Teknofest Türksat Model Uydu Yarışması Nefes Kesti

TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü'nde düzenlenen TÜRKSATModel Uydu Yarışması nefesleri kesti. Bu sene yarışmalara 149 takımın katıldığıbildirildi.

Teknofest Türksat Model Uydu Yarışması Nefes Kesti
17.09.2020 / 06:35 454

Tuz Gölü'nde gerçekleşen Model Uydu yarışmasına, Sanayive Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AdilKaraismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç,Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer ve çok sayıda davetlikatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFESTkapsamında 21 kategoride teknoloji yarışmaları düzenlendiğini aktararak "Türkiye'ninher tarafından ve dünyadan yarışmacılar bu yarışmalara katılabiliyor. Bizimburadaki amacımız, Türkiye'de gençleri, öğrencileri özellikle bilime veteknolojiye yönlendirmek. Teknoloji yarışmalarımız, özellikle Türkiye'ninileride ihtiyaç duyabileceği ileri teknolojili alanlarda şimdiden gençlerimizi yetiştirmeyeyönelik yarışmalar" diye konuştu.

Tuz Gölü'nde roket yarışlarının, Kocaeli'de otonom,elektrikli araç yarışmalarının yapıldığını ifade eden Varank, Tuz Gölü'ndedüzenlenen Model Uydu Yarışması'nda gençlerin uzay sistemini, tasarımdanfırlatmaya kadar deneyimleyebilecekleri bir ortam sağlamayı amaçladıklarınısöyledi.

Model Uydu Yarışması'nın 5 yıldır düzenlendiğinianımsatan Varank, şöyle devam etti:

"İlk senesinde 3 takımla bu yarışma düzenlenmişti.Bu sene 3'ü yabancı olmak üzere 149 takım bu yarışmaya katıldı. Yüzlercegencimiz, bu takımlarda yarışıyor. Burada özellikle uzay teknolojilerinideneyimleme anlamında büyük kabiliyetler kazanıyorlar. Yenilikler getirdik.Geçtiğimiz senelerde drone ile model uydularını gökyüzüne göndermelerinibekliyorduk. Bu dönemde roketlerle bunları gökyüzüne gönderiyorlar. Yanititreşim gibi çevresel faktörlerden model uyduları nasıl etkileniyor onu dadeneyimlemiş oluyorlar."

TEKNOFEST'e bu yıl 100 binden fazla başvuru yapıldığınıbelirten Varank, lise seviyesinde de başvuruların gelmesinin sevindiriciolduğunu dile getirdi.

Gelecek hafta yarışmaların finallerinin yapılacağınıaktaran Varank, şunları kaydetti:

"Finalleri 24 Eylül'den itibaren gerçekleştireceğiz.Artık 27'sinde de kapanışı yapacağız. Bu sene bir yenilik getirmek istemiştik.Anadolu'ya TEKNOFEST heyecanını yaymak istemiştik. Gaziantep'te düzenliyoruz.Havacılık şovlarını, kalabalık vatandaşlarımızın katılabileceği şovları,pandemi sebebiyle bu sene düzenlemiyoruz ama yarışmalar büyük bir heyecanladevam ediyor. İnşallah son gün 27'sinde de Sayın Cumhurbaşkanımız bütüngençlerimizin ödüllerini verecek. Maddi ödüller de veriyoruz. 3 milyon lirayayakın ödül veriyoruz, bütün kategorilerde yarışan yarışmacılarımıza. İnşallahbu heyecanı geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Pandeminin de gündemdendüşmesiyle inşallah yine büyük katılımlı şovların, festivallerin olduğu biretkinliği önümüzdeki seneden itibaren tekrar yapmak istiyoruz."

Yarışmayı izleyen bakanlar Varank ve Karaismailoğlu,roketlerin rampalara yerleştirilmesinde ve ateşlenmesinde gençlerin heyecanınada ortak oldu.

Program sonrasında konu ile ilgili değerlendirmedebulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer, TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’na Aksarayolarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Ülkemizde uzayteknolojilerinin gelişmesinde bu tür organizasyonların önemli olduğunu ifadeeden Başkan Dinçer, “Her geçen yıl uzay teknolojilerinde adım adım ilerliyoruz.Gençlerimize güvenimiz tam” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.