Sağlıktaki Sorunlar Nedir?

Aksaray Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı AliAbbas Ertürk parti binasında düzenlediği basın toplantısıyla sağlık sektöründeyaşanan olumsuzlukları dile getirerek İl Sağlık Müdürüne cevaplandırması için14 soru yöneltti.

Sağlıktaki Sorunlar Nedir?
16.07.2020 / 10:43 1444

Aksaray’da sağlık sektöründe çok ciddi sıkıntılarolduğunu ve vatandaşların sağlık hizmeti almakta çok ciddi sıkıntılar çektiğinidile getiren Başkan Ertürk, “Bildiğiniz gibi ilimizde sağlık hizmetleri; EğitimAraştırma Hastanesi, Aile Sağlık Merkezleri, Özel hastaneler ve özelpoliklinikler eliyle yürütülmektedir. Yaşadığımız pandemi dönemiuygulamalarıyla vatandaşlarımız, özel hastanelere mahkûm edilmektedir, hekimyetersizliği, koronavirus riski, randevu sürelerinin uzunluğu ve planlamaeksikliklerinden kaynaklı olarak yeterli hizmet alamayan hemşehrilerimizzorunlu olarak özel hastaneleri tercih etmektedir. Bugün yaşadığımız sıkıntılarbüyük bir öngörüsüzlüğün sonucudur. Hastanenin yer seçiminin yanlışlığı ilebaşlayan sıkıntılar çığ gibi büyümektedir. Hatırlarsanız CHP olarak eğitimaraştırma hastanesinin açılma sürecinde Devlet hastanesinin kapatılmamasını vevatandaşlara hizmet vermesini önerdik ve kulak verilmedi. Yine pandemisürecinin başlangıcında Aksaray İl Sağlık Komisyonumuz, âtıl durumdaki Devlet HastanesiBinasının pandemi hastanesine çevrilmesini, pandemi hastalarına burada hizmetverilmesini önerdi bu önerimiz de yöneticiler tarafından dikkate alınmadı. Buve benzeri sorunların temelinde sağlık sektöründe yönetici konumundabulunanların kötü yönetimi yatmaktadır. Liyakat ve uzmanlık her alandaönemlidir, ancak söz konusu sağlıksa burada bu konu daha büyük bir önemkazanmaktadır. Bu şehrin insanlarının sağlığı, birilerinin eş, dost,akrabalarına koltuk sağlama hırsına feda edilemez! Bildiğiniz üzere yaklaşık 10ay önce ilimize bir sağlık müdürü atanmıştır, bu atamayla birlikte ilimizdekisorunların çözülmesi bir yana, daha da katlanarak arttığı tüm kamuoyuncagörülmekte ve dile getirilmektedir. Sağlık çevrelerinden, vatandaşlardanbizlere ulaşan bu şikayetleri ve sorunları burada tüm kamuoyu adına dilegetirip İl sağlık müdüründen bu iddialara cevap vermesini bekliyoruz. Bu konularhakkında basında da bir çok iddia gündeme getirilmesine karşılık herhangi biryanıt verilmediğini görmekteyiz. Biz biliriz ki “Sükut ikrardan gelir” Uzunzamandır  ortalarda görünmeyen hizmetiçieğitimde ve öğretmenevinde kalan sağlık çalışanlarını bir gün olsun ziyaretetmeyen il sağlık müdürü sözleşme yenilenme döneminde kadrolarını korumak içinortaya çıkmıştır, kardeşim illa kadrolaşacaksınız gidin çevre şehirciliktekadrolaşın, gençlik sporda kadrolaşın ama adamlarımıza kadro yaratacağız diyeinsanların sağlığıyla oynamayın” dedi.

Başkan Ertürk’ün İl Sağlık Müdürüne yönelttiği sorular şöyle;

1-Bir çok başarılı, yetenekli, fedakar hemşiremiz varkenhiçbir klinik tecrübesi ve pratiği olmayan bir Acil Tıp Teknisyenini hangiözelliğinden dolayı başhemşire olarak atadınız?

2-Sağlık müdürlüğü bünyesinde uzun yıllar edinilmiştecrübeye sahip onlarca personel varken deneyimi ve eğitimi daha az yeterliolan birini uzman olarak hangi kritere göre atadınız, bu kişi hangi nüfuzlusiyasetçinin yakınıdır? Bu atama 1.5 yıl önce değiştirdiğiniz yönetmeliğe uygunolabilir ancak yüzbinlerce vatandaşımızın canını emanet ettiği sağlıksektöründe bu liyakatsiz atamayı vicdani buluyor musunuz?

3-İl Sağlık Müdürü Kerem Yeşildağ kendi dünya görüşündenolmayan sağlık personeline ve hekimlere mobbing uygulamış mıdır?

4-Başta başarılı hekimlerimizden ve Tıp Fakültesininkuruluşunda büyük emekleri olan Tıp Fakültesi dekanı Namık Özkan olmak üzerebir çok başarılı hekimin tayin isteyerek ilimizden ayrılmasında tarafınızdanyapıldığı iddia edilen baskıların rolü nedir?

