Vali Aydoğdu Ahilik Haftasını Kutladı

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu yaptığı açıklamada; “Ahilik,ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik,yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleriesas alan köklü bir müessesedir.

Vali Aydoğdu Ahilik Haftasını Kutladı
15.09.2020 / 11:30 326

Ahilik teşkilatının medeniyetimizin gelişmesinde, kültür,sanat ve ticaret hayatının zenginleşmesinde, çalışma hayatında ahlakideğerlerin yerleşmesinde büyük rolü bulunmaktadır. 

Ahilik, bir taraftan sosyal barışın sağlanmasına hizmetederken, diğer taraftan mesleki ilkeler etrafında şekillenen dayanışma gücüyletoplumumuzun ve devletimizin ayakta kalmasına yardımcı olmuştur.

Ahilik kurumu, sorumluluğu, dürüstlüğü, doğruluğu, ahlakideğerlere bağlılığı, iş ahlakını, yardımlaşmayı, dayanışmayı temel alan felsefesiyle,devlet ve toplum hayatını derinden etkilemiştir.

İş hayatında başarıyı, eğitime, çalışmaya, alın terine,dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakınadayandıran; haksızlığa, yolsuzluğa, cahilliğe karşı çıkan Ahiliğin, çağdaşuygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir.

Her şeyin maddi değerlerle ölçüldüğü günümüz dünyasında;insanımızın, cömertlik ve yardımlaşmayı kendisine düstur edinmiş ahilerimizdenöğreneceği çok önemli dersler vardır.

Toplumumuzda kanaatkâr olmak en önemli erdemlerdenbirisidir. Dolayısıyla kişiyi, düşünceden ve merhametten yoksun bırakan hırsın,hayatımızı kasıp kavurduğu günümüzde herkesin Ahiler’den öncelikli olarak“Kanaati” öğrenmesi gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkârlarımızolmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bu haftavesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerin hayırlar getirmesini diliyorum”dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.