröristin namlusundaki kurşun gibi kurşun sıkıyorsunuz Parlamentoyadedi.

Milletvekili Aydoğdu; Sayın Başkan, kıymetlimilletvekilleri, siyaset bir dil ve üslup sorunu, bugün bir daha gördük bunu vedemokrasiler bir mutabakat üzerine oturur. Nasıl bir mutabakat? Ülke üzerindemutabakat, bölünmez bütünlük. Nasıl bir mutabakat? Millet üzerinde mutabakat,ülkenin içinde yaşayanlar tek millettir, ulus olmuştur, kederde kıvançtabirdir. Nasıl bir mutabakat? İşte Anayasamızda sayılan o ilk dört maddeİstiklal Marşı’ndan tutun bayrağının rengine kadar. Bu mutabakat olmazsademokrasilerde ne üslubunuzu koruyabilirsiniz ne de herhangi bir problemikonuşabilirsiniz. Biz de konuşamıyoruz. Aydınlatılmamış ithamlarla ortadabırakılmış iddialarla birbirimizi itham ediyoruz. Türkiye’nin, değerlimilletvekilleri bir terör sorunu var. Terör bir insanlık suçudur. Buradaanlaşmalıyız. Terör bir siyaset üslubu olarak benimsenirse orada siyasetin tadıkaçar burada kaçtığı gibi.

İşkence de bir insanlık suçudur. İşkence de bir insanlıksuçudur. Oraya da geleceğiz sayın milletvekili, ancak bizim ülkemizin birliğibütünlüğü ve Türkiye’nin terörün bir siyasi üslup olarak kullanılarak bölünmesikonusunda, bir saldırıya karşı karşıya olduğu konusunda mutabık kalmamız lazım,böyle bir şey var.

Van’da bahsedilen olay 1 yarbay, 2 asker; 3 şehidimizinolduğu bir olayın iltisaklı, onun bir parçası olarak gelişen bir olay.

Şimdi, ben burada söylediğimde “yalan” dediğinizde birşey söylemiş olmuyorsunuz. Benim söylediğime “yalan” dediğinizde dağdakiteröristin namlusundaki kurşun gibi kurşun sıkıyorsunuz Parlamentoya. Üslupderken kastettiğim bu.

Evet, bir olay yaşanmış ve savcılık resen soruşturmabaşlatmış; Jandarma kendi içinde, valilik kendi içinde idari soruşturmabaşlatılmış. Ben burada tekrar ediyorum: Türkiye bizim ortak sevdamız, Kürtlerde bizim kardeşimiz, vatandaşımız; sizler de bu Parlamentonun, bu devletin birparçasısınız. Ve şu anda bütün adliye çalışıyor, idari soruşturma devam ediyor.Eğer işkence varsa biz de sizin kadar bu işin karşısındayız ama biz birdevletiz, söylentiyle, ithamla hareket edemeyiz. Herhangi haber ajansınıniddialarıyla, manipülasyonlarıyla hareket edemeyiz. Birbirimize güvenmekzorundayız, işkence bir insanlık suçudur ve bizim iktidarımız dönemindeişkenceye sıfır tolerans hayata geçmiştir.

Eğer bunun suiistimali varsa yine biz karşısındaolacağımızı beyan ediyorum ancak bu ülkedeki yaşanmışlıklara lütfen hürmetedelim. Biz kardeşiz, bu ülkenin ufkuna, bu ülkenin dağına taşına, bu ülkeninkurduna kuşuna, ortak yaşadığımız hatıralara hürmet edelim. Bu hürmete dikkatedelim, bu hatıralara saygısızlık etmeyelim, birbirimizi fazla hırpalamayalım.Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum dedi,.

Haber Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.