Söylentiler Sizi Yanıltmasın

AKMÜB Başkanı Fatih Güneş Kamuoyunda dolaşan, Aksaraylı müteahhitlerin,faizlerin düşmesiyle konut fiyatlarının artırıldığı söylentileri, tamamen gerçekdışıdırdiyerek kamuyu uyardı..

Söylentiler Sizi Yanıltmasın
26.06.2020 / 16:37 1115

Başkan Güneş konuylya ilgili yaptığı açıklamada “Afet riski̇altındaki̇ 6 mı̇lyona yakın çürük yapı ı̇le nereye kadar ? Artık kentseldönüşüm merkezli̇ yapılaşma teşvik edı̇lmelı̇, kentsel dönüşümünönündekı̇ bürokratı̇k engeller kaldırılmalı!

Hepimizin bildiği gibi tüm dünya da ve ülkemiz deortaya çıkan (covid-19) küresel salgın; iki yıldır ağır ekonomik ve yapısalteknik uyumsuzluk değişimi ile mücadele eden inşaatsektörünü derindenetkilemiştir.

Son iki yıldır;

Başta yapı müteahhitlerin sınıflandırılması ve kayıtlarınıntutulması hakkında yönetmelik olmak üzere, imar kanununda yapılan sık sıkdeğişiklikler, yapı denetim yasasına eklenen yeni havuz sistemi, tekel fiyatuygulaması, kentsel dönüşüm yasasında ve uygulamasında yaşanan ciddisorunlar, daha önce bir çok kez ertelenen otopark yönetmeliğindekibelirsizlik, üst yapı konut sektör müteahhitlerini adeta çalışamaz halegetirmiştir.

Kamu ihale kanunu kapsamında iş yapan müteahhitlerinson dönemdeki aşırı fiyat dalgalanmalarından, gördükleri zararların fiyatfarkı kararnamesi ile karşılanmaması kamuda iş yapan meslektaşlarımızı batmaseviyesine getirmiştir.Ancak; İnşaatsektörünün genel yapısal sorunlarındaçözüm geliştirilmemiş, meslektaşlarımızın yeni projelere başlaması haylizorlaşmış bu zaman diliminde sermayelerde erimiştir.

Düşük faizli konut kredisi Türkiye inşaatsektörüne ve buna bağlı olarak 250 alt sektör ile birlikte çalışanTürkiye ekonomisine nefes aldırmış, konut ihtiyacı olan ailelere de umutolmuştur.

Son 2 yıldır inşaat malzemelerine en az % 50 zamgelmesine rağmen ortalama konut fiyatları aynı kalmış, konut kredifaizlerinin düşmesi ile oluşan talebe sektör maliyetleri en azından bellibir zaman diliminde kademeli olarak fiyatlara yansıtılmalıydı.

Birliğimize bağlı üyelerimizin,neredeyse tamamı,kesinlikle fırsata bağlı olarak menfaat çizgisinden çıkmamıştır.  Yine bir kısım müteahhitler, serbestpiyasa  ekonomisini değerlendirmiştir.Fiyat artıran müteahhitler varsa da kendilerinin bileceği bir iştir. BizMüteahhitler Birliği Üyelerini bağlamamaktadır.. Bizim üyelerimizin önceliği;ürettiği konutları bir an önce satıp, elinde oluşan sermayeyle, yeniden projeyebaşlamaktır. Sonuç olarak,fiyat arttırdığımız zaman alım gücünün, talebinazalacağı için kendimizi kısıtlamak istemeyiz,üretimin devamlılığını sağlamayıisteriz.

Aksaray için özellikle şu konuyu da belirtmekisterim;Aksaray da üretilen konutlar, kesinlikle çevre illere ve bizimnüfusumuz dengindeki şehirlerden en uygun, daire fiyatlarının olduğu ilAksaray’ dır.  Yapılan iş kalitesi dairedonanımı ve metre  kare büyüklüğünebakarak, Türkiye’deki en uygun fiyatta satılan illerden birisidir.

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte, ülkemizinher yerinde konut stokları büyük oranda tükenmiştir.

Hükümetimize üst yapı müteahhitlik sektörünü ciddimanada rahatlatan bu adımından dolayı teşekkür ediyoruz.

Bütün meslektaşlarımızın mevcut inşaatlarının projefinansmanına ihtiyaç olan finansman satışlarını makul fiyat aralığındayapmaları projelerin risksiz olarak bitirilmesi açısından hayati önem arzetmektedir “ dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.