EBRD Danışmanlık Desteği Uygulanıyor

AhilerKalkınma Ajansı’nın (AHİKA), bölgede yer alan firmaların verimlilik vekurumsallaşma çalışmalarının uluslararası organizasyonlar vasıtasıyladesteklenmesi için yapmış olduğu girişimler sonuç vermeye başladı. 

EBRD Danışmanlık Desteği Uygulanıyor
13.07.2020 / 11:53 307

AHİKA ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında2019 yılı sonunda başlayan görüşmeler sonucunda, Nevşehir’de imalat sanayisektöründe üretim yapan ETTGas Ekrem Treyler Tank ve Neksan Karoser firmalarıdesteklenmeye uygun görüldü. Bölgede ve Nevşehir’de ilk defa EBRD Ulusal DestekProgramı kapsamında danışmanlık desteği uygulanmaya başlandı.

AHİKA bünyesinde yürütülen verimlilik, kurumsallaşmafaaliyetleri ve desteklerinin dışında, bölge firmalarının uluslararası kuruluşve organizasyonların destek mekanizmalarından da faydalanması hedefiyle 2019yılında Ajans tarafından çalışma başlatıldı. TR71 Düzey 2 Bölgesindekifirmaların ihracat yapmaya hazır hale gelebilmelerinin, ihracatkanallarını/pazarlarını çeşitlendirebilmelerinin ve kaynak/süreç verimliliğiuygulamalarının EBRD tarafından desteklenmesi için EBRD ile görüşmelergerçekleştirildi. EBRD’den alınan olumlu geri bildirimler sonrasında, Nevşehirsanayi işletmecilerine AHİKA personeli tarafından ön bilgilendirmeleryapılarak, desteklerden faydalanmak isteyen firmalar belirlendi. Ardından EBRDile görüşmelere firma bazlı devam edilerek, bu firmaların bir analisttarafından ziyaret edilmesi sağlandı. AHİKA personeli ile birlikte firmalaraziyaret gerçekleştiren EBRD analisti, firmaların insan kaynakları kapasitesi,üretim hacmi, iştigal ettiği sektör, bilanço gerçekleşmeleri gibi farklıaçılardan fiziki, teknik ve mali uygunluklarını yerinde inceledi.

Yapılan inceleme ve görüşmeler neticesinde Nevşehir’deimalat sanayi sektöründe üretim yapan ETTGas Ekrem Treyler Tank ve NeksanKaroser firmaları EBRD Ulusal Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygungörüldü. Firmaların çeşitli yönlerden kurumsallaşma kapasitelerine, kaynak vesüreç verimliliği uygulamalarına yönelik yatırım gerektiren konularda EBRD gibiönemli ve yetkin bir fon mekanizmasının bölgede harekete geçirilmesi hedefiyleAHİKA tarafından başlatılan çalışma, ETTGas firmasında “Yalın ÜretimDanışmanlığı” ile uygulanmaya başlandı. 2020 yılı içerisinde, aynı programkapsamında Neksan Karoser firmasına da EBRD tarafından destek sağlanarak,uygulama sürecine geçilecek.

Bu gelişmelerle bölgede ve Nevşehir’de ilk defa EBRDUlusal Destek Programı kapsamında danışmanlık desteği sağlanmaya başlandı.Diğer firmaların da benzer destek

mekanizmalarından faydalanmaları amacıyla koordinasyon veişbirliği çalışmaları AHİKA tarafından 2020 yılında yürütülmeye devam edilecek.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.