Seri Üretime Başladı

Aylarca üzerinde çalıştığı virüs, mikrop öldürme yöntemiolan Ozon Reaktörü’nün patentini alan ve OLEY markası altında, seri üretimegeçerek ihracata başladı.

Seri Üretime Başladı
27.07.2020 / 11:42 572

Öğrt. Gör. Levent FEN, aylarca üzerinde çalıştığı virüs,mikrop öldürme yöntemi olan, Ozon Reaktörü’nün patentini alarak Türkiye’de ilkdefa üreterek dışarıya bağımlılığın olmadığı bir makine üretti.

Yalnızca fişe takılarak hiçbir ek malzeme gerektirmeyenve 2 saniye gibi kısa zamanda virüs bakteri ve her tür kokuyu yok eden bircihazı ürettiler.

“Yurtdışından makine satın almak yerine daha ileriteknolojisini Türkiye'de ürettik. Ürettiğimiz teknolojiyi tüm Türkiye’ye ve 85ülkeye ihraç ediyoruz. Seri üretimine başlayıp makine ihracatına başladık” diyekonuştu.

Ayrıca, “Ozon Tüneli ile kurumların ve firmalarınkapılarına virüs geçirmez bir geçit yaptık, böylece kurumlarda işi olanvatandaşlarımız güvenle işlerini halledip, hasta olurum derdinekapılmayacaklar” dedi.

İlk Ozon Tünelini Aksaray Defterdarlığına kuran firma, busayede daha güvenli, virüs geçirmez, sağlığa zararı olmayan bir sistemgeliştirmiş oldu.

KORUYUCU KALKAN

Ozon nedir?

Ozon (03), oksijen (02) molekülüne oksijen (0) atomununbağlanması ile oluşan üç atomlu oksijendir. Oksijenin çok yüksek enerji taşıyanşekli diyebiliriz. Aktif oksijen olarak adlandırılır. Dünyada bilinen en etkilidoğal temizleyici, mikrop öldürücü ve koku giderici olan ozon, aynı zamandadünyanın etrafındaki koruyucu kalkandır.

 

Ozon gazı, soluduğumuz havadan ya da saf oksijenden eldeedilir. Kararsız yapısı nedeniyle görevini tamamladıktan sonra tekrarhammaddesi olan oksijene dönüşür. Ozon, kalıntı bırakmayan doğal birdezenfektandır. Gerekli dozajda olduğu taktirde (0,1 ppm den az) insansağlığına zararlı değildir.

 

DÜNYAYI OZON TEMİZLİYOR

Ozon nasıl oluşur?

Şimşek, yıldırım gibi doğa olayları sonucu yüksek enerjipatlamalarıyla havadaki oksijen ozona dönüşür. Ozon oluştuktan kısa bir süresonra hiçbir kalıntı bırakmadan tekrar oksijene dönüşür. Dünya sürekli budoğa olayları ile yenilenir ve temizlenir. 

VİRÜSLERİ ETKİSİZLEŞTİRİYOR

Ozon, koronavirüsü de yok ediyormu?

Dünyanın en güçlü dezenfektanı olan ozon, virüslerietkisiz hale getiriyor. Korona ile aynı aileden olan Sars ve Mers virüsleriniyok ettiği kanıtlandı. Koronavirüsü öldürdüğü yönündeki çalışmalar ile,Çin’deki salgında ozon tedavisinin yapıldığına dair bilgiler mevcut. Ozonunpnömoniye (zatürre) neden olan virüslere, bakterilere karşı etkili olduğukonusunda laboratuvar raporları var. Covid-19’un, ağır zatürre belirtileriyleörtüşen bir tablo ile seyrettiğini biliyoruz. Ozon, hastalıklı doku veorganlara ihtiyaç duydukları oksijen desteğini de verdiği için tedavi ediciyönü ile ilaç gibi kullanılıyor. Örneğin açık yaraları kısa süredeiyileştirmede çok etkili.

 

HASTANELERDE YÜZDE 100 HİJYEN

OLEY, sağlık kuruluşlarındagüvenle kullanılıyor mu?

Ameliyathanelerde, hastanelerde kullanımı son derecegüvenli; önemli olan doğru kullanım. Hastanın yattığı bir oda ile boş bir odadadezenfeksiyon kullanım kriterleri farklılık gösterir. Hastaneler, sanayikuruluşları gibi büyük alanlara özel tasarladığımız OLEY Ozon Jeneratörü,ortamdaki havayı kullanarak ozon elde ediyor ve yüksek verim sağlıyor. Dahasonra bu ozon, oksijene dönüşüyor. Sistemlerimizi bugünkü düzey veverimliliğine ulaştırıp, optimum miktarı yakalayana dek epeyce test ve çalışmayapmış bulunuyoruz. 

TARIM İLACINI DA YOK EDİYOR

Suyu nasıl temizliyor?

Havuzlar, su depoları gibi büyük su hacmine sahipmekânlar için sistemlerimiz farklı. Ev, ofis, okul, kafe gibi mekânlardakullanılabilecek OLEY sistemlerinde hem su hem hava temizleme özellikleriniaynı cihazda birleştirdik. Sebze ve meyvelerin üstüne çıkacak kadar sukoyduktan sonra cihazın hortumunu suya sokmak ve 10 dakika beklemek yeterli.Sadece bakteri virüsleri değil, aynı zamanda pestisitlerin (tarım ilaçları)kalıntılarını da yok ediyor. Havuzlarda, şehir sularının dezenfeksiyonunda,farklı amaçlarla kullanılan su depolarında tam bir temizlik ve arınma sağlıyor.Tat, renk ve koku giderme işlemlerinde de kullanılıyor. Gelişmiş ülkelerde sutemizliğinde ozon kullanılıyor; tabi ki klor kullanımı yasak.

GİYSİLER DE TEMİZLENİYOR

Giysiler ozonla nasıl dezenfekteediliyor?

Biz ailece, gün içinde kullandığımız giysilerimizievimizin en küçük odasına koyuyor ve kapısını kapatıyoruz. Zaman ve miktarayarlı OLEY yaklaşık 5 dakikada gereken hijyeni sağlamış oluyor. OLEY sistemi,araçların içine sinen sigara gibi istenmeyen kokuları yok etmede de çok etkili.Aracın çakmağından veya dışarıdan enerji alarak hem kokuları gideriyor hemdezenfeksiyon yapıyor.

DEPOLAMA MALİYETİ YOK

Öğrt. Gör. Levent FEN, “OLEY, ürettiği ozon ile havada vesudaki virüsleri, e-coli, tüberküloz, koliform gibi bakterileri, koku, küf,mantar gibi gözle görülemeyen zararlı molekülleri yok ediyor. Böylece salgınhastalıkların oluşmasını ve yayılmasını engelliyor. Çevre dostu, kimyasaliçermiyor, kalıntı bırakmıyor. En geç 40 dakika sonunda yeniden oksijenedönüşüyor. Her türlü gıdada kullanımı güvenli. Yerinde üretildiği için depolamamaliyeti yok” dedi. 

ECZACI VE DOKTORLARDAN YOĞUN TALEP 

Koronasalgını sonrası OLEY ozon sistemlerine özellikledoktor ve eczacılardan yoğun talep gelmeye başladığını dile getiren Levent FEN,“İşin bilimsel yönüne hakim olan eczacı ve hekimlerin talepleri ile stoklarımıztükendi. Yeni üretime başladık” dedi.

 Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.