İŞKUR’dan 647 Kişilik TYP İşçisi Alımı

İşkur İl Müdürlüğü TYP kapsamında 647 kişilik istihdamsağlayacak.


İŞKUR’dan 647 Kişilik TYP İşçisi Alımı
14.09.2020 / 11:26 1544

Konuyla ilgili açıklama yapan İşkur il Müdürü MahmutAkkuş yaptığı açıklamada “Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasınave artırılmasına, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde istihdamındazorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarınıengelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçicigelir desteği sağlamak üzere Toplum Yararına Programlar (TYP) düzenlenmektedir.

Bu bağlamda; Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İlMüdürlüğümüzce Aksaray İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmiokulların çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizliği ile güvenliği amacınayönelik 647 kişilik (500 temizlik, 147 Güvenlik) Toplum Yararına Programdüzenlenecektir.

9 ay süreyle gerçekleştirilecek Toplum Yararına Programabaşvurular 16.09.2020-20.09.2020 tarihleri arasında İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır. İlMüdürlüğümüzce TYP başvurusu alınmayacaktır.

               KatılımcılarNoter Kurası ile belirlenecektir.

Genel Şartlar

TYP’ye başvuracak katılımcıların, TYP’ye başvurduğutarihte İŞKUR’a kayıtlı ve son 1 aydır işsiz olmaları; en az 18 yaşınıtamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açıklise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekmektedir.

Ayrıca;

1)Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerdenyalnızca birisine müracaat edebilecektir.

2)Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre; devameden TYP’lerden aynı hanede ikamet edenler arasından yalnızca bir kişiyararlanabilir.

3)Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) oturankişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak Adrese DayalıNüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuruyapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getiricibir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespitkomisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin birbuçuk katını aşmasıhalinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır. Yurtlar vesığınma evleri,vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

4)Aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerdeisimlerinin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olanaöncelik tanınacaktır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde isebaşvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılacaktır.

5)TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya daTYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgususonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar” dedi.

Haber MerkeziYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.