Hayvancılıkta İyiye Gidiyoruz

Hayvancılıkta İyiye Gidiyoruz
11.08.2020 / 15:12 748

Üreticilerimizin emekleri ziyan olmayacak. Hem biz hem deTarım ve Orman Bakanlığımız üreticilerimiz için gerekli çalışmalarıyapacak" diyen Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği BaşkanıBekir Kayan, Temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel MüdürüZekeriyya Erdurmuş'u ziyaret etmiş ve Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan veDaire Başkanı Adem Bölükbaşı ile de görüşmüştü.

Bekir Kayan, bu önemli ziyarette Aksaraylı üreticilerinürettiği kaliteli sütlerin sınıflandırılması ve değerinde satılması konusundaBakanlık yetkililerinden  destekisteyerek, Aksaray'ın pilot il seçilmesi ile birlikte verilen desteklerden dahafazla faydalanması konusunda taleplerde bulunarak Hayvancılık konusunda AksaraySöz sahibi olacak demişti

Aksaray’da büyükbaş olarak  299.bin büyükbaş hayvan var 160 bin adedisağmalık inek kalan düve ve erkek hayvan mevcut

Aksaray küçükbaş hayvancılık alanında  ise 875 bin adet  ile Türkiye’de 15. Sırada  Nüfus ve arazi yapısına göre ise Türkiye deilk sırada yer alıyor .

Türkiye ortalamasında öndeyiz diyen Koyun Keçi BirlikBaşkanı Mahmut Aktürk Türkiye'de hayvancılığın olmazsa olmazı olan meralarınıslah edilmesi ve hayvancılığa kazandırılması gerektiğini ifade eden AksarayDamızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk,"Türkiye'de et sorunu yoktur, Türkiye'de ot sorunu vardır" dedi.

7 Yıldır Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri BirliğiBaşkanlığı yapan  Bekir Kayan ilk geldiğigünden buyana % 70 oranında hayvancılıkta gelişme sağladıklarını belirtereközellikle Süt alanında çok yol aldıklarını belirtti Aksaray’dan günlük 1150 tonsüt üretiminin 350 tonu birlik tarafından pazarlandığını belirten KayanAksaray’ın  çok ciddi firmaların rekabetsahası haline geldiğini söyledi

Bölgede çok önemli bir süt merkezi olan Aksaray birçok Fabrikaya süt veriyor 

Aksaray Sütaş fabrikasına günlük 90 ton,

Torku’ya 90 ton ,

Akova’ya 15 ton

Akuis 10 ton

Uğuray 10 ton

Öziçler 15 ton

Bakalbaş 15 ton

Ve diğer ürün toplayanlarla beraber ciddi bir rekolteelde ediliyor.  Aksaray mera vasfında çokzayıf kalırken yine de süt kalitesi yönünden kaliteyi koruyoruz.

Sütte taban fiyat 2300 TL olurken 3.6 yağ ve 3.2 protein ağırlıkta

Aksaray ilinde Hayvanların Nüfus Müdürlüğü görevinizdeyürüten Birlik her hayvanın dijital ortamda kayıtlarını tutarken, hayvanlarınalım satımlarında ve süt pazarlamasında en büyük aracı konumunda

Başkan Bekir Kayan, ‘’ daha öncede belirttiğim gibi üretimin düzgün ve kesintisiz yapılmasıhalinde Türkiye'nin dışarıdan gelecek ne ete ne de süte ihtiyacı olduğunubelirterek, Eğer biz burada gerçekten üretimi düzgün yaparsak, buzağıölümlerinin önüne geçersek bizim dışarıdan ne ete, ne de süte ihtiyacımızkalmaz. İnsanlarımız artık profesyonel hayvancılık yapmaya başladı. Bizprofesyonel hayvancılık yapmadığımız sürece bir noktaya varamayız. ‘’ dedi .

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.