6 Aydır Kapalı Olan Tek Esnaf Okul Kantincileri

Koronavirüssalgınına karşı alınan en kritik önlemlerden biri okullarda eğitim ve öğretimeverilen ara oldu. 

6 Aydır Kapalı Olan Tek Esnaf Okul Kantincileri
06.08.2020 / 14:10 865

Bu durum okul kantinlerini de etkiledi. Okullarınkapanmasıyla zor duruma düşen kantinciler, yeni dönemden de endişeli. Busüreçte  6 aydır kapalı olan tekesnafın  kantinciler olduğunu ekonomikanlamda çok zor durumda olduklarını ifade eden Aksaray  Esnaf ve sanatkarlar Odası Başkan vekili DedeÖzkaraca “Koronavirüs salgınıyla birlikte, okulların kapanmasıyla kantinciesnafı zor günler yaşamaya başladı. Kantinciler evlerine kapandı  ve sağlıklı günlere kavuşmayı bekliyor.

Tabii ki önceliğimiz insan sağlığı. Çocuklarımızınsağlığı ise her şeyden önemli. Hükümetimizin ve Sağlık Bakanlığımızın koronavirüsünün daha fazla yayılmaması için almış olduğu tedbirleri de çok doğruyerinde ve zamanında buluyor,  takdirediyoruz”

Ancak 15 mart 2020 tarihinden bu yana  kantinlerin kapalı oldugunu bu süreçtetedarikçi firmalar olan borçlarını ödeyemediklerini kantin haricinde gelirleriolmadığından borçlanarak idare etmektedir.

Özkaraca, Türkiye’de 55 bine yakın devlet, 13 bine yakınözel okul, Hastane ve üniversite gibi kamu kuruluş dahil  Sayıları 100 bini aşan bir sektördür.

Önümüzdeki günlerde okullar açılsa bile, tüm dünyadaolduğu gibi ülkemizde de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirtenÖzkaraca , “Bundan sonra kantincilik de eski kantincilik olmayacak. Çünküeğitim sisteminin değişeceğinin işaretlerini alıyoruz. Yeni eğitim modelleritartışılıyor. Öğrenciler belki haftanın sayılı günleri okula gidecek , diğergünlerde uzaktan eğitim alacak. kantincilerin satışları azalacak. Mevcut kiralarla kantincilerin ayaktakalmaları imkânsız. 

Devletimizden talebimiz yasal bir düzenleme ile Esnafodasından temsilcinin olacağı bir komisyonla üniversite, yüksek ve orta öğretimokul kantinlerinin kiralarının yeniden tespit edilmesi.  

- Öğrenci Ders başı yapmadan kira talep edilmemeli. 

- Öğrencilerin okula başladığı gün itibariyle kirasıbaşlamalı.

- Okulda öğrencinin olmadığı günler kiradandüşülmeli.  

Öğrencinin ders başı yapıp okula gelmediği Yeni eğitimdöneminde en çok etkilenecek olan sektör kantinciler dolaysıyla acilen tedbiralınmalı dedi.

Haber Ali Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.