Tüm Türkiye'de Denetimler Sürüyor

Aksaray Valiliği resmi sitesinde tüm Türkiye'deKoronavirüs tedbirleri denetiminin yapıldığına vurgu yaptı.

Tüm Türkiye'de Denetimler Sürüyor
08.08.2020 / 14:54 1131

Valilik sitesinden yayımlanan haberde  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mamakilçesinde semt pazarında gerçekleştirilen Kovid-19 tedbirlerine yönelikdenetimleri yerinde incelediği vurgulandı.

Pazar esnafı ve vatandaşlarımızı maske, mesafe vetemizlik kurallarına uymaya davet eden Bakan Soylu, açıklamalarda bulunduğugazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerineSağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yapılan değerlendirmeler sonucu her haftagerçekleştirilen koronavirüs denetimlerini bugün daha yoğun yapma adımıattıklarını ifade eden Bakan Soylu, ülkenin hemen hemen her noktasında, bakanyardımcıları, valiler, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerive tüm kurumlarla salgın denetimi yapıldığını belirtti. Amacın, pazar yerlerive alışveriş merkezlerinde, düğün, dernek, nişan ve sünnet organizasyonları iletoplum yaşam alanlarında maske, mesafe ve temizlik kuralına uyumu sağlamakolduğunu dile getirdi.

Salgına karşı sadece devleti sorumlu görmenin yanıltıcıolacağına dikkati çeken Bakan Soylu, "Bu konu her bir bireyinsorumluluğudur. Vatandaşımızdan istirhamımız var. Pazarcı 'seçmeyin' dediğizaman ona çıkışmamak lazım. Polisimiz 'maskenizi takın' dediği zaman onuterslememek lazım." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Soylu, yaklaşık 250 bin kişi ile salgındenetimlerin gerçekleştirildiğini, her bir kurumun büyük bir gayret içindedenetimlere katıldığını anlattı.

"Dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında birdeğerlendirme var. Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzükendimiz yapalım." ifadelerini kullanan Bakan. Süleyman Soylu, sözlerinişöyle sürdürdü:

"Burada görev hepimize düşmektedir. Devlet olarakgörevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz ama vatandaşlarımızla bunubaşarmalıyız. Özellikle büyük üretim yerlerinde, toplu taşımadaki otobüslerde,taksilerde tüm tedbirleri almak temel sorumluluğumuzdur. Bu konuda SağlıkBakanımız ile saatlerce değerlendirme yaptık. Önümüzde hakikaten çok işimizvar. Memleketimizin çok işi var. Hem ekonominin hem ülkemizin selametiaçısından bu salgın bize mazeret üretmemeli. Ne kadar zor dönemlerden geçtik.Evlerden çıkamadığımız günleri, yaşlılarımızın mahzunluklarını hep beraberyaşadık. Birçok esnafımızın çok doğal olarak dükkanlarını kapatma zorunluluğunuhep beraber yaşadık. Yine aynı günlere dönmek bizim ve ülkemiz açısından büyükbir sorun teşkil eder."

Hep Beraber Sorumluluk İçindeyiz

Bakan Soylu, özellikle toplu taziye geleneğini uzunzamandır sürdüren Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlarımıza toplu taziyeleribırakmaları çağrısında bulundu.

Toplu taziyeler bırakıldığı takdirde salgının yayılmasınınengellenebileceğine dikkati çeken Bakan Soylu, "Düğünlerde, nişanlarda,toplu taşımalarda dikkat edelim. Burada belediyelerimize de büyük birsorumluluk düşüyor. İdare dediğin tek bir parçadan oluşan bir yapı değildir.Belediyelerimiz, muhtarlarımız, esnaf teşkilatları, ticaret odalarımız idareninbütünlüğü içerisinde. Hep beraber sorumluluk içindeyiz. Herkes elinden geleniortaya koyarsa samimiyetle bu meselenin üzerinden gelirizdüşüncesindeyiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, denetimlerin bugün akşama kadar devamedeceğini, cuma akşamından itibaren cumartesi ve pazar günü de ekiplerin büyükbir bölümünün düğünlerde, nişanlarda denetlemeye devam edeceğini aktardı.

Denetim yapılacağının daha önceden haber verilmesineyönelik eleştirilerin olduğunu belirterek "Terör, uyuşturucu operasyonu yapmıyoruz. Bir taraftan rehberlikbir taraftan denetleme bir taraftan uyarma, bir taraftan da hep beraberbilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşımıza tuzak kurup 'Senimaskesiz yakaladım şu cezayı verelim' diye bir anlayış içinde değiliz. Uyararakbilinçlendirerek bu anlayışı hep beraber sağlamalıyız." dedi.

