Salgında ruhsal açıdan neler yapabilir?

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi COVID 19salgını sırasında ruhsal açıdan iyi kalmak için neler yapabileceği hakkındabilgiler verdi.

Salgında ruhsal açıdan neler yapabilir?
10.10.2020 / 12:05 1331

“2019 sonunda başlayan korona virüsü  (COVİD-19) salgını, alışık olmadığımız birdurum yarattı. Ülkemizde 21 Mart 2020`den itibaren ilk vakalar tespit edildi veçeşitli tedbirler alınmaya başlandı. 

Hepimizi etkileyen zor bir dönemden geçiyoruz. Hemkendimizin hem de yakınlarımızın hastalanması endişesini yaşarken, günlükkaygılarımızla da baş etmek zorunda kalmaktayız.

Peki bu durumda ruh sağlığımızı korumak için neleryapmalıyız? Öncelikle kaç yaşında olursanız olun genel önerilerimiz; salgınkonusunda bilgi almak için konunun uzmanlarına kulak verip uzman olmayankişiler tarafından yapılan önerilere itibar etmemek. Evde kalmanın zorunluolduğu hallerde, kişiler gündelik hayatla ilişkili ve ruhsal pek çok sorunyaşayabilirler. Ruh sağlığımızı korumak için, öncelikle temel ve zorunluihtiyaçlarımızın karşılanması gereklidir, ardından güvenlik ve yardımaulaşabilme imkanları gelir. Bu nedenle öncelikle bu konuda önerilerdebulunacağız:

Ülkece alınan tedbirlere  mutlaka uyun.  Size yardımcı olabilecek yakınlarınızıtelefonla arayın; alışveriş, para çekme, fatura yatırma, yemek hazırlama, ilaçtemini konularında yardım isteyin.  Acildurumlar için aile hekimi, bina yöneticisi, yakın bir komşu ve mahallemuhtarınızın telefonunu elinizin altında hazır bulundurun.   Yakınınızdaki market, kasap, eczanetelefonlarını öğrenin, telefonla sipariş verin.  Size yardım edebilecek durumda olan komşu,arkadaş ve akrabalarınızdan yardım istemeye çekinmeyin. Unutmayın, olağanüstübir durum içinde yaşıyoruz, çekingen olmayın, fiziksel olarak yardım edemeseler de sizi dinleyebilir ve sorunlaraçözüm önerebilirler.  Yakınınız yoksaveya sizden uzakta yaşıyorsa/ hastalanmış ise/ riskli grupta ise, öncelikledevletten yardım isteyin. 112, 155 ve 156 telefon numaralarını arayıp, sorunuzusorun ve ihtiyaçlarınız için yardım isteyin, hangi kurumlardan ve telefonnumaralarından yardım isteyeceğinizi öğrenin. Belirli zamanlardatelevizyonunuzu açın, halka yönelik kamu spotlarını ve bilgilendirici kısavideoları izleyin. Haberleri sık sık takip etmek kaygı ve endişeye sebepolabilir, günde bir kez takip etmek en doğrusu olacaktır.

Zorunlu ihtiyaçlarınız karşılandıktan sonra evdekaldığınız sürece kendiniz için yapabileceğiniz şeyler;  beslenmenize dikkat edin, mutlaka sofra kurunve sağlıklı yiyecekler tüketin.  Bol sıvıalmayı unutmayın, her zamanki diyetinize uyun, tansiyon ve şeker kontrolünüihmal etmeyin.  Evin içinde yürüyüş veegzersiz yapın, tek seferde değil günün belli saatlerinde birkaç kez 5-10dakikalık yürüyüş/ hareket yapmaya gayret edin.  Uykunuzu ihmal etmeyin, gece uyuyamıyorsanız,gündüz öğle saatlerinden önce kısa şekerlemeler yapabilirsiniz, böylecedinlenmiş hissedersiniz ve gece yine uyuyabilirsiniz.  Gündelik işleri aksatmadan sürdürmek zihnioyalar ve ruh sağlığını korumaya yardım eder.  Sevdiğiniz işlere zaman ayırın. Elişi yapma,  hobilere yönelme, müzik dinleme, kitap okumave benzeri günlük aktivitelerinizi planlayın; belli bir düzene uymak işlerikontrol ettiğinizi hissettirir, böylece kendinizi daha emniyettehissedersiniz.  Sevdiğiniz kişileri telefonlaarayın ve sık sık konuşun, yalnızlık duygunuz azalır. Telefon veya internetlegörüntülü de iletişim kurmanız mümkün.

Ailenizdeki yaşlı bireylerin zorunlu ihtiyaçlarınıkarşılamak için bir plan yapın, yakınınızı arayın.  Yaşlı bireyler yakınlarını yormakistemedikleri için sıklıkla yardım istemezler, bu nedenle yakınınızınistemesini beklemeden aklınıza gelen tüm ihtiyaçlarını sorun (para çekme,fatura yatırma, alışveriş, ilaç temini vb.).  Temaslarınızı kısa süreli tutmalısınız. Onlarayardım etmekten mutlu olduğunuzu dile getirebilirsiniz. Telefonla arayarak kısada olsa sohbet edin. Bu sohbetlerde mevcut durumla ilgili  olumlu gelişmeleri de mutlaka iletin.Yakınınıza bilgi ve uyarıları söylerken olumlu ifadeler kullanın. Örneğin:“ellerini yıkamazsan hasta olursun, hastaneye yatırırız” yerine “ellerini birazuzun yıkaman bu hastalıktan korunman için çok önemli, yakında her şey daha iyiolacak” gibi. Yakınınızda sağlığıyla ilgili sizi endişelendiren gelişmelervarsa (uykusuzluk, kilo kaybı, sık ağlama, kronik hastalığının seyrinde kötüleşmevb.) doktorunu aramasını sağlayabilirsiniz. Yapılacak işleri önceden organizeedin, böylece enerjinizi dikkatli kullanır ve tükenmemiş olursunuz. Kendiihtiyaçlarınızı da göz ardı etmeyin, dinlenmek için vakit ayırın. Acildurumlarda devletin bildirdiği sağlık, itfaiye, polis ve benzeri diğer hatlarıarayıp yardım isteyin.

Ruh sağlığı konusunda destek alınabilecek başvurunumaraları:

Sağlıklı Hayat Merkezi   0382 5820596

UNUTMAYIN! Bu salgını tek tek değil hep birlikteyeneceğiz. Kurallara uyarak başka insanlara yardım etmek ruh sağlığımıza iyigelecektir” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.