ASÜ, Şehrin Dünyaya Açılan Kapısıdır

AksarayValisi Hamza Aydoğdu önderliğinde Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) düzenlenendeğerlendirme toplantısında, şehrin imarı konusunda farklı alanlarda yapılmasıgereken çalışmalara ASÜ’nün verdiği ve verebileceği katkılar istişare edildi. 

ASÜ, Şehrin Dünyaya Açılan Kapısıdır
29.07.2020 / 15:40 199

-Bilimin Emrindeyiz, Üniversite Bize Güç Verir -

Toplantınınaçılışında konuşan Vali Aydoğdu, ASÜ’nün şehrin dünyaya açılan kapısı olduğunuvurguladı. Aksaray’ın tarım, sanayi, kültür, turizm ve diğer alanlardakipotansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilebilmesi ve yapılan işlerde başarısağlanabilmesi için ciddi bir eğitim altyapısına ihtiyaç olduğunu belirtenAydoğdu, “Çok güzel bir üniversitemiz var ve Sayın Rektörümüz de çok başarılıçalışmalar yapıyor. Hepimiz Aksaray için varız. Biz, -Üniversitemizle debirlikte- bir vücudun parçaları gibi ‘Birbirimize nasıl destek oluruz,Üniversitemizden nasıl istifade edebiliriz, Aksaray’a kısa, orta ve uzun vadedenasıl katkı sağlayabiliriz?’ gibi konuları konuşmak için bir araya geldik.Farklı birimlerde çalışıyor olabiliriz ama hedefleri ayrı olan kurumlardeğiliz” dedi. ASÜ’nün Aksaray’ın katma değeri, bilgi birikimi ve dünyayaaçılan kapısı olduğunun altını çizen Vali Hamza Aydoğdu, “Üniversitenin burada olmasıbizlere güç verir. ASÜ’nün bugün inanılmaz imkânları, teknolojiyle entegre biraltyapısı var. Bizim yapmamız gereken kültürde, eğitimde, ziraatta, tarımda,sanayide, teknolojide ASÜ’nün tüm imkânlarından faydalanmak. Artık bir alandayetkin olmak yetmiyor; multidisipliner olmak gerekiyor. Bilginin değişim hızısaniyelere indi. Kendimizi değiştirip dönüştürmezsek ve gelen nesle uyumsağlayamazsak, zaman iki yıl sonra bizi kıyıya vurur. Biz, bilimin emrindeyiz.Üniversitede olan her şey bizimdir. Biz bunları alacağız ve eğitimde, tarımda,ticarette, Organize Sanayi Bölgesi’nde bilgiden istifade edeceğiz...” dedi.Aydoğdu, ortaya çıkan çalışmalara katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. YusufŞahin’e ve ekibine teşekkür etti.

-Valimizin Çizdiği Vizyonu Çok Değerli Buluyoruz -

ASÜRektörü Şahin de, toplantının açılışında kısa bir değerlendirmede bulundu. HemAksaray’da hem de ASÜ’de çok güzel gelişmeler olduğunu kaydeden Şahin, 27Temmuz 2020’de alınan “Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi”ne dikkatçekti. ASÜ’ye ilk geldikleri günden buyana hijyen konusunda çok ciddiçalışmalar yaptıklarını söyleyen Şahin, kısaca belgenin hikayesini paylaştı veşunları söyledi: “Hem imani, hem medeni bakımdan hijyeni hayatımızın merkezinekoyarak işlerimizi yapıyoruz. Üniversitemizdeki tüm birimlerde temizliğin nasılyapılması gerektiği konusunda bir düzen çalışması ortaya koyduk ve bunlarıuygulamaya başladık. Araya pandemi girdi ve bu süreçte hijyen hususu çok dahaöne çıkmaya başladı. Bu arada TSE de, hijyen ve sanitasyon yönetimine ilişkinbir belge süreci başlattı. Rutin denetimlerin ardından Haziran Ayında biz belgeiçin müracaatımızı yaptık. Temmuz ayında yetkililer bizi denetledi ve ASÜ, “Hijyenve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi” almaya hak kazandı. Türkiye’de bubelgeyi alan ilk devlet üniversitesiyiz.” Düzenlenen toplantının da son derecekıymetli olduğunu ve Vali Aydoğdu’nun çizdiği vizyonu çok değerli bulduklarınıifade eden Rektör Şahin, “Birlikte çalışan insanların eşgüdüm içinde ve aynıvizyonda hareket etmesi anlamlı işlerin ortaya çıkmasına vesile oluyor. Herfırsatta da söylediğimiz gibi ASÜ’nün sahip olduğu imkânlar şehrinhizmetindedir. Biz, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen herkonuda çalışmaya, üretmeye, işlere katkı sunmaya hazırız” dedi.

AksarayBelediyesi, ASÜ, Kamu Kurumları, Mesleki Birlik ve OSB temsilcilerinin yeraldığı toplantıda, şehre dair üretilen çalışmalara Üniversite’nin sunabileceğikatkılar değerlendirildi, katılımcılar görüş ve taleplerini aktardı.

HaberMerkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.