Başkan Altınsoy’dan, ‘Sosyal Medya Düzenlemesi’ Açıklaması

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, TBMM’dekabul edilerek yasalaşan ‘sosyal medya düzenlemesi’ ile kişi hak veözgürlüklerinin korunacağını ve bu konudaki mağduriyetlerin giderileceğinibildirdi. 

Başkan Altınsoy’dan, ‘Sosyal Medya Düzenlemesi’ Açıklaması
07.08.2020 / 15:19 473

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep TayyipErdoğan’ın çağrısı üzerine TBMM’de kabul edilen ve yasalaşan sosyal medyadüzenlemesinin amacını aktaran Başkan Hüseyin Altınsoy, teknoloji ile berabersosyal medyanın hayatın önemli bir parçası haline geldiğini, genç kuşaklarınbeklentilerini, fikirlerini, beğenilerini bu mecralarda dile getirerek sosyalmedyayı hayatlarının ayrılmaz parçası haline dönüştürdüklerine değindi.

Ortam sanal olsa da işlenen suçun gerçek olduğuna dikkatçeken Altınsoy, “Özellikle anonim ve sahte hesaplar üzerinden sosyal medyadaçok farklı suçlar işleniyor. Bunların başında tehdit, hakaret, aşağılama, özelhayatın gizliliğini ihlal, mahremiyetin önüne geçilmesi, kişisel verilerininhukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, ayrıca toplumu kin ve düşmanlığasevk etme gibi suçlar büyük problem oluşturmuştur. Çocuk istismarı, cinselistismar ve pedofili de kontrolün olmadığı sanal dünyada had safhayaulaşmıştır. Bunların birikmesi neticesinde sosyal medya düzenlemesine ihtiyaçduyulmuştur” dedi.

Muhalefetin ve bazı çevrelerin söylediği üzere kanuni birkısıtlama değil kişisel hak ve özgürlükleri esas alan bir hukuki düzenlemeolduğunu vurgulayan Altınsoy, “Ülkemizde bir milyondan fazla kullanıcısı olanyurt dışı sosyal ağ sağlayıcıları, kanunun yürürlüğe girmesiyle, müracaatedilecek, tebliğ ve talepleri alacak en az bir kişiyi temsilci olarak BilgiTeknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) bildirmek zorundadır. Bu şirketler,içeriğin kaldırılmasına, erişimin engellenmesine yönelik başvurulara 48 saatiçinde cevap vermekle yükümlüdür. Bu yükümlülük yerine getirilmez ise yurt dışısosyal ağ sağlayıcılarına para cezası verilebilecektir.”

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.