İŞKUR’dan 14 Kişilik TYP İşçisi Alımı

İŞKUR İlMüdürü Mahmut Akkuş yaptığı açıklamada

İŞKUR’dan 14 Kişilik TYP İşçisi Alımı
29.06.2020 / 16:29 932

“Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasına veartırılmasına, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde istihdamındazorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarınıengelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçicigelir desteği sağlamak üzere Toplum Yararına Programlar (TYP) düzenlenmektedir.

Bu bağlamda; Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İlMüdürlüğümüzce Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı tarihi örenyerlerinde Çevre Temizliği, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunmasıamacına yönelik 14 kişilik Toplum Yararına Program düzenlenecektir.

4 ay süreyle gerçekleştirilecek Toplum Yararına Programabaşvurular 06.07.2020-10.07.2020 tarihleri arasında İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır. İlMüdürlüğümüzce TYP başvurusu alınmayacak olup başvurular onlinegerçekleştirilecektir.

Katılımcılar liste yöntemi ile Aksaray İl Kültür veTurizm Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.

Genel Şartlar

TYP’ye başvuracak katılımcıların, TYP’ye başvurduğutarihte İŞKUR’a kayıtlı ve son 1 aydır işsiz olmaları; en az 18 yaşınıtamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açıklise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamalarıgerekmektedir.

Ayrıca;

1)Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerdenyalnızca birisine müracaat edebilecektir.

2)Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre; devameden TYP’lerden aynı hanede ikamet edenler arasından yalnızca bir kişiyararlanabilir.

3)Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) oturankişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak Adrese DayalıNüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuruyapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getiricibir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespitkomisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin birbuçuk katını aşmasıhalinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır. Yurtlar vesığınma evleri,vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

4)Aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerdeisimlerinin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olanaöncelik tanınacaktır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde isebaşvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılacaktır.

5)TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya daTYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgusu sonucuolumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.