Aksaray’da Kısa Ve Orta Vadede Büyük Bir Deprem Olası Değil

NiğdeBor’da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından bir değerlendirmeyapan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji MühendisliğiBölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Yıldız, bilimsel verilere göre Aksaray’da kısave orta vadede büyük ve yıkıcı bir depremin olası görünmediğini söyledi. 

Aksaray’da Kısa Ve Orta Vadede Büyük Bir Deprem Olası Değil
21.09.2020 / 13:40 464

-Araştırmalara Göre Bir Yüzey Kırığı Tespit Edilemedi -

Yaşanansarsıntının Aksaray’da da hissedilmesi nedeniyle telaşla evlerinden çıkanvatandaşların bir kısmı, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sokaklarda kaldı veyeniden evlerine dönmekte endişe etti. Aksaray’ın deprem sarsıntılarını çokfazla deneyimleyen bir şehir olmadığı için kısa süreli de olsa panik dalgasınınyaşandığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yıldız, merak edilen kimi sorularaaçıklık getirdi. 20 Eylül akşamı yaşanan depremin Tuz Gölü fay hattı ilealakasının olmadığını, bu hatla alakalı yeni bir kırılmanın yaşanıpyaşanmadığına dair soruların ise ancak zaman içinde netleşebileceğini kaydetti.Depremin ardından Obruk Köyü’nde yapılan saha incelemelerinde herhangi biryüzey kırığının tespit edilemediğinden bahseden Yıldız, “Bölgede bir yıkımmeydana gelmedi. Sadece bazı kerpiç ve çürük yapılarda çatlaklar oluştu. Bubüyüklükteki bir depremin sarsıntısı hissedilir ancak çürük yapılar hariçherhangi bir yıkım meydana getirmez” dedi.

-Son Yüzyılda Aksaray’da Yıkıcı Bir Deprem Yaşanmadı -

Yaşanansarsıntının Aksaray ve bölgesinde yeni depremler meydana getiripgetirmeyeceğine ilişkin net bilgiler vermenin mümkün olmadığını, ancak bazıöngörülerden bahsedilebileceğini aktaran Yıldız, “Depremin ne zaman meydanageleceğini bilemeyiz ama eldeki veriler ışığında bir takım öngörülerdebulunabiliriz. Aksaray’dan da geçen Tuz Gölü fay hattı, bilimsel hesaplamalaragöre 6.5 şiddetinde bir deprem üretebilir. Fakat tarihsel süreçlerebakıldığında bu fay hattının ne sıklıkta deprem ürettiğine ilişkin bilgiler netdeğil. 250 yılda bir gibi yuvarlak bilgiler var. Güncel kayıtlar 1900’lüyıllardan günümüze kadar olan bilgileri bizlere aktarıyor. Bunlarincelendiğinde son yüzyılda Aksaray’da yıkıcı etkiye sahip herhangi birdepremin yaşanmadığı görülüyor. Kaldı ki 20 Eylül akşamı yaşanan depremin bufay hattıyla da ilgisi yok. Buradan hareketle, Aksaray’da kısa ve orta vadedebüyük bir depremin meydana gelmesi olası görünmüyor” dedi.

-İnsanların Bir Kısmı Sarsıntıyı Neden Daha Şiddetli Hissetti? - 

Aksaray’dayaşayan insanların bir kısmının depremi daha güçlü, bir kısmının ise daha düşükbir sarsıntı şekilde hissettiklerini de vurgulayan Mustafa Yıldız, şöyle devametti: “Deprem, Aksaray şehir merkezinin farklı bölgelerinde yaşayan insanlariçin -izafi olarak- farklı hissedildi. Merkezde yaşayanlar, merkeze daha uzakmahallelerde yaşayanlara göre sarsıntıyı daha güçlü hissettiklerini belirtiyorlar.Bunun nedeni zemin yapısındaki farklılıklardır. Aksaray il zemini her bölgeyehomojen şekilde dağılmıyor. Örneğin; TOKİ bölgesindeki evlerin oturduğu zeminile Fatih Mahallesi’ndeki evlerin oturduğu zemin aynı değil… Farklı zeminyapıları, sarsıntı salınımlarını da farklılaştırmaktadır.”

Sözlerininson bölümünde endişeye ve paniğe gerek olmadığının altını çizen ASÜ Dr. Öğr.Üyesi Mustafa Yıldız, “İnsanlarımız tedirgin olmasınlar, endişeye gerek yok,yeni artçılar beklenmiyor. Depremin meydana geldiği hat yeni bir hat vebilgiler zaman içinde daha da netleşecektir. Bölgeye ilişkin araştırmaçalışmaları devam etmektedir” dedi.

HaberMerkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.