Kırıkkale İli Çelebi İlçesinin 21 Yıllık Hasreti Ahika Desteği İle Sona Eriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları GenelMüdürlüğü koordinasyonunda Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından ilanedilen 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında,Kırıkkale İli Çelebi Belediyesi tarafından sunulan “Çelebi Süt İşletmesininMilli Ekonomiye Kazandırılması” projesi başarılı bulunarak 2 Milyon 500 Bin TLhibe sağlanması kararlaştırıldı.

Kırıkkale İli Çelebi İlçesinin 21 Yıllık Hasreti Ahika Desteği İle Sona Eriyor
30.09.2020 / 14:46 378

Ortakların ve ilgili diğer tarafların yükümlülüklerinibelirlemek üzere hazırlanan işbirliği protokolü, 29 Eylül 2020 tarihinde Çelebiİlçesinde düzenlenen törenle imzalandı. Tören programına, Kırıkkale ValisiYunus Sezer, Milletvekili Ramazan Can, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü BarışYeniçeri, Adalet Bakanlığı Ceza ve İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtlarıBaşkanı  İhsan Özgür Çetin, Halk BankasıA.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ergin Kaya, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, Çelebi Belediye Başkanı YaşarErdemir, AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol, İl Müdürleri, davetliler vevatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Kalkınma Ajansları Genel Müdürü BarışYeniçeri, “Kalkınma ajanslarının koordinasyonu için Sanayi ve TeknolojiBakanlığının görevlendirilmesinden sonra SOGEP’i somut fayda ve katma değerüretecek alanları destekleyecek şekilde yeniden yapılandırdıklarını, projeneticesinde en az 500 ailenin süt üretimine başlayacağını, 35 mahkûmun meslekedineceğini ve tahliye sonrasında sosyal hayata ve iş hayatına kolaylıklakatılabileceğini” ifade etti. Yeniçeri ayrıca “İlgili tüm tarafların elinitaşın altına koyduğu çok yönlü bu projeye Bakanlığımızca verilen önemin birgöstergesi olarak bu yıl ülke genelinde en büyük bütçenin Çelebi içinayrıldığını” belirtti.  Katma değer,üretim ve istihdamın odak olduğu projelerin desteklenmeye devam edeceğinibelirten Yeniçeri,  projenin hayatageçmesine katkı sağlayan tüm taraflara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Tesisin yeniden faaliyete geçmesinde emeği geçen vekatkıda bulunanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kırıkkale Valisi YunusSezer ise, “2 yıldır ilmek ilmek dokuyarak bu aşamaya geldik. Bu manada katkısıolan kurumlarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Cumhurbaşkanlığısisteminin yerelde uygulanan örnek projelerinden bir tanesidir. Gerçektenherkes elini taşın altına koydu. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bundan sonrasürdürülebilir olması için de elimizden geleni yapmaya çalışacağız ” dedi.

Çelebi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından kurularak2001 yılında faaliyete başlayan 5 ton/gün süt işleme kapasitesine sahip tesis,kooperatifin çeşitli sebeplerle tesisi işletememesi üzerine 2004 yılında birözel sektör girişimcisi tarafından satın alındı. İlave yatırımlar yapılantesisin kapasitesi 17 ton/gün’e çıkarıldı, fakat bu yatırımcının da ekonomiksorunlar yaşaması neticesinde tesis 2009 yılında Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nedevredilmek zorunda kalındı.

AHİKA desteği ile atıl durumda olan tesis, faaliyetegeçirilmek üzere Halkbank tarafından Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ileTutukevleri İş Yurtları Kurumuna devredilecek, artan süt talebi nedeniyleÇelebi ilçesi ve çevresinde süt yönlü besi yatırımları artacak, mevcutbesicilerin ürünleri daha makul fiyat ile sürdürülebilir bir şekildedeğerlendirilecek. Böylece büyük ümitler ile önemli fedakârlıklar yaparak yolaçıkan Çelebi halkının gayretleri uzun zaman geçmiş olsa da hedefine ulaşacak.Diğer taraftan, tahliye sonrasında iş bulma açısından dezavantajlı konumda olanmahkûmlar tesiste çalışarak meslek edinecek ve sosyo-ekonomik hayataentegrasyonları kolaylaşacak.

Basın Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.