MÜSİAD Turizmi Canlandıracak Projeyi Hayata Geçiriyor

Türkiye’ninturizm gelirini artırmaya yönelik projeler geliştiren ve bu alanda yoğunçalışmalar yürüten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), daha önceTürkiye’yi keşfetmemiş olan yabancı turistin ilgisini çekebilmek ve yeni birturizm kaynağı oluşturmak için Karavan Park Projesini hayata geçiriyor. Kültürve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ındestekleriyle hayata geçirilen projeyi, MÜSİAD Yeni Turizm KaynaklarıGeliştirme Komitesi Karavan Turizmi Çalışma Grubu Başkanı Ümit Hotaman koordineediyor. 

MÜSİAD Turizmi Canlandıracak Projeyi Hayata Geçiriyor
14.09.2020 / 08:57 1367

Konuyla ilgili, MÜSİAD Aksaray Şube Başkanı Eyüp Dağdaş,değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Yeni Turizm Kaynağı Karavan Turizmi

“Türkiye; tarihi, doğası ve birçok medeniyete evsahipliği yapan Anadolu topraklarının zengin kültür mirası ile dünyada eşibenzeri olmayan bir turizm Lokasyonu olarak öne çıkmaktadır. Kültür ve TurizmBakanlığımız tarafından gerçekleştirilen başarılı tanıtım kampanyalarısayesinde, özellikle son yıllarda ülkemiz önemli bir turizm atağıgerçekleştirmiştir. Bizler de MÜSİAD olarak, Türkiye’nin turizm potansiyelinitamamıyla açığa çıkararak, dünyanın her noktasından turistin ilgisini ülkemizeçekebilmek adına yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar kapsamında,dünyada yükselen bir trendle, önemli turizm yöntemlerinden biri olarak öneçıkan Karavan Turizmini ülkemizde yaygınlaştırmak ve karavan turizmini terciheden yabancı turistlerin rotasına Türkiye’yi eklemelerini sağlamak amacıyla birproje geliştirdik: Karavan Park.

Proje ile Türkiye’ye gelen turistlerin, Türkiye’ninzenginliklerini keşfedebilmeleri için, yalnızca bir şehirde değil, birçokşehirde gezerek konaklayabilmelerini sağlayacağız.

Karavan Park Projesi Turizme Can suyu Olacak

Konaklama tesisleri ve otellerin, Covid-19 salgınınınberaberinde getirdiği gerekliliklerden dolayı tercih edilme oranlarınındüşmesi, turizm sektörünü ciddi anlamda etkilerken, sektörden doğrudan vedolaylı olarak gelir elde eden çalışan kitleyi de zor duruma soktu.Dolayısıyla, sektörün bir an önce eski performansına dönerek, Türkiye’ninyeniden yerli ve yabancı turist için cazibe merkezi olması, ülke ekonomimizingelişmesi, istihdamın korunması ve artırılması bakımından son derece elzemdir.

Karavan Turizmi, özellikle salgının ardından tüm dünyadaen fazla tercih edilen tatil yöntemlerinden oluyor. Bizler de bu yükselenturizm çeşidini en iyi şekilde ülkemizde canlandırarak, ülkemizin turizmdensağlamış olduğu geliri artırmayı hedefliyoruz.

MÜSİAD, Karavan Park Projesiyle; günlük ortalama 200dolar harcayan 6 milyon turisti ülkemizde ağırlamayı hedeflemektedir. Bubakımdan projenin, turizm sektörünün içinden geçmekte olduğu darboğazdan çıkışnoktasında, can suyu olacağına inanıyoruz.

Karavan Park Rotası Genişleyecek

Karavan Park alanının yapılacağı ilk nokta olarakTrabzon’un Akçaabat ilçesinde sahil şeridinde bir bölge ile Hıdır Nebi Yaylasıseçildi.

Karavan Park projesiyle, Türkiye genelinde belirlenecek90 noktaya karavancılar için park alanları kurularak rotalar oluşturulabilecek.Proje kapsamında; karavan park alanlarında, her karavan için 80 ile 100metrekare park alanı, temiz su, atık su boşaltım yerleri, elektrik, çeşitlisosyal donatılar ve 7/24 saat gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağı alanlaryer alacak.

Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Antalya, Artvin, Aydın,Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne,Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars,Kastamonu, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu,Sakarya, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Trabzon şehirleri, ilk etapta KaravanPark rotasına eklenecek şehirler olacak.

Karavan Park rotasında yer alma noktasında yoğun ilgininolduğu diğer illerimizin projeye ilişkin çalışmaları, Kültür ve TurizmBakanlığı ve MÜSİAD tarafından değerlendirilecek ve uygun görülen iller, projekapsamında Karavan Park rotasına eklenebilecek” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.