İmzalar Atıldı, Süt Numuneleri Asü’de Analiz Edilecek

Çiğinek sütünün sınıflandırılmasına ilişkin tebliğ gereğince üreticilerin sütnumuneleri, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulubünyesinde bulunan Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda analiz edilecek. 

İmzalar Atıldı, Süt Numuneleri Asü’de Analiz Edilecek
28.09.2020 / 12:04 1169

ASÜSenato Salonu’nda Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, AksarayMerkez İlçe Süt Üreticileri Birliği, Ortaköy İlçesi Süt Üreticileri Birliği,Eskil İlçesi Süt Üreticileri Birliği, Gülağaç İlçesi Süt Üreticileri Birliği,Aksaray Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği, Niğde-Aksaray Bölgesi TarımKooperatifleri Birliği temsilcilerinin katılımıyla bir imza töreni düzenlendi.Burada kısa bir değerlendirme yapan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaraytarım ve hayvancılığının gelişmesi adına yapılacak çalışmalara katkı sunmaktanmemnuniyet duyduklarını söyledi. Şahin, “Özel Gıda Kontrol LaboratuvarıBakanlık onaylı bir laboratuvar. Burada süt kalitesine ilişkin gereklianalizler gerçekleştirilebiliyor. İmzalanan protokol tüm üreticimize veşehrimize hayırlı olsun” dedi. Toplantıya katılan İl Tarım ve Orman MüdürüBülent Saklav da Aksaray’ın süt üretiminde Türkiye genelinde önemli bir markaolduğunu, şehri çok daha iyi yerlere getirmek için tüm kurum ve kuruluşlaraönemli görevler düştüğünü ve bu noktada işbirliği içerisinde çalışmanın önemliolduğunu vurguladı.

RektörYardımcıları Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, Prof. Dr. Engin Deligöz ve Prof. Dr.İbrahim Bakırtaş ile Genel Sekreter Bayram Ali Yavaş’ın da katıldığı tören,protokol metninin imzalanmasıyla tamamlandı.

HaberMerkezi

 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.