Depreme Hazır mıyız?

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Esen UzSökmen yakın zamanda yaşanan deprem ile ilgili yetkililere sorular yöneltti.

Depreme Hazır mıyız?
26.09.2020 / 15:02 1360

Sökmen yaptığı açıklamada ;

“Geçtiğimiz hafta Ecemiş fay hattında , Niğde-Bor’dameydana gelen 5.1 şiddetindeki deprem ve sonrasında meydana gelen artçıdepremler sonucunda , bazı köylerimizdeki evlerde çatlaklar oluşmuştur.İlimizde meydana gelecek olası bir deprem durumunda yaşanabilecek sıkıntılarakarşı, Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanlığı olarak, yetkili makamlarakıymetli hemşerilerimiz adına bazı sorular yöneltmek istiyoruz.

1- Aksaray’daki mevcut bina,okul,hastane,sanayi tesisigibi yapıların,deprem güvenliklerinin belirlenmesi ve gerekenleringüçlendirilmesi, alt yapıların hasar görebilirliği ile ilgili bir planlamayapıldı mı?

2-Yapılması planlanan fakat bir türlü tamamlanamayanZincirli,Hamidiye, Eski Yağ Pazarı vb. yerlerdeki kentsel dönüşüm nasıl birsistemle yapılacak ve ne zaman tamamlanacak?

3-İmar komisyonlarında yapılması planlanan kat artışları, deprem risk analizi yapılarak mı uygulanıyor yoksa bölgesel ticari ihtiyaçlargözetilerek mi?

-İlimizde deprem ve oluşabilecek diğer doğal afetleriçin, imar komisyonlarına da alt yapı oluşturacak, jeolojik harita oluşturmagibi bir fizibilite çalışması var mı?

-İlimizde gerekli fiziksel şartlara sahip, acil toplanmaalanlarımız var mıdır? Varsa sayısı kaçtır, nerelerdir? Yoksa yeni toplanmaalanı yapılabilecek yerler için tespit çalışması yapılıyor mu?

-Olası bir deprem sonrası için, içinde sağlık, belediye,afad birimlerinin de olduğu bir kurul oluşturuldu mu? İhtiyaç halinde yeterlisağlık personelimiz ve hasta bakım ekipmanlarımız mevcut mudur?

- Olası bir depremde doğalgaz boru hatlarında ya da binagiriş bağlantılarında oluşabilecek hasarlara karşı bir tedbir planıoluşturulmuş mudur?

-Olası bir deprem anında ve sonrasında yapılmasıgerekenler konusunda halkımızı bilgilendirmek maksadıyla yapılan çalışmalar varmıdır?

Aksaraylı hemşerilerimizin güvenliği için yapılması elzemolan bu konularla ilgili çalışmalar konusunda tüm kamuoyuna bilgi verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.