Ulakbim Performans Göstergelerini Açıkladı

Yükseköğretimdefarklı kriterlere göre yapılan çeşitli değerlendirmelerde genç yaşına rağmenönemli bir büyüme ve ilerleyiş gösteren Aksaray Üniversitesi (ASÜ), TÜBİTAKtarafından desteklenen proje sayısı sıralamasında, 217 üniversite arasında46’ncı basamakta yer aldı.

Ulakbim Performans Göstergelerini Açıkladı
15.09.2020 / 03:58 1673

Fizikibakımdan eksiklerini büyük oranda tamamlayan ASÜ’de yeni dönem, akademik,kültürel, sanatsal derinleşme yönünde ilerliyor. ASÜ, çeşitli derecelendirme vedeğerlendirme kurumlarının farklı kriterlere göre yaptığı analizlerde üstbasamaklarda yer alıyor. Bu başarılar, derinleşme çalışmalarının doğru birilerleyiş içerisinde olduğunu göstermesi bakımından da önem arz ediyor. Bilişimalt yapılarını ve bilgi teknolojilerini kullanarak araştırmalara temel olacakbilgi kaynaklarını oluşturan TUBİTAK ULAKBİM, farklı kategorilere göreüniversitelere ait verileri derledi ve üniversitelerin performans göstergeleriniaçıkladı. Türkiye’den 217 üniversitenin yer aldığı bibliyometrik analizde ASÜ,akademik bağlamda önemli başarılara imza attı. Uluslararası Web Of Science(WOS) atıf sayısı verilerine göre 77’inci basamakta yer alan ASÜ, 2018-2019dönemine ait 389 Uluslararası WOS Yayın Sayısına göre ise 82’nci sırada. Tümyıllarda yayımladığı Türkiye Dergileri Atıf Dizinindeki (TR Dizin) 971 yayınile 65’inci sırada olan ASÜ, bu dergilerdeki atıf sayılarına göre 53’üncü,TÜBİTAK tarafından desteklenen proje sayısı sıralamasında ise 46’ncı basamakta yeralıyor. Öte yandan 2018-2019 döneminde ASÜ’nün DergiPark’ta yer alan yayınsayısı 472, editörlük yapan araştırmacı sayısı 21, hakemlik yapan araştırmacısayısı ise 172 olarak açıklandı. Aynı dönemde ASÜ’den 150 akademisyenUluslararası Bilimsel Yayınlar Teşviki aldı.

ULAKBİM,üniversitelerdeki araştırmacıların ulusal ve uluslararası dergilerdeki yayın veatıf sayıları, TÜBİTAK destekli proje sayıları, DergiPark’ta editörlük vehakemlik yapan araştırmacı sayıları gibi birçok veriyle, üniversitelerin yayın güçlerineilişkin bilgileri kamuoyuna aktarıyor.

HaberMerkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.