Yeni Tedbir Kararları Alındı

İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Yardımcısı Dr. Mehmet TANIŞIRBaşkanlığında olağanüstü toplanarak yeni tedbir kararları alındı.

Yeni Tedbir Kararları Alındı
25.09.2020 / 15:15 917

Vali Yardımcısı Tanışır alınan kararlarla ilgili yaptığıaçıklamada; “Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafındanpandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi vevatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Koronavirüstedbirleri ile ilgili Hıfzıssıhha kurul kararlarına ek olarak;

İçişleri Bakanlığı’nın 30.07.2020 tarih ve 12682 sayılıGenelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurul Kararları ile evde izolasyona alınankoronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenenizolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon ÇalışmalarıTakip Kurulları” oluşturulmuş, İçişleri Bakanlığı’nın 14.08.2020 tarih ve 13180sayılı Genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurul Kararları ile salgınla mücadeledealınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıylakurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri teşkiledilmiş, İçişleri Bakanlığı’nın 11.09.2020 tarihli ve 14810 sayılı Genelgesi veİl Hıfzıssıhha Kurul Kararları ile de izolasyon koşullarını ihlal eden ya daizolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerininValiliğimizce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına kararverilmişti.

Gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastalarımızıntemaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarlaözel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi)verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temastaolunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarakbildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir.

Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan“filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanıkonulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğrubilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi ile“bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalanbeyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ilecezalandırılacağı” hükme bağlanmıştır. Salgınla mücadelede temel Kanun olan1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci maddesinde ise İl/İlçeHıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadankaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altınaalınmıştır.

Bu bağlamda koronavirüs tanılı hastalar tarafındantemaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırıbeyanlara/bildirimlere ilişkin olarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlarhakkında Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi gereğince işlem tesis edilmesine,

Kaymakamlıklar ve İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarıncauygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerçeğe aykırı, eksik,yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunununilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil edendavranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi kapsamında gerekliadli işlemlerin başlatılmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir “ dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.