Tatilcilere Uyarı

Sahillerde ve tatil beldelerinde olan vatandaşlarımızaise şunları söyledi:

"Tatilinizi geçiriyorsunuz, hayırlı olsun. Bundanmutluluk duyuyoruz. Tatili geçirdikten sonra nereye döneceksiniz? Evlerinizedöneceksiniz. Eğer siz tatilde salgından etkilenirsiniz doğal olarak döndüğünüzyerlere de bunu taşımış olacaksınız. Bu da bir sorumluluktur. Sadece bugünütasarlamayalım. Tatil sonrasında döneceğimiz şehirlerde karşı karşıyabırakacağımız durumu da tasarlayalım."

Bakan Süleyman Soylu, "Bazı illerdeki vakaartışlarının ardından sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar gelebilir mi?"sorusu üzerine, salgın başladığı andan itibaren maalesef sosyal medyada, birtakım whatsapp hatlarında tezviratların söz konusu olduğunu anımsattı.

Dönem dönem rakamlarda iniş çıkışların olabileceğinedikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sokağa çıkma yasağıyla ilgili ortaya konulabilecekdeğerlendirmeler de bu tezviratların bir parçası. Böyle bir şey söz konusudeğil, gündemimizde de yok. Elbette Bilim Kurulunun tüm tavsiyelerine uyuyoruz.Doktor değilim, profesör değilim, hastalıktan anlamam. Hastalıktan anlayan kimvarsa onun uyguladığı tedbirleri veya söylediği tedbirleri uygulamaklamükellefiz. Belki bir hakkımız olabilir o da toplumun sosyal durumunu iyi birşekilde analiz edip ona göre adımlar atabilmek. Milletimizi telaşa kaptırmakisteyenlerle, dezenformasyonlarla topluma yanlış bilgi aktarmaya çalışanlarla,endişe oluşturmak isteyenlerle ilgili maharetliyiz.

Gerek sosyal medyada gerek diğer noktalarda bunu yapmayaçalışanlar varsa kanunlarımız çerçevesinde yakasından tutar alırız. Kimseninendişesi olmasın. Toplumumuzla bilgilerimizi paylaşıyoruz. Sokağa çıkma yasağıve hastanelerle ilgili ortaya çıkarılan tezviratların gerçekler oluşuncakarşılık bulmadığı görülmektedir."

Orman yangınları ve mangal yakmayla ilgili gelişmelerüzerine gelen soru üzerine Bakan Soylu, yangılara maalesef bazen bireyselhataların bazen de kötü niyetliliğin sebep olduğunu vurguladı.

Bireysel hataların ise daha fazla olduğunun altınıçizerek şunları kaydetti:

"Görevimiz bireysel hataların en azaindirilebileceği bir tedbirler manzumesini ortaya koyabilmek. Orman Bakanımızile defalarca görüştük. Arkadaşlarımız salı günü ve dün çalıştılar.Zannediyorum yarın tekrar orman teşkilatıyla bir araya gelecekler. Yarın akşamitibarıyla bir taslak ortaya çıkacak, sonra bakanımız ile değerlendireceğiz.Somut adımlarla bu konudaki tedbirlerimizi alırız. Tedbir almakta herhangi birçekincemiz söz konusu değildir.

Tedbiri ortaya koymaktan ziyade esas itibarıylavatandaşımızın tedbir alması doğru olandır. Her şeye bir kural koymayı doğrubulmuyorum. Bunlar hayatımızın parçaları. Bunu bilmek durumundayız. Gereklitedbirleri alacağız. Bu tedbirler sonucunda zenginlikleri ortadan kaldıracaksonuçları da engellemeye çalışacağız."

Mamak ilçesi Akdere Mahallesi'ndeki semt pazarını gezenBakan Soylu, burada pazar esnafı ve vatandaşların aldığı tedbirleri denetledi.

Bakan Soylu, pazar yerine yaptığı ziyaretin ardından daBakanlığa geçmek için Türközü Mahallesi'nde 317 numaralı özel halk otobüsünebindi.

Otobüsteki Kovid-19 tedbirlerini inceleyen ve yolcularlasohbet eden Bakan Soylu, "Eğer kurallara uymazsak sonuç iyi olmaz."dedi.

Atatürk Bulvarı'na gelindiğinde Bakanlıklarda otobüsteninen Bakan Soylu, alt geçidi kullanarak makamına geçti.

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.