Maraşlıoğlu’ndan Azerbaycan’a Destek

Genç Memur Sen Aksaray şubesi dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a destek verdi.

Maraşlıoğlu’ndan Azerbaycan’a Destek
01.10.2020 / 11:06 493

Konuyla ilgili Genç Memur Sen Aksaray şubesi Başkanı Niyazi Maraşlıoğlu  yaptığı açıklamada; “Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine “Kardeş” diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu telaffuzu ile vakidir. İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletler arasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin “ devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır” teamülüne de meydan okumaktadır.

Kardeş ülke Azerbaycan’da son zamanlarda yaşanan hadiselerkamuoyunun malumudur. Zira bu hadisenin bugünün meselesi olmadığını ve tarihegeçmiş kara bir leke olarak günümüze kadar geldiğini bütün dünyabilmektedir.   Ermenistan otuz sene önceuluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmişve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile adeta birkatliam gerçekleştirmiştir.  Azerbaycantopraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanıyurtlarından ederek, başta Hocalı’da yaptığı soykırımı ile insanlık suçuişleyen Ermenistan’ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz.  Ancak ne acıdır ki bütün dünya devletlerininsöz konusu “biz” olunca ortaya koyduğu “üç maymun” u oynama tavrı yinedeğişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiadaörselenmiştir. 

Azerbaycan, yaşanan bunca kıyımdan sonra kendi öztoprağını geri almak için her türlü meşru gayreti sarf etmiş olsa dauluslararası camia duyarsız kalmış ve Ermenistan bu durumdan güç alarak şımarıktavrını sürdürerek her koşulda provokasyonlarını sürdürmeyi devam ettirmiştir.

28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yenidenahlaksızca yaptığı saldırıya meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan’ınyanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilenKardeş Ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken; bizlere de“Dünya Beşten Büyüktür” diyen iradenin arkasında durarak, haklı olanAzerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başkaseçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; baştaBirleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini inisiyatif almaya veErmenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz.

Ülkemizin Azerbaycan’a verdiği güçlü destek sadece devletlerimizarasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedirKardeş Azerbaycan’a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı birtepkidir.  Ama bilinmelidir kiTürkiye’nin Azerbaycan’a yardımı ve desteği de “her nasıl istiyorlarsa öyle”olur.

Bizler, bugün Ermenistan’ın uluslararası hukuku hiçesayarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarına yönelik haksızsaldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahıolmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizianmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak içinburadayız. Tekrar Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimizeAllah’tan rahmet diliyor; İki Devlet Bir Millet olduğumuz Azerbaycan halkınınyanında her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz”dedi.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.