86 Yıllık Esaret Son Buldu

Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasının önündeki engeli kaldıran Danıştay kararının ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

86 Yıllık Esaret Son Buldu
11.07.2020 / 16:13 431

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın camiye çevirdiği Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla açılan davanın Danıştay 10. Hukuk Dairesi tarafından görüldüğünü anımsatan Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, verilen kararın yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin egemen, hür ve bağımsız bir ülke olduğunun altını çizen Altınsoy, ABD ile birçok Avrupa ülkesinden ‘Ayasofya’nın statüsü müze olarak kalmalı’ çıkışını da Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak değerlendirdi.

Ayasofya’nın ibadete açılmasının tüm milletin ortak beklentisi olduğunu dile getiren Altınsoy, “Danıştay’ın, oy birliğiyle Ayasofya hakkında verilen ‘müzeye çevrilmesi’ kararının hukuka aykırı olduğunu belirtmesiyle Ayasofya’nın cami statüsünü koruduğu tescillenmiş oldu. Biz kimsenin ibadethanelerine karışmıyoruz, hiçbir kimsenin ve ülkenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hakkı yoktur. Zincirler kırıldı, milletimizin vicdanına ve sesine kulak verilerek bir karar ortaya çıktı. Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti ve İstanbul’un fethinin en önemli sembolü olan Ayasofya’nın, 86 yıllık esareti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu sayesinde son buldu. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın güçlü liderliği ve iradesiyle Ayasofya’nın yeniden cami statüsüne alınmasını imzaladığı kararla dünyaya duyurması ise Fatih Sultan Mehmet Han’ın emanetine yürekten sahip çıktığının ve Türkiye’nin iç konularına kimsenin karışamayacağının ilanıdır. Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.