Zatürre Aşısı

Zatürre Aşısı
10.09.2020 / 13:08 1814

Aksaray Aile Hekimleri Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Dr. H. Şenol ATAKANyaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere Mart ayından bu yana bütün dünya Covid-19pandemisi ile mücadele etmektedir. Halkımızın bu dönemde en önemli haberkaynağı elbette her zaman olduğu gibi yazılı ve görsel medyadır. Ancak basınyayın organlarında yer alan bazı tıbbi bilgiler halkımız tarafından dönem dönemyanlış değerlendirilmekte, sonuç olarak da pandemi yönetimini zora sokmaktadır.Bu durumun en önemli örneği halk arasında “zatürre aşısı” olarak bilinenpnömokok aşısı ile ilgili yaşanan kaos durumudur. Bu aşı ile ilgili bazı önemlibilgi ve hatırlatmaları halkımız ile paylaşmakta fayda görüyoruz.

Israrla izole etmek istediğimiz bu risk grubunun böylebir dönemde bu aşıyı yaptırarak covid-19 dan korunabileceklerini düşünmelerihatadır.

Son zamanlarda özellikle covid pandemisinin olumsuzetkileri açısından riskli olarak nitelediğimiz ileri yaşlı ya da kronikhastalığı olan vatandaşlarımız yoğun şekilde “zatürre aşısı” olmak için ailesağlığı merkezlerine akın etmektedir. Israrla izole etmek istediğimiz bu riskgrubunun böyle bir dönemde bu aşıyı yaptırarak covid-19 dan korunabileceklerinidüşünmeleri hatadır.

Mevcut aşı sadece pnömokok bakterisi nedeni ileoluşabilecek zatürreyi engelleyebilir.

Halk arasında zatürre adı ile bilinen hastalık akciğerdokusunun enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon birçok farklı bakteri ya da virüsnedeni ile gerçekleşebilir.  Covid-19virüsü de akciğer dokusuna yerleşip zatürreye neden olabilir. Ancak bizim ailesağlığı merkezlerimizde yapılan pnömokok ya da halk arasındaki yeni adı ile“zatürre aşısı”nın bütün zatürreleri engelleme gibi bir özelliği yoktur. Mevcutaşı sadece pnömokok bakterisi nedeni ile oluşabilecek zatürreyi engelleyebilir.

Aşı olmak için sağlık merkezlerine bilinçsizce akın etmekCovid-19’a yakalanma riskinizi artırabilir.

Kişi eğer covid-19 ile enfekte olup zatürre olur, üzerinebir de pnömokok dediğimiz bakteri ile eşzamanlı enfekte olur ise , enfeksiyonundaha ağır seyretmesi muhtemeldir. Ancak bu durum çok sık görülmemektedir. Sonzamanlarda yapılan bir bilimsel çalışmada Covid-19 zatürresi olmuş kişilerdeaynı zamanda pnömokok zatürresinin de olup olmadığına bakılmış, bu oranın iseancak binde 4’ler civarında olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle Covid-19zatürresi olur iseniz, üzerine bir de pnömokok bakterisi ile enfekte olmaihtimaliniz mevcut verilere göre %1’in altındadır. Oysa akın akın bu aşı içinsağlık kuruluşlarına gitmek, bu maksatla sosyal mesafe ve izolasyon kurallarınıhiçe saymak sizlerin covid-19’a yakalanma ihtimalinizi muhtemelen %1 in üzerineçıkaracaktır.

Peki ne yapmak lazım?

Biz aile hekimleri olarak yıllardır ülkemizde aşılamahizmetlerini başarı ile yürütmekteyiz. Bu aşının da risk gruplarına yapılmasınıelbette öneriyoruz. Ancak bu dönem için extra bir önceliğimiz yok. Kronikhastalığı olanlar ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın bu aşıyı yaptırmalarını herzamanki kadar tavsiye ediyoruz. Bu dönemde sağlık merkezlerinde bu sebeple biryoğunluk oluşmasını halk sağlığı açısından bir tehdit olarak görüyoruz. Artanolağanüstü talep neticesinde birçok aile sağlığı merkezimiz aşı ile ilgilhalihazırda stok sorunu yaşıyor. Bu da risk grubundaki hastalarımızın mükerrerziyaretlerine, dolayısıyla riskin bir kat daha artmasına neden oluyor.

Randevu alın, stok sorun.

Siz değerli vatandaşlarımıza tavsiyemiz öncelikle il sağlıkmüdürlüğünün sitesinden bağlı bulunduğunuz aile sağlığı merkezinizin numarasınıöğrenerek aşı stok durumunu sormanız, eğer mümkün ise randevu alarak sağlıktesisinin müsait olduğu zamanda aile sağlığı merkezine başvurmanız olacaktır.

Kimler ücretsiz aşılanabilir?

Sağlık bakanlığı bu aşının kimlere yapılması gerektiğiile ilgili risk grubu aşılamaları başlıklı resmi yazısına göre bazı kronikhastalığı olanlara ücretsiz aşı yapılabilir. Bu kişiler;

Kronik kalp hastalığı olan (özellikle siyanotik konjenitalkalp hastalığı ve kardiyak yetmezlik); kronik akciğer hastalığı (astım hastaları dâhil), diabetesmellitus,  BOS kaçağı, kohlear implant,orak hücreli anemi  ve  diğer hemoglobinopatiler, fonksiyonel  ya  da anatomik  aspleni,  HIV enfeksiyonu,  kronik renalyetmezlik, nefrotik sendromu içeren immün sistemi baskılanmış kişiler,radyasyon terapisi ya da immunsupresif tedavi  verilen  hastalıklar, Hodgkin  hastalığı  ve malign  kanserler  lenfoma, lösemi, yaygın  malignensi,  solid organ  transplantasyonu,  konjenital ya  da  edinsel immun  yetmezlikler, multiplemiyelom, kronik karaciğer hastalığı olan kişilerdir.

Bunun yanında 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da bu aşınınyapılmasına sağlık bakanlığı müsaade etmektedir.

Halkımızın desteğine ihtiyacımız var!

Sadece sağlık sistemi içerisinde alınacak tedbirler ilebu salgının üstesinden gelmemizin çok açık olduğu aşikardır. Siz değerlivatandaşlarımızın bu anlamda bizlere vereceği destek ve katkının önemi büyüktür”dedi.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.