Geliştirilecek Sensör Zararlı Unsurları Uzaktan Tespit Edebilecek

TÜBİTAK’ındesteklediği, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) tarafından üretilecek olan ve uzakmesafelerden herhangi bir temas olmaksızın moleküllerin tespit ve analizineimkân tanıyan sensör geliştirme projesine ilişkin çalışmalar başladı. Proje,700 bin lira bütçeye sahip. 

Geliştirilecek Sensör Zararlı Unsurları Uzaktan Tespit Edebilecek
07.09.2020 / 02:09 1182

ProjeYürütücüsü ASÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği BölümüÖğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Bayraklı, “Lazer ve Kuantum Optik”laboratuvarında ülke, ASÜ ve bilim adına önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.Dr. Öğr. Üyesi Filiz Sarı’nın araştırmacı olarak yer aldığı TÜBİTAK 1001Projesine dair bilgiler veren Bayraklı, üretmeyi planladıkları sensörün ilgilimaddelere herhangi bir temas olmadan, uzak mesafelerden tespit ve analize imkântanıyacağını vurguladı. Çalışmanın disiplinler arası konuları kapsamasıitibariyle de önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. İsmail Bayraklı,“Üreteceğimiz sensör ile virüsler, biyolojik tehlikeler, yanıcı ve patlayıcımaddeler uzak ve güvenli mesafelerden tespit edilecek ve gerekli olananalizlere tabi tutulabilecek. Böylece insanların sağlığı ve can güvenliğitehlikeye atılmadan gerekli önlemlerin alınması ve zararlı unsurların bertarafedilmesi sağlanabilecek. Hali hazırda yaşadığımız koronavirüs salgını göz önünealınacak olursa planladığımız sensörün insanlığa sağlayacağı faydalar daha netolarak anlaşılabilir” dedi.

Bayraklı,çalışmanın 700 bin liralık bir bütçesi olduğunu da belirterek üretilecekcihazın hem bilime hem ASÜ’ye hem de ülke ekonomisine çok önemli katkılaryapacağını vurguladı.  

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.