Bakan Soylu Trafik Denetime Katıldı

İçişleriBakanı Süleyman Soylu bayram öncesi trafik kontrol ve denetimleri yerindeincelemek üzere Aksaray’a geldi. Helikopter ile Ankara’dan Aksaray’ın merkezebağlı Topakkaya Beldesi meydanına inen Bakan Soylu’yu Aksaray Valisi HamzaAydoğdu, MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Belediye Başkanı Evren Dinçerkarşıladı. Bakan Soylu Topakkaya Beldesinde vatandaşların sevgi gösterileriüzerine vatandaşlarla selamlaşarak Kurban Bayramlarını tebrik etti.

Bakan Soylu Trafik Denetime Katıldı
04.08.2020 / 08:05 200

İçişleriBakanı Süleyman Soylu Vali Hamza Aydoğdu ve beraberindeki heyet ile Aksaray –Ankara Karayolu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önünde gerçekleştirilenuygulamaya katıldı. Vali Hamza Aydoğdu’dan alınan tedbirler ile ilgili bilgialan Bakan Soylu, uygulamada durdurulan araç sürücüleri ve yolcuların bayramınıtebrik ederek hayırlı yolculuklar diledi.

Araçsürücülerini dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyaranBakan Soylu otomobillerde bulunan çocuklarla çeşitli hediyeler verdi.

Bakan Soylu,denetim noktasında gazetecilere yaptığı açıklamada; emniyet ve jandarma toplam163 bin personelin bayram sonuna kadar görev alacağını belirterek, şu anda 12bin 400 kişiden oluşan ekiplerin görev başında olduğunu kaydetti.

Trafikkurallarına uyulmasına yönelik uyarılarda bulunan Bakan Soylu, “Bugün arifegünü. Bütün İslam Âleminin hem arife gününü hem de Kurban Bayramını tebrikediyoruz. Allah milletimizi, İslam Âlemini nice bayramlara ağız tadıylaulaştırmayı nasip eyler. Şu anda Aksaray’da yol kontrolündeyiz. Şu anda tamkadro sahadayız. Bir tek amacımız var, bu bayramın sevincini hüzne döndürentrafik kazalarını en az seviyeye indirebilmek. Bu konuda çok ciddi bir çalışmaortaya koyuyoruz. Bir taraftan şu ana kadar 12 bin 400 ekibimiz görevininbaşında. Yaklaşık 162 bin 800, yani 163 bin personelimiz bayramın sonuna kadarhem jandarmamız, hem emniyet personelimiz, trafik polislerimiz, jandarmatrafiğimiz sürekli olarak görev yapacaklar” dedi.

-50 ayrı kaza kara noktasında üst seviyede tedbirler alındı

Kazalarayönelik yapılan analizlerde Türkiye’de 50 ayrı kaza kara noktası tespit ettiklerinibelirten Bakan Soylu, özellikle bu noktalarda üst düzey güvenlik önlemlerialındığının ifade etti.

Tüm tedbirlerialındığını ancak ifade ettikleri ve etmeye devam edecekleri uyarıları sıralayanBakan Soylu: “Ben dün akşamda söyledim, yine söylüyorum, gittiğim yerlerde desöyleyeceğim. Yapmamız gereken bir tek şey var dikkatli olmak. İkinci şey,kurallara riayet edebilmek, üçüncü şey, sabırlı ve hoşgörülü olabilmek”şeklinde konuştu.

Memleketlerine,sevdiklerine ulaşmak için yola çıkan sürücüleri ve yolcuları emniyet kemerikonusunda uyaran Bakan Soylu: “Dünyada kaza olduğunda kazanın etkisini en azaindirebilecek emniyet kemerinden daha farklı bir icat çıkmadı. Onun için bütünsürücülerimize, bütün yolcularımıza emniyet kemerini takmaları hususunu buradanbir kez daha ifade ediyorum ki bütün kontrollerimiz buna yöneliktir. İkincisiözellikle dikkat etmemiz gereken mesele bu yollarda, yol standartlarımız iyi,araç standartlarımız iyi, gaza basmamalıyız. Yani yasal sınırlar içerisinde hızlimitlerine uymalıyız. Üçüncüsü ise tekrar ifade etmek ve altını çizmekisterim, araç sürerken başka bir şeyle meşgul olmayalım. Dikkati dağıtacakbaşka bir şeyle meşgul olmayalım, yani cep telefonu kullanmamak. Dördüncüsü,bir seyahat planı yapmamız lazım. Yani seyahat planı gidilecek memleketin yeri,gittiniz zaman ki başlayan süreç. Mutlaka bir seyahat planı yapmamız lazım. Buseyahat planı içerisinde yolculuk yaptığınız zaman 2 saatte bir 10 dakika molavermeniz lazım.”

-Temizlik, mesafe, maske

Bayramdakorona virüse karşı alınan tedbirleri hatırlatan İçişleri Bakanı SüleymanSoylu; bayram ziyaretlerinin kısa tutulmasının mesafe, temizlik ve maskekuralına dikkat edilmesini istedi.

Bakan Soylupandemi tedbirleri ile ilgili yaptığı açıklamasında: “Özellikle bayram vesilesiile memleketine gidenler, yakın bir zamanda olmuş bir cenazenin taziyesinegittiğinde eğer toplu kalabalıklar olursa ki bizim elde ettiğimiz sonuçlardamaalesef taziyelerden yayılan salgının en çok etkili olduğunu görüyoruz. Onuniçin toplu kalabalıklardan oluşan taziyeleri yapmamayı zaten il hıfzıssıhhakurullarımız karar alarak aldılar ama bizim buna riayet etmemiz lazım. Yinedüğün dernek gibi meselelere dikkat etmemiz lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızsürekli söylüyor “Tamam” diye. Yani temizlik, mesafe, maske. Yani bu üçüneriayet edelim ve maskesiz bir adım atmamayı kendimize bir kural olaraknitelendirelim” ifadelerini kullandı.

İç İşleriBakanı Süleyman Soylu daha sonra Aksaray’dan uğurlandı.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.