Maskesiz Çıkma

Aksaraysınırları dahilinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19)’la mücadele ve tedbirlerikapsamında Aksaray sınırları dâhilinde maske takmak zorunlu hale getirildi.

Maskesiz Çıkma
08.08.2020 / 14:59 1607

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Valilik resmi sayfasındanyaptığı açıklamada koronavirüs (Kovid-19)’la mücadele ve tedbirleri kapsamında şu açıklamalarda bulundu;Değerli hemşerilerim
Seferberlik ruhu ile hep birlikte hareketetmezsek canımız yanacak, Covid-19 her ihmali değerlendiriyor. Sizlerin sağlığıve güvenliği için İlimiz genelinde taziye evlerinde, evlerde ve açık alanlardataziye yapılması yasaklanmıştır. Bir tedbir bin belayı defeder. Maske, mesafehijyen kurallarına sevdiklerimiz için geleceğimiz için uyalım içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat dönemindekoronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi içintedbirlere riayet edilmesi elzemdir dedi.  

MASKETAKMA ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

İlHıfzıssıhha Kurulu tarafından; Aksaray sınırları dahilinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19)’la mücadele ve tedbirleri kapsamında Aksaray sınırlarıdâhilinde bulvar, cadde, sokak vb. araç ve yaya trafiğine açık alanlarda ağzıve burnu tamamen kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine,karar alındı. Alınan karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun282. Maddesi gereği 900 (Dokuzyüz) TL idari para cezası uygulanacak.

İlHıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şu şekilde; Korona virüsTedbirleri kapsamında 07.08.2020 tarihinde  İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Yardımcısı Dr. Mehmet TANIŞIR Başkanlığındaolağanüstü toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

İlHıfzıssıhha Kurulu İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde Koronavirüs salgını ile mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için Covid-19salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme,sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılımın hızını kontrolaltına almak amacıyla şu kararları aldı.

1.Tümilimiz sınırları dâhilinde bulvar, cadde, sokak vb. araç ve yaya trafiğine açıkalanlarda ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımınınzorunlu hale getirilmesine, karara uymayanlar hakkında Umumi HıfzıssıhhaKanununun 282. Maddesi gereği 900 (Dokuzyüz) TL idari para cezası verilmesine,

2.Kurumlarve kurum çalışanlarının pandemi sürecinden etkilenmemeleri amacıyla, kurumgirişlerine güvenlik görevlileri koyup, maskesiz kişilerin hiçbir surettekurumlara alınmamasına, kurumlara alınması için HES kodu sorgulamasıyapılmasına,

3.Askeruğurlama törenlerinin yasaklanmasına,

Yukarıdabelirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydanverilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanvatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari paracezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgilimaddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlarailişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerinbaşlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Haber:  Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.