5-Hastane personelini ideolojik ve siyasi görüş olarakayırıp baskı yaptığınız, kadın personellerin etek boyuna kadar müdahaleettiğiniz ve yaptığınız yanlışları dile getirenleri sözleşmelerini yenilememekozuyla tehdit ettiğiniz yönünde dile getirilen iddialar var. Bu iddialarayanıtınız nedir?

6-Sağlıktaki sorunları birlikte çözmeniz gerekenmüdürler, hekimlerle ve STK’larla herhangi bir görüş alışverişindebulunmadığınız gibi onlara randevu vermediğiniz ve İl Sağlık Müdürlüğündekisize yakın birkaç kişi dışında kimseyle görüşmediğiniz iddiaları hakkında nesöyleyeceksiniz?

7-Sağlık müdürlüğü saymanlığınca tespit edilen bir açıkve buna konu olan bir dava var mıdır? Bu açığı ortaya çıkaran personelinsaymanlıktan başka bir birime verildiği iddiası doğru mudur?

8- İl sağlık müdürlüğü gibi büyük sorumluluk gerektirenhele hele pandemi döneminde önemi bin kat artan bir görevi yürütürken aynızamanda Selçuk Üniversitesi öğretim üyeliği görevini nasıl yürütüyorsunuz? Haftanınkaç gününü Konya’da kaç gününü Aksaray’da geçiriyorsunuz?

9-Hemşerilerimizin genel şikayeti ilimizin nüfusuna hizmetverecek yeterli sayıda hekim bulunmamasıdır. Müdürlüğünüz döneminde geçtiğimizaylarda yeterli sayıda kadın doğum uzmanı bulunmadığı için hastaların özelhastanelerde sevk edildiği hepimizin malumudur. İlimizdeki hekim açığı ileilgili bakanlıktan bir talepte bulundunuz mu? Bu sorunu çözmek için ne gibi çalışmalaryapıyorsunuz?

10-400 bin nüfusa sahip, trafik kazalarının çok sıkyaşandığı bir ilde 2 göğüs cerrahının bulunması ve kadrodan 1 hekimin debakanlık görevi nedeniyle Aksaray’a gelmeden sürekli kadro işgal etmesi ciddibir sorun teşkil etmektedir. Bu kadro işgalinin ceremesini vatandaşlarımızçekmektedir bu kadro ne için işgal edilmektedir? 1 göğüs cerrahının bu şehrehizmet verme konusunda yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz?

11-Koronavirus salgınının ilk dönemlerinde Aksaray ili enaz vaka görülen iller arasındayken son dönemde vaka sayısının ülkeortalamasının üzerinde olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda süreçyönetimi ile ilgili bir hata yaptığınızı düşünüyor musunuz? Sağlık Bakanı’nınilimizi riskli iller arasında gösteren açıklamasından sonra ne gibi önlemleraldınız?  Vaka sayılarını kamuoyuylapaylaşarak vatandaşlarımızın durumun ciddiyetini kavramasını sağlayacakaçıklamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

12-Aile sağlık merkezlerine 1 aydır maske ve koruyucuekipman dağıtılmadığı yönünde şikayetler alıyoruz? Bu durum ekipmanyetersizliğinden mi kaynaklanmaktadır, yoksa plansız yönetim anlayışınızdan mıkaynaklanmaktadır?

13 -İlçe sağlık müdürlüklerini, ilçe devlethastanelerini, özel hastaneleri ve aile sağlık merkezlerini ziyaret ederekoradaki sorunlardan haberdar olmayı düşünüyor musunuz?

14 -Tıp Fakültesi öğrencilerinin yeni öğretim yılındaeğitimlerine Aksaray’da devam edeceğini basın yoluyla öğrendik, bu konudahazırlıklarınız nelerdir? Yeterli derslik, araç-gereç ve akademik personel varmıdır? Hastanenin fiziki koşulları yeterli midir?

Sorularını yönelten Ertürk; ”Sayın İl Sağlık Müdürü sizi,yaptığınız görevin önemini ve ciddiyetini kavramaya ve hekimlik görevinebaşlarken ettiğiniz yemine sadık kalmaya davet ediyoruz. Sizin görevinizhekimleri, fedakârca çalışan sağlık çalışanlarını, gazetecileri tehdit etmekdeğil Aksaray’da yaşanan kronik sorunlara çözüm bulmaktır.Yukarıda dilegetirdiğimiz iddialara sorumlu bir bürokrat olarak cevap vermenizi ve kamuoyunuaydınlatmanızı istiyoruz. Susmanız ve cevap vermemeniz durumunda hemşerilerimizinadına konunun takipçisi olacağımızı ve bu sıkıntıları sürekli gündemdetutacağımızı buradan açıklıkla ifade ediyorum. Bu şehir sahipsiz değildir.Sağlık hizmetlerine ulaşmak en temel haktır ve siz bu insani hakkı ihlalederseniz karşınızda Yüce Türk Milleti’ni bulursunuz.” diyerek konuşmasına sonverdi.

Haber Ali ŞENGÜL


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.